Lietuvoje

2021.05.11 10:12

KT teisėju siūlomam Mizarui politikai pažėrė klausimų ir apie pažiūras, ir apie šeiminę padėtį

atnaujinta 12.42
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.11 10:12

Seimui pateikta Vytauto Mizaro kandidatūra į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus. Kandidatas Seimo salėje sulaukė klausimų ir apie bylas, kuriose atstovavo LGBT bendruomenei, ir apie jo paties šeiminę padėtį.

Pristatydama teikiamą kandidatą Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad V. Mizaras yra labai patyręs ir gerbiamas teisininkas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dėstytojas, advokatas.

„V. Mizaras yra daugybės mokslinių straipsnių, kelių monografijų ir kitos mokslinės doktrinos autorius. Jo mokslinės publikacijos paskelbtos tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse“, – dėstė V. Čmilytė-Nielsen.

Ji vardijo, kad kandidato moksliniai interesai driekiasi konstitucinės, tarptautinės teisės, žmogaus teisių apsaugs, intelektinės nuosavybės teisės, informacinių technologijų, asmens privatumo, Europos Sąjungos teisės srityse.

„Kandidatas aktyviai dalyvauja visuomeninėje teisinėje veikloje. <...> V. Mizaras yra dalyvavęs įvairių įstatymų rengimo ar tobulinimo darbo grupėse, yra dirbęs teisingumo ministro patarėjo. <...>

Profesorius V. Mizaras yra išskirtinę patirtį ir kompetenciją turintis teisininkas. Jo nuopelnai yra įvertinti Lietuvos ir Italijos ordinais, profesorius yra du kartus gavęs nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus. Tokios kompetencijos teisininkų Lietuvoje yra vienetai“, – sakė Seimo pirmininkė.

Pats V. Mizaras sakė vertinantis jam išreikštą pasitikėjimą ir teigė, kad jei jo kandidatūrai būtų pritarta, norėtų savo žinias ir patirtį panaudoti žmonių bei valstybės naudai. Jis teigė suprantantis, kokia atsakomybė jam tektų, jei būtų paskirtas KT teisėju.

„Labai mėgstu savo, kaip teisininko, kelią, savo profesinę veiklą. Labai mėgstu padėti žmonėms ar žmonių grupėms spręsti jų konfliktus, problemas“, – sakė kandidatas.

Seimo narys Algimantas Dumbrava kandidato klausė apie jo šeiminę padėtį. V. Mizaras Seimo salėje teigė esąs nevedęs. A. Dumbrava taip pat citavo kelerių metų senumo V. Mizaro teiginį, kad politika yra siekis derinti politinius interesus, o vertybių joje nėra.

Apie tai paklaustas V. Mizaras sakė: „Neturėta omenyje, kad politikoje dalyvaujantys žmonės nesivadovauja vertybėmis priimdami sprendimus. Nepamenu to straipsnio, bet gal analizuojant konkretų sprendimą man pasirodė, kad buvo per mažai vertybėmis vadovaujamasi.“

V. Čmilytė-Nielsen prakalbo apie manipuliaciją

Apie tai, kad V. Čmilytė-Nielsen į KT teisėjus teiks V. Mizaro kandidatūrą, kalbėta jau anksčiau. Tačiau vos paskelbus apie tokį kandidatą, kai kurie koalicijos partneriai, priklausantys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gretoms, kilo abejonių.

Portalas LRT.lt jau seniau skelbė, kad dalis konservatorių ketina nepalaikyti V. Mizaro kandidatūros dėl jo veiklos ginant LGBT bendruomenės teises.

„Žinoma, tikiuos kolegų palaikymo. Vertinu tai, kad kandidatas, profesorius V. Mizaras priėmė sprendimą kandidatuoti. Tokio lygio ekspertų, tokio lygio teisininkų Lietuvoje yra vienetai ir esu įsitikinusi, kad Seimo nariai tai įvertins“, – sakė Seimo pirmininkė.

Paklausta, kaip vertina koalicijos partnerių priekaištus dėl V. Mizaro veiklos ginant LGBT bendruomenę, V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad tai yra manipuliatyvu.

„Vertinu, kad paimti tik vieną žmogaus veiklos aspektą, kuris turi tokią didžiulę darbo patirtį, atstovavimo bylose patirtį, yra šiek tiek manipuliatyvu“, – komentavo parlamento vadovė.

Klausimų apie dalyvavimą LGBT bylose V. Mizaras sulaukė ir Seimo salėje. Tačiau jis teigė, kad tokios bylos sudaro tik labai mažą dalį jo veiklos: „Didžiausias dėmesys, paskelbus apie mano kandidatūrą, buvo kreipiamas į tam tikras teismines bylas, kuriose atstovavau asociacijai, kuri manė, kad yra pažeista konstitucinė teisė į susirinkimų laisvę.

Tačiau tai yra keletas bylų mano visoje profesinėje veikloje. Bet kadangi tose buvo analizuojami labai jautrūs visuomenei klausimai, dėl to visiškai suprantu, kad šiems klausimams skiriamas didžiausias dėmesys. Bet savęs nelaikau atskirų, socialiai pažeidžiamų grupių teisių gynėjų. Toli gražu.“

Opozicija sprendimo dar neturi

Prieš pateikimą apie teikiamą kandidatą paklaustas opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigė, kad kol kas opozicija nėra nutarusi, kaip balsuos, o ar palaikyti kandidatą spręs po susitikimo su juo.

„Susitiksime frakcijose, paklausinėsime, per pateikimą bus užduodami klausimai. Susipažinsime su teisinio darbo veikla ir bus sprendimai. Kol kas išankstinės nuomonės nėra“, – sakė S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.