Lietuvoje

2021.05.11 09:57

Premjerė sako – galimybių paso sėkmė priklausys nuo resursų ir epideminės situacijos savivaldybėse

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.05.11 09:57

Premjerė Ingrida Šimonytė LRT RADIJUI sako, kad Vyriausybė savivaldybes aprūpins antigenų testais, jais bus testuojami gyventojai, tačiau ji pabrėžia, kad į resursų plėtrą kiekviena savivalda privalės investuoti pati. Pasak premjerės, galimybių paso sėkmė priklausys ir nuo epideminės situacijos atskiroje savivaldybėje.

Netyla aistros dėl vadinamojo galimybių paso. Daugiausia klausimų kyla dėl testų kompensavimo. „Kiek jų bus kompensuojama?“ – bene dažniausiai šiuo metu užduodamas klausimas.


Gyventojai domisi, ar, pavyzdžiui, asmeniui, kuris norėtų kas vakarą vakarieniauti restorane, valstybė kompensuos testus kiekvieną dieną. Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad testavimui bus naudojami tie patys algoritmai, kaip ir pačiai epidemijos kontrolei.

„Bus mobilūs punktai, jie yra aprūpinami centralizuotai įsigytais testais. Čia jau priklausys nuo konkrečių savivaldybių pajėgumų ir galimybių išplėsti tų punktų veiklą. Vyriausybė tikrai aprūpins savivaldybes antigenų testais, kuriais bus testuojama.

Tie antigenų testai tikrai nėra brangūs ir mes nusprendėme, kad nėra reikalo kokias nors kvotas nustatyti. Tačiau natūralu, kad jei konkrečioje savivaldybėje bus daug darbo mobiliuose punktuose dėl to, kad reikia daug testuoti profilaktiniais tikslais iš užsienio grįžtančius žmones ar turinčius simptomų, tai galimybės papildomai testuoti kiekvieną dieną gali būti apribotos tiesiog dėl resursų“, – sako premjerė.

Nuo pačios savivaldybės priklausys, kiek ši bus pasirengusi į tų resursų išplėtimą investuoti, toliau tęsia I. Šimonytė.

„Vyriausybė taip pat, kaip ir kitiems, šitą paslaugą teikiantiems darbuotojams mokės darbo užmokesčio priedus ir aprūpins testais“, – patikina ji.

Dauguma savivaldybių yra pasisakiusios, kad sieks investuoti į resursų išplėtimą. Premjerė pastebi, kad savivaldybės tokiais veiksmais parodo suinteresuotumą, kad galimybių pasas tikrai veiktų.

„Mes kalbame apie lokalų verslą savivaldybėse, pavyzdžiui, maitinimo įstaigas, kurios yra svarbios savivaldai kaip tam tikras gyvas organizmas, kuriame dirba žmonės, yra mokami mokesčiai į savivaldybės biudžetą. O taip pat tai neabejotinai naudinga savivaldos gyventojams. Taigi, nusiteikimas tikrai yra“, – sako I. Šimonytė.

Pasak jos, paties paso sėkmė ir resursų užtikrinimas priklausys nuo epideminės šalies situacijos. „Savivaldybėje slūgstant pandemijai, tų resursų gali atsirasti ir esant dabartiniams resursams. Esant priešingai situacijai, jų tiesiog reikės papildomai“, – sako premjerė.

Techninis sprendimas dėl galimybių paso, pasak I. Šimonytės, turėtų būti jau šią savaitę.

Premjerė, duodama išskirtinį interviu LRT RADIJUI, taip pat kalbėjo ir apie vakcinavimo situaciją atskirose savivaldybėse. Pasak jos, savivaldybės turi teisę judėti prioritetinėmis grupėmis žemyn, tiesa, reikėtų tikslingai įvertinti, ar įdėtos visos pastangos ir išnaudotos galimybės, kad vyresnieji savo skiepo būtų sulaukę.

„Iš esmės prioritetų tvarka nustatyta SAM, tačiau yra tam tikrų specifinių aplinkybių, kai nuo tos prioritetų eilės savivaldybės nukrypsta ir paprastai tie nukrypimai yra susiję su tam tikra vakcina, konkrečiai „AstraZeneca“.

Savivaldybės teigia, kad, einant normalia prioritetų seka, yra sudėtinga surinkti konkrečia vakcina norinčių skiepytis žmonių, kadangi žmogui leidžiama vakciną rinktis, natūraliai nusileidžiama beveik iki paties jauniausio amžiaus. Ar iš tiesų taip visur yra – sunku patikrinti, nes Vyriausybė neturi galimybių apklausti visų gyventojų, ar iš tiesų jie yra atsisakę šitos galimybės ir jau savivaldybė turi judėti toliau, kad vakcinacija nestrigtų“, – sakė premjerė.

Išsamesnis premjerės komentaras dėl galimybių paso – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.