Lietuvoje

2021.05.11 08:30

Šimonytė: jei EVA patvirtins, galimybės „Pfizer“ vakcina skiepyti paauglius būtų suteiktos ir Lietuvoje

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.05.11 08:30

Praeitą savaitę Pakruojis, Raseiniai, Prienai ir dar kelios savivaldybės pakvietė „Vaxzevrios“ vakcina nuo COVID-19 skiepytis visus pilnamečius gyventojus, o tai sukėlė prieštaringus vertinimus ne tik Vyriausybės koridoriuose, bet ir kitose savivaldybėse, kurios iki šiol laikėsi numatytų taisyklių.

Savivaldybės turėtų nuodugniai įvertinti skiepijimo prioritetus ir tik tada leisti amžiaus karteles žemyn

Premjerė Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ sako ,kad savivaldybės turi teisę judėti prioritetinėmis grupėmis žemyn, tiesa, reikėtų tikslingai įvertinti, ar padarytos visos pastangos ir galimybės, kad vyresnieji savo skiepo būtų sulaukę.


„Iš esmės prioritetų tvarka nustatyta SAM, tačiau yra tam tikrų specifinių aplinkybių, kai nuo tos prioritetų eilės savivaldybės nukrypsta ir paprastai tie nukrypimai yra susiję su tam tikra vakcina, konkrečiai „Astrazeneca“. Savivaldybės teigia, kad einant normalia prioritetų seka, yra sudėtinga surinkti konkrečia vakcina norinčių skiepytis žmonių, kadangi žmogui leidžiama vakciną rinktis, natūraliai nusileidžiama beveik iki pačio jauniausio amžiaus.

Ar iš tiesų taip visur yra – sunku patikrinti, nes Vyriausybė neturi galimybių apklausti visų gyventojų, ar iš tiesų jie yra atsisakę šitos galimybės ir jau savivaldybė turi judėti toliau, kad vakcinacija nestrigtų“, – sako premjerė.

I. Šimonytė tikina – sunku patikėti, kad vyresnėse amžiaus grupėse skiepytis neatsiranda, bet jei taip yra, savivaldybės teisė judėti prioritetų eile žemyn yra.

„Tai yra sakoma pastaruosius du mėnesius visoms savivaldybėms ir jos tą puikiai žino. To judėjimo prioriteto grupėmis žemyn yra buvę absoliučiai visose savivaldybėse <...> Tikrai Klaipėdos savivaldybė nėra paskiepijusi visų žmonių, kuriems yra 65+ metų. Vadinasi, ji pati juda prioriteto grupe žemyn, kaip ir kitos savivaldybės“, – sako I. Šimonytė.

Pasak Vyriausybės vadovės, didžiausias iššūkis – įtikinti skiepytis vyriausius, o tai ir turėtų būti savivaldybių pagrindinė užduotis.

„Skiepijimo mastui pasiekus maždaug pusę populiacijos tempai labai smarkiai lėtėja. Įtikinti žmogų ateiti ir pasiskiepyti darosi vis sudėtingiau“, – sako I. Šimonytė.

Jos teigimu, atliktos apklausos rodė, kad tvirtai apsisprendusių skiepytis Lietuvoje buvo apie 40 proc. ir kiek daugiau nei 20 greičiau skiepytųsi.

„Kitą dalį žmonių dar reikės, matyt, papildomai įtikinti“, – tikina Vyriausybės vadovė.

Po EVA išvadų atsirastų galimybė „Pfizer“ vakcina skiepyti ir paauglius

Pirmadienį JAV maisto ir vaistų administracijai (FDA) patvirtino „Pfizer“ vakcinos naudojimą skiepyti 12–15 m. vaikus. Paklausus, ar tokia galimybė būtų sudaryta ir Lietuvoje, I. Šimonytė teigia, kad reikia sulaukti EVA rekomendacijų ir išvadų, jei ji būtų teigiama – toks sprendimas būtų sudarytas ir mūsų šalyje.

„Jei Europos vaistų agentūra įregistruotų tokią vaisto naudojimo dokumentacijos pataisą, tai, žinoma, tos galimybės būtų suteiktos. Bet kadangi tokio privalomo skiepijimo nėra, akivaizdu, kad sprendimas skiepyti vaiką ar ne, būtų kiekvienos šeimos“, – sakė I. Šimonytė.

Vyriausybės vadovės teigimu, apsispręsti, ar skiepyti vaikus, turėtų jų tėvai.

Tiesa, Europos vaistų agentūra (EVA) pirmadienį pranešė, kad jau greitai gali patvirtinti „Pfizer-BioNTech“ vakcinos nuo COVID-19 naudojimą ES, skiepijant 12–15 m. vaikus. Galbūt tai pavyks padaryti dar šį mėnesį, teigė agentūros vadovė.

„Kol kas esame užsibrėžę dėl patvirtinimo nuspręsti birželį. Bandome išsiaiškinti, ar galime paspartinti procesą, kad jis būtų baigtas dar gegužės pabaigoje“, – žurnalistams sakė EVA vadovė Emer Cooke.

Jos komentaras paskelbtas, JAV maisto ir vaistų administracijai (FDA) patvirtinus šios vakcinos naudojimą skiepyti 12–15 m. vaikus.

Nuo 16 metų bus galima skiepytis tik „Pfizer“ vakcina

Kitų gamintojų vakcinos yra numatytos žmonėms nuo 18 metų. Jaunesniems nei 18 m. kol kas patvirtina tik „Phizer“ vakcina.

Paklausta, ar neatsiras šios vakcinos trūkumo, turint galvoje, kad dabar „Pfizer“ vakcina saugoma vyresniems, I. Šimonytė tikina, kad vasarai įpusėjant „Phizer“ vakcinos tiekimai bus didesni.

„Tiek Lietuvos, tiek ir visos ES pagrindiniai tiekimo kiekiai tenka antram ir trečiam ketvirčiui. Ypatingai antrojo ketvirčio pabaigai, tai yra birželio mėnesiui, – konkretizuoja premjerė. – Birželį kiekvieną savaitę tiekimai bus pusantro karto didesni, nei kad dabar kiekvieną savaitę mes gauname.

Situaciją gelbės ženkliai išaugę „Johnson & Johnson“ vakcinos kiekiai

Vasarą tie tempai tikrai nemažės, o kadangi paskiepytų žmonių mastas vis didės, tai plėtrai resurso liks vis mažiau. Tai tikrai negalėčiau dabar įsivaizduoti tokios situacijos, kad mums vakcinos galėtų pristigti.“

„AstraZeneca“ vakcinos nepopuliarumą premjerė sieja ir su ilgu perskiepijimo periodu. Pasak jos, skiepijimo situaciją turėtų pakeisti didesni „Johnson & Johnson“ vakcinos kiekiai.

„Artimiausiomis savaitėmis mes jau pradėsime daugiau gauti „Johnson & Johnson“ vakcinų, kuri yra apskritai vieno skiepo vakcina. Pagal šitą logiką sekant, šita vakcina turėtų būti pati populiariausia, nes ten visas procesas greitai pasibaigia – vienas skiepas ir viskas“, – šypsosi I. Šimonytė.

LRT.lt informuoja, kad gegužės 11 d. duomenimis, mažiausiai viena vakcinos doze Lietuvoje jau paskiepyta per 792 tūkst. gyventojų, abiem – 388 tūkstančiai.

Visas LRT RADIJO interviu su premjere I. Šimonyte – radijo įraše.

Parengė Šarūnas Nekrošius ir Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.