Lietuvoje

2021.05.10 21:20

Blinkevičiūtė – apie stereotipinį moterų vaidmenį šeimose, santykius su Palucku ir darbo derinimą Europos Parlamente

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.05.10 21:20

Gegužės pabaigoje prie Socialdemokratų partijos vairo dvejų metų kadencijai pirmą kartą stos moteris – pastaruosius dvylika metų Europos Parlamente dirbanti Vilija Blinkevičiūtė. Ar jai pavyks padaryti tai, ko per beveik ketverius metus nepavyko iš posto pasitraukusiam Gintautui Paluckui – reformuoti partiją ir susigrąžinti rinkėjus?

– Ponia Blinkevičiūte, jūs rinkimų kampanijoje ir vakar spaudos konferencijoje ne kartą traukėte lyties kortą ir sakėte, kad, kai ateina sunkūs laikai, kokie dabar yra tiek partijoje, tiek Lietuvoje, ateina laikas naštą nešti moterims, nes jos geba priimti sudėtingus sprendimus. O vyrai kaip? Jiems ta našta – per sunki?

– Ne, aš taip nenorėčiau sakyti. Manau, labai gerai, kai ir vyrai, ir moterys pasidalina tą naštą. Šiuo požiūriu iš tikrųjų esu labai dėkinga socialdemokratams, savo bičiuliams, kad patikėjo manimi ir iš tikrųjų balsavo, išrinko mane partijos pirmininke. Aš tikiuosi, kad mes dirbsime kaip komanda, nes vienas tikrai nieko nepasieksi. Komandoje bus ir vyrų, ir moterų, tiesą sakant, mes visi kartu dalydamiesi tą naštą sieksime rezultatų. Sieksime Lietuvos žmonių pasitikėjimo Socialdemokratų partija.

Dienos tema. Blinkevičiūtė: esu įsitikinusi, kad LSDP – vienintelė kairioji partija Lietuvoje, kuri geba, turi ir privalo padėti žmonėms tiek miestuose, tiek kaimuose

– Sakote, kad jums svarbu, jog moteris galėtų suderinti ir karjerą, ir šeimą. Tiek partijoje, tiek Lietuvoje jūs keturiose vyriausybėse buvote socialinės apsaugos ir darbo ministrė. Kaip manote, kas trukdė arba trukdo iki šiol tai pasiekti?

– Tam tikri stereotipiniai požiūriai, susiformavę mūsų visuomenėse, ir čia ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos valstybėse, nes taip stereotipiškai atrodo, kad iš tikrųjų, jeigu jau reikia prižiūrėti vaikus arba stovėti prie puodų, tai moteris turi daryti. O vyrai dalyvauja daugiausia sprendimų priėmime. Tačiau iš tikrųjų požiūris keičiasi ir mes Europos Parlamente esame priėmę labai svarbią direktyvą dėl darbo ir šeimos suderinimo. Beje, buvau viena iš mūsų Europos Parlamento socialdemokratų frakcijos iniciatorių, kad tokia direktyva būtų, dabar ją reikia perkelti į mūsų teisę, kad ta namų ūkio našta būtų pasidalyta tolygiai tarp vyrų ir moterų. Manau, žingsnis po žingsnio mes tai pasieksime. O Lietuvoje tikrai labai daug moterų, kurios ir išsilavinusios, ir stropios, ir gebančios priimti sprendimus, tik reikia daugiau pasitikėti savimi ir viskas pasikeis į gera.

– Kad socialdemokratams pirmą kartą gali vadovauti moteris, šioje studijoje yra užsiminęs ir Gintautas Paluckas savo atsistatydinimo dieną, sausio 22-ąją. Kokie jūsų santykiai su juo? Jeigu aš teisingai suprantu, jūsų komandoje jam vieta nėra numatyta. Iš jūsų kalbų galima suprasti, kad komandą formuosite iš merų ir net pirmojo pavaduotojo postas būtų skirtas vienam iš merų.

– Pirmiausia noriu pasakyti, kad mano santykiai su Gintautu Palucku yra labai normalūs ir žmogiški. Ir aš tikrai jam dėkinga už tai, kad prieš 4 metus mes, socialdemokratai, pradėjome žingsnius dėl grįžimo prie tikrųjų socialdemokratų vertybių, nes buvome jas pamiršę ir dėl to rinkėjai mus ir nubaudė, kai šioks toks pasitikėjimas buvo prarastas rinkimuose į Seimą. Tiesą sakant, su partijos nariais bendrauju labai gražiai, juo labiau kad iš buvusių pirmininkų visąlaik reikia semtis patirties, ir geresnės, ir blogesnės. Manau, kad bendravimas yra tam tikra vertybė ir kiekvienas mūsų partijos narys turi žinių bei noro padėti, bendradarbiauti. Tad aš tikiuosi, kad mes taip ir darysime.

Pagal mūsų dabartinį statutą buvę partijos pirmininkai yra valdybos nariai, tad papildomai dar ko nors keisti tikrai nereikia, visi buvę partijos pirmininkai turi teisę dalyvauti valdybos posėdžiuose ir priimant sprendimus. Kita vertus, kai pasakiau, kad išrinkimo atveju formuosiu komandą, ir vakar pasakiau, žinoma, tai yra labai svarbu, kad komandoje bus ir vyrų, ir moterų, bus ir labiau patyrusių, ir jaunimo su dar nenukarpytais politikoje sparnais, – tai irgi labai svarbu. Be abejo, bus ir patyrusių merų, nes mūsų tikslas yra savivaldos rinkimai. Esu įsitikinusi, kad socialdemokratai – vienintelė kairioji partija Lietuvoje, kuri tikrai geba, turi ir privalo padėti žmonėms tiek miestuose, tiek kaimuose, tiek kiekvienoje savivaldybėje.

– Po Konstitucinio Teismo nutarimo, kad tiesioginiai mero rinkimai prieštarauja Pagrindiniam įstatymui, yra bendras sutarimas, kad 119-ą Konstitucijos straipsnį reikėtų keisti, bet nėra sutarimo kaip. Socialdemokratai ir opozicija siūlo palikti dabartinį savivaldos modelį. Konservatoriai ir liberalai sako, kad mero įgaliojimai turėtų būti daugiau kaip administracijos vadovo. Turint omeny, kad ir vienam, ir kitam sprendimui reikės konstitucinės daugumos balsų, tai yra 94, ar jums atrodo, kad apskritai pavyks sutarti?

– Būtų labai neišmintinga, jeigu nepavyktų susitarti, nes, man atrodo, nereikia labai daug apklausų, užtenka pabendrauti tiesiogiai su žmonėmis – žmonės tikrai yra už tiesioginius mero rinkimus. Žmonėms svarbiausia, kad jie žinotų, ką renka. Todėl Socialdemokratų partija tikrai yra už tiesioginius merų rinkimus, o, kaip sakant, velnias slypi detalėse. Dėl tų detalių, kaip jūs ir minėjote, turime susitarti, diskutuoti ir rasti pritarimą. Laiko liko labai mažai, iki kitų metų vidurio turime turėti sprendimą dėl Konstitucijos keitimo. Jeigu nebus pakeista Konstitucija, didžiausia atsakomybė teks dabartinei valdančiajai daugumai, kuri, vadinasi, nesugebėjo rasti tam tikrų sprendimų, kurie svarbūs visiems Lietuvos žmonėms. Aš sakau, kad mes, socialdemokratai, palaikome tiesioginius merų rinkimus ir tas modelis, kuris yra dabar, kad meras vadovauja, kaip ir savivaldybės taryba, mums yra priimtinas, jis pasiteisino per šitiek metų ir mes galėtume tai įtvirtinti ir Konstitucijoje.

– Yra siūlymų riboti merų kadencijas. Jūs tam pritartumėte?

– Tiesą sakant, nepritarčiau, nes čia labai kvepia populizmu. Jeigu meras dirba gerai, tai kodėl reikia neleisti toliau dirbti? Kita vertus, jis nepaskiriamas kam nors susitarus, jis renkamas tiesiogiai žmonių. Kai renkamas tiesiogiai žmonių, priima sprendimus ir valdo kartu su taryba, o taryba labai dažnai per rinkimus pasikeičia, aš nemanau, kad gerai dirbantis meras turi būti keičiamas. Juolab kad rastume porą valstybių, kur taip yra, nes daugumoje valstybių nėra merų kadencijų ribojimo. Todėl ir Lietuvai nelinkėčiau eiti tuo keliu.

– Sakoma, kad vienas lauke – ne karys, o ypač politikoje, kur norint priimti tam tikrus sprendimus reikia sąjungininkų. Kaip jūs manote, pagal žmogaus teises, lygias galimybes su kuo labiau sutampa socialdemokratų vizija – su „valstiečių“ ar Laisvės partijos?

– Tiesą sakant, dėl žmogaus teisių yra labai daug skirtingų nuomonių, nes tai labai jautri tema. Kai kas ją taip eskaluoja, kad kaip galima daugiau supriešintų žmones. Socialdemokratų partija visą laiką buvo ir bus už tai, kad žmonės nebūtų diskriminuojami, kad jie tikrai turėtų lygias galimybes, ir tokių sąjungininkų mes turime ieškoti visur, neapsiriboti vien tik, sakykim, Laisvės partija ar tais pačiais konservatoriais. Yra ir „darbiečiai“, ir „valstiečiai“. Būsiu atvira: žmogaus teisių srityje šitos dvi partijos tikrai nėra kairiosios ir tą reikia atvirai pasakyti žmonėms. Joms labai toli iki tikrųjų kairiųjų socialdemokratų vertybių žmogaus teisių srityje, bet aš visą laiką tikiuosi, kad gali pasitempti, pasimokyti, pasižiūrėti iš senosios demokratijos Europos Sąjungos valstybių, kaip ten yra. Tad tikiuosi progreso ir kitose opozicinėse partijose, ir valdančiojoje koalicijoje, nes mes nieko kito Lietuvoje neturime. Žmonės yra mūsų pagrindinis turtas, tai ir investuokime į juos, nediskriminuokime jų. Toks yra mūsų, socialdemokratų, tikslas.

– Prieš daugiau nei savaitę sakėte, kad nerekomenduosite pasirašyti opozicinės sutarties, nes „valstiečiai“ ir „darbiečiai“ riejasi, nesutaria tarpusavyje, šmeižia vieni kitus. Koks formatas jums tiktų ir kokias sąlygas keltumėte Sauliui Skverneliui, jeigu eisite žadėtos arbatos ar kavos?

– Arbatos, manau, tikrai su gerbiamu Sauliumi Skverneliu susėsime ir išgersime, ir pasitarsime, kaip toliau bendradarbiaujame būdami opozicinės partijos, tačiau aš visą laiką laikausi nuomonės, ar susibūrimas rašytiniu pagrindu į opozicinę koaliciją ką nors keičia iš esmės. Man atrodo, pats svarbiausias dalykas yra tai, kad tiek Socialdemokratų partija, tiek kitos opozicinės partijos susėdusios prie bendro stalo rastų bendrus sprendimus dėl vieno ar kito įstatymo siūlymo, projektų, kuriuos palaikytų, kurių reikia Lietuvos žmonėms. O ar tu esi susitaręs dėl koalicijos rašytiniu būdu, ar ne – čia antraeiliai dalykai.

Man susidaro įspūdis, kad iki sutarimo pasirašymo „valstiečiai“ ir „darbiečiai“ bendradarbiavo geriau. Bet, be abejo, tai spręs ne viena partijos pirmininkė, spręsime visi kartu partijoje, apsitarsime, kaip toliau dirbsime su opozicinėmis partijomis, kaip bendradarbiausime su valdančiąja dauguma. Socialdemokratų partija nėra populistinė ir labai tikiuosi, kad niekada netaps. Labai svarbu nauja politinė kultūra, kad valdančioji dauguma neatmestų buldozeriu visų sprendimų, kuriuos siūlo socialdemokratai, nes mūsų frakcija Seime tikrai darbšti, darbinga, kad įsigilintų, aptartų, pritartų tam, ko reikia Lietuvos žmonėms.

– Kurį laiką planuojate sėdėti ant abiejų kėdžių, tai yra ir dirbti Europos Parlamente, ir vadovauti partijai. Tačiau esate sakiusi, kad jeigu gyvenimas parodys, kad šie du dalykai nėra suderinami, priimsite sprendimus. Tad labai konkretus klausimas – atsisakysite mandato ar partijos pirmininko pareigų?

– Nei vieno, nei kito, nes tikiu, kad pirmininkės darbui netrukdys darbas Europos Parlamente, o pirmininkės darbas – darbui Europos Parlamente. Aš visą laiką gyvenau Lietuvoje ir šiuo metu gyvenu Lietuvoje, jau pusantrų metų mes Europos Parlamente dirbame nuotoliniu būdu. Aš tikiu, kad pandemija baigsis ir mes vėl pradėsime normaliai dirbti. Iš ilgametės patirties Europos Parlamente galiu pasakyti, kad svarbiausia – Europos Parlamento nariui tiesiogiai dalyvauti sesijose Strasbūre, kurios vyksta vieną kartą per mėnesį 4 dienas. Jeigu aš keturias dienas būsiu išvykusi į kitą Europos Sąjungos šalį, ne į Mėnulį kur nors, tai aš tikrai tikiuosi, kad darbas nuo to nenukentės. Blogiau, manau, kai dirbdama viceministre dirbi iš Ispanijos. Va čia jau yra negerai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.