Lietuvoje

2016.06.20 19:45

Suomijos ginkluotės kontrolės inspektoriai Lietuvoje atliks inspekciją

LRT.lt2016.06.20 19:45

Birželio 20–22 d. Suomijos ginkluotės kontrolės inspektorių grupė Lietuvoje atliks pasirinkto rajono inspekciją ir karinio dalinio vertinimą pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) 2011 m. parengto Vienos dokumento reikalavimus.

Vizito Lietuvoje metu Suomijos atstovai turės teisę apsilankyti pasirinktame rajone, kurio plotas iki 20 tūkst. km2, taip pat lankysis Lietuvos kariuomenės poligonuose, susitiks su Krašto apsaugos savanorių pajėgų, Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ir Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko vadovybe. Pagal Vienos dokumento nuostatas, ginkluotės kontrolės inspektoriams bus sudaryta galimybė apskristi pasirinktą rajoną Lietuvos karinių oro pajėgų orlaiviu.

Birželio 22 d. inspektoriai atliks Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“, dislokuotos Klaipėdoje, vertinimą. Su Suomijos ginkluotės kontrolės inspektoriais susitiks brigados vadas pulkininkas leitenantas Artūras Radvilas ir informuos juos apie dalinio personalą, pagrindinę ginkluotę ir techniką. Lankydamiesi brigados padaliniuose ir bendraudami su ten tarnaujančiais kariais inspektoriai galės susipažinti su dalinio kasdienine veikla, taip pat apžiūrėti ginkluotės ir technikos pavyzdžius.

Pagal šios inspekcijos ir vertinamojo vizito metu gautą informaciją Suomijos atstovai parengs ir išplatins ESBO šalims ataskaitas su išvadomis, kaip Lietuva vykdo tarptautinių sutarčių reikalavimus ginkluotės kontrolės srityje.

Vienos dokumentas įpareigoja valstybes kasmet pateikti informaciją apie savo karines pajėgas, gynybinių pajėgumų vystymo planus ir karinį biudžetą, iš anksto informuoti apie planuojamą karinę veiklą. Valstybės taip pat įsipareigoja leisti vykdyti savo teritorijoje nustatytą skaičių kitų šalių karinių ekspertų inspekcijų ir vizitų į karinius dalinius, rašoma pranešime spaudai.

Remiantis Vienos dokumentu, kiekviena ESBO priklausanti šalis turi teisę patikrinti, ar kita šiai organizacijai priklausanti šalis nevykdo stambaus masto karinės veiklos, apie kurią būtina pranešti iš anksto, ir ar neturi nedeklaruotų karinių pajėgumų.

Šiemet tai yra pirmoji ir antroji užsienio šalių ginkluotės kontrolės priemonės Lietuvoje pagal 2011 m. Vienos dokumentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.