Lietuvoje

2021.05.07 17:09

Šimonytė apie skiepus: raginu pasverti labai nedidelę riziką, kad į jus trenks perkūnas, ir labai didelę riziką užsikrėsti liga

atnaujinta 17.25
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.05.07 17:09

Premjerė Ingrida Šimonytė baigia savo vizitą Vakarų Lietuvoje. Popiet ji lankėsi Skuode ir Plungėje, bendravo su šių savivaldybių merais. Baigdama vizitą premjerė akcentavo vakcinacijos svarbą ir tai, jog šalutinio skiepų poveikio tikimybė yra žymiai mažesnė nei tikimybė nepasiskiepijus susirgti COVID-19 bei sirgti sunkia ligos forma ar net mirti.

Penktadienį savo vizitą Vakarų Lietuvoje baigianti premjerė I. Šimonytė lankosi Plungėje. Prieš tai ji taip pat lankėsi ir Skuode. I. Šimonytė lankėsi rajono savivaldybės vakcinacijos vietoje Plungės rajono savivaldybės ligoninėje bei susitiko su meru Audriumi Klišoniu.

Plungės rajonas yra viena tų savivaldybių, kur vakcinacijos procesas vyksta vangiai.

Pagal oficialiai Statistikos departamento pateikiamus duomenimis, čia iš viso pirma arba abiem vakcinos dozėmis yra paskiepyta 21,5 proc. gyventojų. Skiepų jau sulaukė kiek daugiau nei 7 tūkst. žmonių.

Statistikos departamento duomenimis, Skuodo rajono savivaldybėje paskiepyta 21,6 proc. gyventojų – vakcinų sulaukė kiek per 3,3 tūkst. gyventojų.

Premjerės teigimu, aktyvesnio skiepijimo tempo galima tikėtis augant gaunamų vakcinų kiekiui.

„Labai noriu tikėtis, kad tada, kada vakcinų kiekiai didės, ypatingai nuo birželio mėnesio, bus labai sunku temperamentu arba kitais dalykais paaiškinti, kodėl viename ar kitame regione skiepijamasi vangiau. Tikrai žinau, kad galimybės yra, logistiškai yra pasiruošta. Tikiuosi, kad kai galės centrinė valdžia išskirstyti daugiau Lietuvos gaunamų vakcinų, savivaldybė savo darbo dalį irgi padarys“, – dėstė I. Šimonytė.

Vis dėlto nemažai plungiškių neslepia bijantys galimų šalutinių vakcinos poveikių. I. Šimonytė akcentavo, jog sunkių šalutinių reakcijų galimybė – kur kas menkesnė nei nepasiskiepijus sirgti sunkia COVID-19 ligos forma arba mirti.

„Numirti nuo COVID-19 ir krešuliai COVID-19 atvejų yra tiek daug kartų didesnė galimybė, kad žmonės apie tai dažnai nesusimąsto. Taip, tikimybė nėra neegizstuojanti, tas ir dokumentacijoje nurodyta, kad gali būti komplikacijų, bet tikimybė gauti tuos krešulius per COVID-19 yra daugybę kartų didesnė. Tą reikia labai aiškiai suprasti“, – pabrėžė I. Šimonytė.

Tikimybė gauti tuos krešulius per COVID-19 yra daugybę kartų didesnė.

Ji taip pat akcentavo, jog vyresnio amžiaus žmonėms sunkiai sirgti ir mirti yra ypač didelė. Ir dabar pastebima, kad dauguma žmonių, kurių šiuo metu netenkama dėl COVID-19 ligos, yra būtent tie, kurie tvirtino, jog niekur nevaikšto, saugiai būna namuose ir neužsikrės, tačiau užsikrečia. Patenka į ligonines, serga sunkiai ir dažnai miršta.

„Ir tai dažnai yra tie žmonės, kurie atsisakė skiepo ar pasirinkę nepasiskiepyti ir palaukti, nes jau tikrai turėjo progą pasiskiepyti. Aš vis dėlto raginu sverti labai nedidelę riziką, kad į jus trenks perkūnas ir labai didelę riziką, kad esant ne tokiai gerai epidemiologinei situacijai liga galima užsikrėsti ir ta liga tikrai nėra malonumas“, – teigė I. Šimonytė.

Plungės rajono savivaldybės meras tikisi, kad daugiau vakcinų Vilniui atiduoti neteks

Plungės rajono meras A. Klišonis taip pat mano, jog paspartinti vakcinaciją padės užtikrintas ir gausesnis vakcinų tiekimas.

„Šiuo metu vakcinų kiekiai, atsargos yra tikrai mažytės – tai yra keletas šimtų vakcinų. Vakar buvo suskiepyta apie 500 žmonių. Mums visiškai nesudėtinga suskiepyti iki 800 žmonių per parą. Atmetus 7 tūkst., kurie šiuo metu jau yra paskiepyti Plungėje, turi dvi ar vieną vakciną, atmetus mokinukus, kurių šiuo metu skiepyti negalima, lieka maždaug 18 tūkst., kurie gali būti skiepijimo objektai. Tai mums sudarytų maždaug 6 savaites. Per tiek galima paskiepyti, jeigu gautume tinkamą vakcinų kiekį“, – dėstė A. Klišonis.

Šį savaitgalį Plungėje bus vakcinacija vyks. Bus skiepijami 55+ amžiaus grupei priklausantys asmenys „Moderna“ vakcina. Šio ryto duomenimis, skiepytis buvo užsiregistravę apie 150 žmonių.

A. Klišonio nuomone, pats geriausias pavyzdys, paskatinantis žmones vakcinuotis – pavyzdys.

„Mūsų pramonės įmonėse šiuo metu jau yra paskiepyta apie 620 žmonių. Jų kolegos mato, kad tie žmonės jau laisvi ir gali judėti. Ir tai yra pats geriausias pavyzdys. Pradžioje buvo tikrai labai atsargus grįžimas į mokyklas su kaupiniais. Pradžioje grįžo kelios klasės. Dabar nuo pirmadienio jau bus 92 proc. grįžusių pradinių klasių. Niekas taip gerai neparodo, jokia reklama, kaip kaimyno pavyzdys“, – neabejojo meras.

Niekas taip gerai neparodo, jokia reklama, kaip kaimyno pavyzdys.

A. Klišonis neslėpė, kad neseniai įvykęs vakcinų perskirstymas, kai dalis kai kurioms savivaldybėms priklausiusių vakcinų buvo atiduota Vilniui, sukėlė nepatogumų, mat daliai vakcinas turėjusių gauti žmonių teko palaukti ilgiau.

„Bet manau, kad dabar tokių transformacijų ko gero nebus, nes situacija šiek tiek normalizuojasi Vilniuje. Galų gale, vakcinų gaunamų kiekiai jau bus didesni. Tikimės, kad nereikės didžiajam broliui atiduoti“, – sakė A. Klišonis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.