Lietuvoje

2016.06.21 12:17

Kuo baigsis atgijusi iniciatyva tirti galimą prezidentūros manipuliavimą teisėsauga?

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2016.06.21 12:17

Po prezidentės kritikos valdantiesiems Seime atgijo iniciatyva sudaryti parlamentinę komisiją, kuriai būtų pavesta ištirti galimas prezidentūros manipuliacijas teisėsauga ir neva slaptomis pažymomis. Socialdemokratai komisijos posėdžius pasiryžę rengti net vasarą. Tik ar pavyks ją sudaryti? Už komisijos sudarymą aktyviai pasisako socialdemokratai ir „tvarkiečiai“, o valdančiajai koalicijai priklausantys „darbiečiai“ balsavime dalyvauti neketina.

Balandžio mėnesį po pateikimo ir gegužės pradžioje po svarstymo parlamentarai komisijos sudarymui pritarė. Tad buvo belikusi priėmimo procedūra. Bet netrukus, gegužės 12 d., driokstelėjo vadinamasis liberalų skandalas ir komisijos atsiradimo perspektyva tapo neaiški.

Socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius tada pareiškė, kad, šalies politinį gyvenimą sukrėtus iki šiol savo mastu nė vienam politiniam skandalui neprilygstančiai istorijai (STT Eligijaus Masiulio namuose rado net 250 tūkst. eurų, kurių kilmė neaiški), sudarinėti parlamentinę komisiją dėl prezidentūros veiklos būtų neprotinga. Vyriausybės vadovas tvirtino nenorįs leisti, kad šalies politinis gyvenimas būtų dar labiau destabilizuotas.

Tačiau po to, kai savo metiniame pranešime šalies vadovė apie liberalus ir galimos korupcijos skandalą užsiminė kur kas švelniau nei apie vyriausybės darbą ir kai kurių ministerijų veiklą, parlamentarai vėl ėmėsi komisijos sudarymo.

Šis klausimas jau įtrauktas į Seimo darbotvarkę ir, pasak Seimo vicepirmininko socialdemokrato Algirdo Syso, turėtų būti svarstomas kitą savaitę. Bet, kaip ir anksčiau, valdančiajai koalicijai priklausančios Darbo partijos atstovai į komisijos sudarymą žiūri skeptiškai, nors ir tarp jų yra nukentėjusių dėl kažkokių neaiškių specialiųjų tarnybų pažymų.

Dėl komisijos reikia pagaliau apsispręsti

A. Sysas įsitikinęs, kad Seimas privalo pagaliau apsispręsti, ar sudaryti specialią parlamentinę komisiją dėl galimo prezidentūros manipuliavimo teisėsauga ir kriminalinės žvalgybos informacija, ar nesudaryti.

„Šio klausimo priėmimą Seime sustabdė liberalų skandalas, esą dėl to, kad nebūtų dar labiau įsiūbuotas politinio gyvenimo laivelis. Dabar reikėtų šį klausimą baigti spręsti, juk buvo likusi tik priėmimo procedūra. Palikti jo kyboti ore negalime“, – teigė A. Sysas.

Jo manymu, tai, kad Seimo pavasario sesija eina į pabaigą, visai netrukdo sudaryti komisiją. Ji, anot socialdemokrato, galėtų posėdžiauti ir vasarą: „Kodėl naują Darbo kodeksą ir socialinį modelį galime svarstyti ir žiemą, ir vasarą, o į komisijos posėdžius parlamentarai vasarą rinktis negalėtų? Vasara Seimo nariams – ne atostogų, o darbo metas, tik kitaip planuojamas. Galima susirinkti į komisijos posėdžius kartą ar du per mėnesį.“

Ar pavyktų komisijai išsiaiškinti, kokiomis aplinkybėmis buvo atsiradęs garsusis juodasis viceministrų sąrašas arba kas ir kaip paskleidė informaciją, kad neva pernai, prieš Kauno apygardos teismo vadovo Nerijaus Meilučio skyrimą į generalinio prokuroro postą, Seimo nariai Julius Sabatauskas, Bronius Bradauskas ir Vytautas Gapšys paslapčiomis buvo susitikę su kažkokiais šešėlinio pasaulio atstovais, A. Sysas tiesaus atsakymo neturėjo. Tačiau teigė manąs, kad komisija bent jau pabandytų pasiaiškinti, kodėl ir kaip atsiranda panašios istorijos, turinčios įtakos vieniems ar kitiems sprendimams.

„Ar buvo devyni broliai juodvarniais skraidę, ar – ne? Ar Seimo nariai aptarinėjo prokuroro skyrimą su neaiškiais veikėjais, ar – ne? Pagaliau ar Kaišiadorių apylinkės teismo vadovei Editai Dambrauskienei buvo siūloma išsipirkti generalinio prokuroro postą, ar – ne?

Ar iš tikrųjų pavyks atsakyti į visus klausimus, dabar niekas negalėtų pasakyti, tačiau istorijos apie paslaptingas pažymas daugiau nebegali būti kuriamos. Komisijos darbas būtų grynai prevencinis, kad ateityje panašiems dalykams būtų užkirstas kelias, nes tai tęsiasi jau metų metus. Būtina sudėti visus taškus į vietas“, – kalbėjo A. Sysas.

Tvarkiečiai“ sieks komisiją sudaryti

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų štabo vadovas, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sakė, kad apie komisijos sudarymą praėjusios savaitės pabaigoje kalbėjo su partijos lyderiu, europarlamentaru Rolandu Paksu ir abu sutarė, jog ji – reikalinga.

„Kiek galima klausytis įvairiausių istorijų apie kažkokias pažymas ar paslaptingus sąrašus? Žmonės apjuodinami, o po to dėl paskleistos informacijos, kurios niekas negali patvirtinti, turi aiškintis. Dažniausiai taip ir lieka neaišku, ar kas nors dėl ko nors kaltas, ar – ne? Mūsų frakcija nepakeitė savo pozicijos ir balsuos už komisijos sudarymą“, – tvirtino R. Žemaitaitis.

Darbiečiai“ laikosi nuosaikios pozicijos

Darbo partijos lyderis Valentinas Mazuronis ir Seimo frakcijos vadovas Kęstutis Daukšys, kaip ir prieš kelis mėnesius, dėl komisijos sudarymo laikosi nuosaikios pozicijos – frakcija balsavime dėl sudarymo nedalyvaus, tačiau, jei komisija bus sudaryta, savo atstovus į ją deleguos.

Panašiai galvoja ir pirmasis Seimo vicepirmininkas „darbietis“ Vydas Gedvilas, pats pernai nukentėjęs dėl kažkokių paslaptingų pažymų, kurias turėjo prezidentūra, ir dėl to praradęs galimybę tapti švietimo ir mokslo ministru.

„Tų komisijų buvo daug ir jos nieko neišsprendė. Aš ginsiuosi pats. Dėl savęs esu gavęs atsakymus iš visų specialiųjų tarnybų. Visą medžiagą perdaviau Generalinei prokuratūrai. Kiek žinau, šią savaitę jau turėtų būti jos atsakymas“, – teigė V. Gedvilas.

Komisijos sudarymas – lyg šokiai čiuožykloje

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas J. Sabatauskas, kaip ir kolega V. Gedvilas, gavo visų specialiųjų tarnybų atsakymus su patikinimais, jog jo atžvilgiu nebuvo vykdoma kriminalinė žvalgyba ir nebuvo rašomos jokios pažymos.

„Tas komisijos sudarymas – lyg čiuožykla. Bet kokie neaiškumai politikų ar Seimo narių atžvilgiu turėtų būti ištirti ir paskelbti viešai. Jeigu prokurorai būtų ištyrę galimą teisėjos E. Dambrauskienės papirkimą, tai dabar nereikėtų Seimo komisijos. Juk politikoje yra svarbus ne tik teisinis, bet ir moralinis aspektas“, – įsitikinęs J. Sabatauskas.

Jis teigė manąs, jog parlamentinis tyrimas padėtų iki galo išsiaiškinti, kas ir kodėl sukūrė pramaną apie jį ir kolegas B. Bradauską bei V. Gapšį.

Opozicija – prieš komisijos sudarymą

Seimo opozicinės konservatorių ir liberalų partijos nuo pat pradžių laikosi nuostatos, kad komisijos paslaptingų pažymų ar juodųjų sąrašų atsiradimui išsiaiškinti nereikia. Konservatoriai, nedalyvavę balsavime dėl komisijos sudarymo, tokią valdančiųjų iniciatyvą net buvo apskundę etikos sargams.

Šie atsakė, kad, jeigu konservatoriai ir liberalai balsavime nedalyvavo, komisijos sudarymo klausimą Seimas gali svarstyti bei priimti ir be jų.

„Mes tikrai nepritarsime komisijos sudarymui, nes tai – visiškai neracionalus sumanymas, o tik noras atkeršyti prezidentei D. Grybauskaitei. Valdančiųjų noras sudaryti komisiją vis atsiranda tada, kai ji juos pakritikuoja“, – tvirtino opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt