Lietuvoje

2021.05.07 16:06

Žiežirbos socialdemokratų gretose: Oleką kaltina nekorektiškais pasisakymais apie moteris, jis kaltės nemato

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.05.07 16:06

Keliolika Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narių pasirašė kreipimąsi, kuriame teigiama, kad partijos vadovu siekiantis tapti Juozas Olekas debatų metu vartojo moteris, o kartu ir jo oponentę Viliją Blinkevičiūtę, žeminančią retoriką. Pats J. Olekas teigia, kad šis raštas skirtas paveikti LSDP pirmininko rinkimus, o komentuodamas išskirtus pasisakymus teigė, kad su V. Blinkevičiūte „bičiuliškai pasišpilkavo“.

„Galėtum sėdėti vežime su kitomis partijos moterimis ir džiaugtis pergalės vaisiais“

Kreipimąsi, kurį gavo ir LRT.lt redakcija, pasirašė 11 LSDP narių, tarp kurių – ir LSDP tarybos narės Angelė Malinovskienė, Dainora Mineikienė ir Margarita Jankauskaitė. Raštas buvo skirtas partijos Etikos ir procedūrų komisijai, tarybai, laikinajam vadovui Mindaugui Sinkevičiui bei Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos (LSDMS) pirmininkei Orintai Leiputei. Taip pat – ir pačiam J. Olekui bei jo rinkimų štabo vadovui A. Vaičeliūnui.

Kreipimosi autorių manymu, balandžio 30 d. vykusių LSDP pirmininko debatų metų J. Olekas, atsakinėdamas į klausimus, naudojo moteris ir savo oponentę V. Blinkevičiūtę menkinančią retoriką, leido suprasti, kad moterų ir vyrų lygybės klausimas yra išspręstas. Kreipimesi cituojami šie J. Oleko pasisakymai: „Galėčiau apie viską pagalvoti, bet aš kaip džentelmenas negaliu tiesiog palikti to vargo Vilijai“; „Dirbti partijoje atveriant kelius moterims įtraukiant į sprendimo priėmimą, bendraujant, bet nebūtinai sunkiausią naštą užkrauti moterims“; „Bet vežimą traukti, tą sunkųjį darbą, aš pasiryžęs, kad tamsta galėtum sėdėti tam vežime su kitom mūsų partijos moterim ir gražiai džiaugtis mūsų pergalės vaisiais“.

Taip pat pažymėtas J. Oleko pasisakymai apie dvi kadencijas prezidente buvusią Dalią Grybauskaitę bei dabartinę premjerę Ingridą Šimonytę.

„Mielos bičiulės ir bičiuliai, neįsivelkim į kovą „vyrai prieš moteris, moterys prieš vyrus“: mes esame verti geresnio socialdemokratinio bičiuliško sugyvenimo. Iš tikrųjų mes turėjome prezidentę moterį, socialdemokratai labai turėtų džiaugtis, kuri buvo prie socialdemokratų, kuri pradėjo savo karjerą socialdemokratų Vyriausybėje ir ką mes galim pasakyti, kaip Lietuvos žmonės gyveno po jos dešimtmečio vadovavimo?

Ką mes galime pasakyti apie šios dienos ministrę pirmininkę? Mes negalime pasakyti, mes tikrai turime naudoti kvotas, turim tokią pozityvią diskriminaciją, pritraukti, sudaryti galimybes, bet tikrai neįsivelkime į šitą kovą“.

Be to, pabrėžtas ir Algio Vaičeliūno, kuris yra J. Oleko padėjėjas Europos Parlamente, pasisakymas apie V. Blinkevičiūtę po debatų vaizdo įrašu.

„Bet vežimą traukti, tą sunkųjį darbą, aš pasiryžęs, kad tamsta galėtum sėdėti tam vežime su kitom mūsų partijos moterim ir gražiai džiaugtis mūsų pergalės vaisiais“.

– J. Olekas

„Mane stebina, kad ji yra visiška tinginė. Nieko neveikia nesidomi, neskaito, bet nori būt partijos pirmininku“, – taip apie V. Blinkevičiūtę rašė A. Vaičeliūnas.

Kreipimosi autoriai teigia, kad A. Vaičeliūnas yra ir J. Oleko rinkimų štabo vadovas bei dalinasi socialiniuose tinkluose „radikalios dešinės“ pozicijomis.

Kreipimąsi pasirašę nariai prašo įvertinti pasisakymus, viešus komentarus bei „propaguojamą ultraradikalų retoriką“ ir imtis visų įmanomų veiksmų, kad tokie dalykai ateityje daugiau niekada nesikartotų.

„Taip pat norime oficialios J. Oleko pozicijos dėl jo rinkimų štabo vadovo A.Vaičeliūno išsakyto melagingo ir įžeidžiančio komentaro apie kandidatę į LSDP pirmininko postą bei atsakymo, ar tokie veiksmai – rinkiminės kampanijos strategijos dalis ir ar apie tokius štabo vadovo veiksmus žinojo J.Olekas, ar jie buvo iš anksto derinti su J.Oleku?“ – klausia kreipimosi autoriai.

Be to, prašoma Lietuvos socialdemokratų moterų sąjungos pirmininkės Orintos Leiputės imtis veiksmų, kuriais LSDP narės būtų apginamos nuo bet kokios formos diskriminacijos ir nekorektiškų veiksmų bei imtis lyderystės šviesti, diskutuoti ir propaguoti pamatines socialdemokratines vertybes partijoje.

Mano, kad korektiškai debatavo

Pats J. Olekas LRT.lt teigė, kad šio rašto jis negavo, bet gavo žinučių ir skambučių dėl jo. Pašnekovas teigė, kad šis raštas turėjo padaryti poveikį per partijos pirmininko rinkimų kampaniją, tačiau, anot jo, teigiami ar neigiami komentarai neturėtų būti publikuojami ar kitaip mėginama paveikti rinkimų baigtį.

„Mes tikrai, atrodo, labai korektiškai su bičiule Vilija debatavome, panaudodami tam tikrus posakius, patarles ir baigėme tikrai gera nuotaika, kad debatai vyko tokioje bičiuliškoje ir dalykinėje aplinkoje. Man atrodo, kad toks raštas yra, kaip liaudis sako, pakartodamas dar vieną patarlę, ieškojimas smegenų ten, kur jų niekada nebūna“, – teigė J. Olekas.

Komentuodamas pasisakymus, kuriuos pabrėžė partijos kolegos, J. Olekas sakė, kad save laiko tolerantišku žmogumi, o partijos pirmininko negalima rinkti pagal lytį. Frazė, kad „nebūtinai sunkiausią naštą užkrauti moterims“ buvo atsakymas bičiuliui, kuris teigė, kad moterys ateina, kai yra sunku.

„Aš atsakiau tuo, kad nebūtinai, kada sunku, turi ateiti moteris, bet tą naštą gali nešti ir vyras. Aš manau, kad vyrai ir moterys turi vienodai dalintis darbus, o sunkesnius darbus, kada reikia, padaryti ir vyrui. Tai galioja ir tokioje situacijoje partijoje, kada reikia daugiau jėgos, ne tik fizinės, kad tuos darbus suspėtum padaryti.

Dar kartą, nesutinku su teiginiu, kad renkame pagal lytį. Turime rinkti pagal jo veiklą, darbą, reikalingumą. Negalime sakyti, kad mes renkame vyrą ar moterį: mes renkame pirmininką arba pirmininkę“, – aiškino J. Olekas.

„Aš manau, kad mes tikrai labai nuoširdžioje ir gražioje aplinkoje, su šypsenomis veiduose, gal truputį bičiuliškai pasišpilkuodami arba pajuokaudami kalbėjome. Man niekas neturėjo priekaištų dėl šitų pasakymų“, – pridūrė J. Olekas.

Kalbėdamas apie A. Vaičeliūno pasisakymus, J. Olekas pabrėžė, kad jis nėra štabo pirmininkas, o tik vienas iš darbuotojų, padėjėjas, kuris išsakė savo vertinimą.

Aš manau, kad vyrai ir moterys turi vienodai dalintis darbus, o sunkesnius darbus, kada reikia, padaryti ir vyrui. Tai galioja ir tokioje situacijoje partijoje, kada reikia daugiau jėgos, ne tik fizinės, kad tuos darbus suspėti padaryti.

– J. Olekas

„Aš manau, kad Vilija yra darbštus žmogus, dirbame EP, matau jos nuopelnus, nesutikčiau su tokiu pasakymu, bet tai yra kiekvieno žmogaus vertinimas. Vienam atrodo dideli darbai, kitam – ne. Aš tokių išsireiškimų nenaudoju ir nerekomenduoju naudoti kitiems“, – teigė J. Olekas.

Seimo opozicijoje esanti LSDP šią savaitę renka naują partijos lyderį: tiesioginiuose rinkimuose dėl šio posto varžosi europarlamentarai J. Olekas ir V. Blinkevičiūtė. Balsavimas vyksta gegužės 3–9 dienomis, partijos pirmininkas renkamas dvejų metų kadencijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.