Lietuvoje

2016.06.20 12:29

Baltijos jūroje prasideda naftos taršos likvidavimo incidento pratybos

LRT.lt2016.06.20 12:29

Birželio 20–22 dienomis Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir Karklės paplūdimio pakrantėje (Klaipėdos r.) vyks tarptautinės naftos taršos incidento likvidavimo pratybos „Balex Delta 2016“, rašoma pranešime spaudai.

Pratybose siekiama patikrinti Baltijos šalių pasiruošimą bendrai reaguoti į naftos išsiliejimo Baltijos jūroje incidentą. Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisijos (angl. Helsinki Commission, HELCOM) inicijuotas pratybas organizuoja Lietuvos karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras.

Pratybose „Balex Delta 2016“ dalyvaus 14 specialiai jūros taršos likvidavimui pritaikytų laivų iš 8 šalių HELCOM narių: Danijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos, Švedijos Vokietijos. Lietuvos karinių oro pajėgos pratyboms taip pat skiria paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnį Eurocopter AS365N3+ „Dauphin“.

Pratybose dalyvaus ir apie 120 pareigūnų iš įvairių Lietuvos ir Latvijos institucijų, atsakingų už taršos likvidavimą. Pratybas stebės apie 50 pratybų stebėtojų iš įvairių su taršos stebėjimu, likvidavimu ir saugumu jūroje susijusių Europos šalių ir Helsinkio konvencijos organizacijų.

Pratybų tikslas yra patikrinti nacionalinę Lietuvos reagavimo į taršos incidentus sistemą ir išbandyti Helsinkio konvencijos procedūras esant didelio masto naftos išsiliejimo Baltijos jūroje incidentui. Vienas iš pagrindinių pratybų siekių yra gerinti dalyvaujančių institucijų ir vienetų bendradarbiavimą, dalintis sukaupta patirtimi ir tobulinti taršos likvidavimo operacijų vykdymo praktiką.

Pagal pratybų „Balex Delta 2016“ scenarijų, tariamai Klaipėdos uosto inkaravietėje įvykus naftos produktus vežusio tanklaivio ir žvejybinio tralerio susidūrimui į jūrą išsilieja maždaug 5 tūkst. tonų žalios naftos. Pratybų metu išsiliejusiai naftai imituoti, numatytame pratybų rajone į jūrą bus išpiltas didelis kiekis (apie 10 kubinių metrų) gamtai nekenksmingų kukurūzų spragėsių.

Operaciją jūroje koordinuojantis Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras turės užtikrinti vadovavimą pagalbon atvykusiems taršos likvidavimo laivams, o taršos likvidavimo laivai – likviduoti tariamai išsiliejusią naftą jūroje, veikdami koordinuotai ir naudodami teršalų sulaikymo užtvarus ir teršalų surinkimo įrangą.

Pratybų dalį krante ties Karklės paplūdimiu koordinuos Klaipėdos apskrities Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba. Pagal tariamą scenarijų, pakrantėje esančios naftos surinkimą ir jos padarinių šalinimą vykdys Klaipėdos apskrities ir Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Latvijos priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų pareigūnai.

Taip pat pratybų kranto dalyje dalyvaus įvairių Lietuvos ir Latvijos institucijų, atsakingų už taršos likvidavimą, pareigūnai.

Nacionaliniai teršimo incidentų likvidavimo planai numato, kad Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras pirmiausiai pasitelkia nacionalinių institucijų ir privačių kompanijų pajėgumus. Po pradėtų naftos lokalizavimo ir surinkimo veiksmų, įvertinus naftos taršos ir su ja susijusios rizikos mąstą, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras Helsinkio konvencijos nustatyta procedūra kreipiasi į su Baltijos jūra besiribojančias šalis dėl taršos likvidavimo pajėgumų iškvietimo pagalbai iš užsienio valstybių.

Tarptautinės teršimo incidentų likvidavimo pratybos „Balex Delta“ Baltijos jūroje rengiamos kasmet nuo 1980 m. Lietuvoje paskutinį kartą jos vyko 2010 metais.

Paprastai jose dalyvauja visų su Baltijos jūrą besiribojančių valstybių jūrų gelbėjimo ir taršos likvidavimo tarnybų atstovai bei šių valstybių atsiųsti teršalų jūroje likvidavimo laivai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.