Lietuvoje

2021.05.06 21:20

Kritikuojant merus dėl savivalės vakcinacijos procese, Visockas piktinasi dėl registracijos sistemos: kodėl bendra platforma neatsirado anksčiau?

Deividas Jursevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.05.06 21:20

Skirtingos savivaldybių vakcinavimo strategijos ir planai. Ko imasi skirtingos savivaldybės ir kaip tai vertina? „Dienos tema“ – apie pristatytą masinės vakcinacijos planą ir pačių savivaldybių skiepijimo iniciatyvas. Laidoje dalyvauja Pakruojo rajono meras Saulius Margis, Marijampolės meras Povilas Isoda ir Šiaulių meras Artūras Visockas.

– Pone Margi, jūs paskelbėte, kad savaitgalį Pakruojyje skiepysite visus norinčius rajono gyventojus, kurie yra vyresni nei 18 metų. Premjerė tokią iniciatyvą pavadino saviveikla. Ar nepersigalvojote?

S. Margis: Ne, tikrai nepersigalvojome. Kiekvieną pirmadienį mes turime susirinkimą su visais vakcinacijos specialistais, kurie dalyvauja vakcinacijos procese. Buvo nuspręsta, kad gavome 700 „Vaxzevrios“ dozių ir 400 paskyrėme pirmai vakcinacijai. Visi prioritetiniai sąrašai ne kartą pertikrinti, perskambinta žmonėms iš šių sąrašų. Norinčiųjų skiepytis šia vakcina nebėra, tad pagalvojome, kad pradėję skiepyti 45 metų ir vyresnius galime nesurinkti žmonių ir neužtikrinti vakcinacijos specialistų, vakcinacijos punkto darbo. Todėl nusprendėme pasiūlyti visiems nuo 18 metų. Matome, kad sprendimas pasiteisino, yra norinčiųjų skiepytis šia vakcina – per dvi dienas sąrašai užpildyti.

Dienos tema. Dėl savivalės vakcinacijos procese kritikuojami merai laikosi savo pozicijos ir piktinasi dėl registracijos sistemos

– Pone Isoda, ir jūs užsiimate saviveikla. Ar kartosite akciją, kai skiepijami senjorai ir juos atlydėję asmenys? Neatsisakote tos minties?

P. Isoda: Ne, tikrai neatsisakome. Tiesą sakant, rezultatai nustebino net mus pačius, nes pradžioje tikrai turėjome problemų skiepydami senjorus. Turėjome daug „Vaxzevrios“ vakcinos, o senoliai nenorėjo ja skiepytis. Šita akcija parodė, kad į vakcinavimo centrus artimieji atvedė žmones, kurie yra ne tai kad 65-erių, bet yra ir 75-erių, 78-erių, 82-ejų metų. Amžiaus vidurkis buvo gerokai virš 70 metų.

Tie žmonės, kuriems fiziškai buvo neįmanoma paskambinti, jų pakviesti, neturėjo motyvacijos skiepytis ir niekas geriau už artimuosius negali paskatinti, ir tai suveikė. Kaip rodo statistika, tikrai tas mūsų kilimas tarp senjorų ir ta užduotis, kurią kaip priekaištą jautėme iki šiol, kad Marijampolė atsilieka pagal senolių skiepijimą, mes tikrai sėkmingai darome ir dėl to nenorime „Pfizer“, „Modernos“ vakcinų leisti žemesniems prioritetams. Tikslas – paskiepyti kuo daugiau senjorų. Kol kas planuojame tą akciją tęsti, nes ji tikrai pasiteisino.

– Pone Visockai, kodėl, jūsų manymu, dabar savivaldybės skiepija sau, o Vyriausybė sau?

A. Visockas: Galbūt todėl, kad nėra visiškai aiškios tvarkos. Bet gal jos ir negali būti, nes kiekvienoje savivaldybėje skirtingos amžiaus grupės ir žmonių skaičius. Galbūt pats gyvenimas priverčia imtis korekcijų. Ir šiandien susitikime su ministru Vilniaus meras klausė ministro: ar man būtų galima leistis per grupes į apačią ir panaudoti „Vaxzevrią“? Aiškaus atsakymo negavo, bet buvo ištransliuota žinutė, kad ministerija mato, supranta ir neskubės bausti savivaldybių už iniciatyvas. Kaip matote, ir neskuba bausti.

Nėra taip paprasta pateikti vienareikšmį atsakymą, kaip būtų geriausia padaryti. Aš matyčiau vieną dalyką, kurį, ko gero, verta padaryti, – labiau sieti vakcinavimą su savivaldybės, vietos deklaravimu, nes kitu atveju žmonės pradės sparčiai judėti, jeigu išsibalansuos tos grupės. Na, tarkim, Vilniuje jau [skiepijami] 25 metų, o Šiauliuose – 45-erių. Jaunimas gali patraukti į Vilnių ir bus kreivų veidrodžių karalystė. Čia matyčiau didžiausią problemą.

– Ketvirtadienį sveikatos apsaugos ministras visiems merams pristatė planą. Jo esmė paprasta: kas savaitę leidžiamasi link jaunesnės amžiaus grupės. Ar aišku, kodėl, ar jums išaiškino, kodėl pasirinktas laiko limitas, o ne koks nors kitas kriterijus?

S. Margis: Manau, aišku, kad vyresni žmonės turi daugiau sveikatos rizikų ir taip toliau, kad reikėtų būtent nuo jų pradėti. Bet kiekviename rajone gali būti vienos grupės daugiau gyventojų, kitos grupės mažiau. Kur mažesni rajonai, sunkiau juos surinkti ir gali būti, kad vieną savaitę vakcinacijos centras apkrautas labiau, o kitą savaitę mažiau. Todėl tas būdas tikrai geras, bet nereikėtų griežtai prisirišti tik prie jo. Jeigu matome, kad nesurenkama grupė, galima ir pavarijuoti, leistis šiek tiek į apačią.

– Jūs ketinate laikytis to plano? Ar jums tiesiog jis pristatytas? Kitą savaitę grįšite prie grupės „55+“ ar savo nuožiūra skiepysite visus?

S. Margis: Dabar mes turėjome vakcinų, pabandėme ir pamatėme, kad per dvi dienas 400 gyventojų užsiregistravo. Kai prasidės masinė vakcinacija, bus bendras telefonas, kuriuo reikės registruotis. Tai ir bus amžiaus grupės, tiesiog vykdysime šitaip. Matysime, kaip sekasi, tada galbūt ir bandysime ieškoti kitų sprendimų.

– Pone Visockai, ar jums aišku, kodėl skiepijimo planas apima tik laiko kriterijų – kas savaitę žemyn?

A. Visockas: Nuo ko nors reikėjo pradėti. Vėliau paaiškės, ar tai gerai, ar blogai. Pagrindinė mintis, kaip supratau, kad savivaldybės gali varijuoti, nors to nėra pasakyta teisės akte, nutarime ar dar kur. Čia aš remiuosi keturioliktu principu, regis, Vietos savivaldos įstatymo subsidiarumo principu. Aš manau, kad valstybė supranta tą dalyką, ir nepastebiu perteklinio pykčio arba kokių nors skaudžių priemonių taikymo, jeigu savivaldybė imasi iniciatyvos. Matome Marijampolės iniciatyvą – ji gi pažeidžia [tvarką]: jaunas žmogus, atvedęs senolį [gauna skiepą], bet tai labai logiška, praktiška ir niekas nepyksta. Ačiū Dievui, kad tai vyksta. Lygiai tas pats dėl Pakruojo. Aš manau, kad logikos ribose daromos iniciatyvos savivaldybėse bus palaikomos, tiktai tai nebus transliuojama labai aiškiai, kad nebūtų teisės viršenybės principo problematikos.

– Taip ir lieka neaišku – ar apskritai reikia to plano, jeigu jo nebus griežtai laikomasi?

A. Visockas: Pagrindinis planas yra reikalingas. Gal kritikuotina kita vieta – kodėl bendra registravimo platforma neatsirado prieš mėnesį ar prieš du? Būtume įpratę prie jos veikimo ir šių problemų šiandien neturėtume. Bet Lietuva taip gyvena. Mes gyvename nuo skardžio link skardžio, mes mėgstame skardžio taktiką – prieini prie skardžio, tada pradedi spręsti klausimus. Be jokios abejonės, visus rimtus klausimus reikia spręsti kaip galima proaktyviau ir nenaudoti skardžio metodo.

– Pone Isoda, jūs laikysitės plano? Kitą savaitę grįšite prie prioritetinės grupės „55+“?

P. Isoda: Pagrindinė problema, apie kurią kažkodėl mažai kalbame garsiai, yra ta, kas skiepijimas „AstraZenecos“ vakcina yra viena istorija, o skiepijimas „Pfizer“ vakcina – kita istorija. Šitos dvi vakcinos, vakcinavimo procesas skiriasi kaip diena ir naktis. Dėl „Pfizer“ vakcinos – mes turime „65+“ prioritetą, mes truputį paimprovizavome, kūrybiškai pažiūrėjome, bet, tiesą sakant, aš nejaučiu, kad mes būtume labai pažeidę prioritetus, nes buvo dienų, kai buvo skiepijami senjorai ir likdavo vakcinų. Jas reikia sunaudoti per atitinkamą laiką, todėl mes kvietėme ir žemesnius prioritetus. Toks vakcinų panaudojimas yra tikslingas, kad nereikėtų darbo dienos pabaigoje skiepyti bet ko. O „AstraZenecos“ vakcina...

Aš tikrai pritariu Pakruojui, kad „AstraZenecos“ vakcina reikia leisti skiepyti visus, ypač mažesnėse savivaldybėse, kol yra didžiulis noras gauti tą vakciną ir pretenduoti į galimybių pasą. Paskui, kai leisimės per prioritetus su „Pfizer“, su „Moderna“ ir kitomis vakcinomis, „AstraZenecos“ vakcinos paklausa mažės kartais ir ji greičiausiai liks stalčiuose. Todėl aš siūlyčiau – apie tai mes šiandien kalbėjome ir su ministru – leisti greičiau skiepyti „AstraZeneca“, nes, kaip ir girdžiu iš kolegų kitose savivaldybėse, didžiuosiuose miestuose, „AstraZenecos“ vakcinos populiarumas tikrai labai silpnas. Mes ir revakcinuoti leidžiame anksčiau, praėjus mėnesiui, bet vis tiek paklausos nėra – šiandien nuo ryto vakcinuoti 165 žmonės, o galėjome vakcinuoti kokius 600 žmonių.

– Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, bendra registracijos sistema turėtų veikti nuo gegužės 17 dienos. Pone Margi, Pakruojis dabar rankiniu būdu registruoja – skambina, kviečia gyventojus. Jūs pasirengę pereiti prie elektroninės registracijos?

S. Margis: Esame pasirengę. Mes rankinį būdą taikėme nuo pat pradžių. Buvo specialistai, kurie kvietė, sudarė prioritetų sąrašus. Reikėjo atsakingai į tai pažiūrėti, tai taip ir žiūrėjome. Resursų užteko. O nuo praeitos savaitės darome visus žingsnius, kad galėtume pasiruošti bendrai sistemai, šią savaitę turi būti mokymai, tikiu, kad tai ir vyksta, specialistai mokosi. Kitą savaitę būsime pasiruošę ir 17 dieną galėsime startuoti su nauja bendra sistema kartu su visa Lietuva.

– Pone Visockai, ministerija, kaip šiandien kartojo, nori pastatyti visas savivaldybes ant vienų bėgių, kad nebūtų 60 atskirų planų, būtų vienas. Ar nepavėluotas tas planas?

A. Visockas: Labai geras klausimas. Šiandien ministras pradėjo susitikimą nuo nuoširdaus atsiprašymo. Šitą atsiprašymą suprantu ir priimu. Akivaizdu, kad pavėluotas. Akivaizdu, kad nebuvo stratego ir žmogaus, kuris iki galo supranta situaciją ir pasako, kaip geriau padaryti. Yra, kaip yra. Jau minėjau, yra skardžio situacija ir dabar reikia išsisukti.

Aš manau, kad suvienijus savivaldybes taip, kaip šiandien bandė kalbėti ministras, galima rasti sprendimą. Ministro buvo pasakyta, kad ministerija tikrai neskubės reaguoti ir kaltinti atskiro mero dėl jo parodytos iniciatyvos. Vadinasi, bus bendras darbas, todėl norėčiau netgi paraginti Vilniaus merą Remigijų Šimašių elgtis drąsiau ir būtinai panaudoti 10 tūkstančių „AstraZenecos“ dozių likutį darant taip, kaip privalėtume daryti. Bendras tikslas yra paskiepyti kaip galima daugiau žmonių. Aš manau, kad savivalda kartu su tuo, ką šiandien girdėjome, tuos sprendimus suras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.