Lietuvoje

2021.05.06 22:52

Sprendimas nekeisti Seimo rinkimų tvarkos papiktino socialdemokratus ir Laisvės partiją: įžvelgia nenorą kelti įtampos

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.06 22:52

Prieš kelis mėnesius patys inicijavę rinkimų sistemų peržiūrą, valdančioji Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija nusprendė nebekeisti esamos Seimo, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų tvarkos. Į darbo grupę pakviesti kitų parlamentinių partijų atstovai sako, kad konservatoriai patys nežino, ko nori.

Kitas Seimas ir prezidentas bus renkamas taip pat, kaip ir šis. Konservatoriai atsisako planų iš esmės keisti Seimo rinkimų sistemą bei peržiūrėti prezidento ir Europos Parlamento rinkimų tvarkas. Prieš porą mėnesių didžiausia valdančioji partija pati inicijavo visų Seimo frakcijų darbo grupę rinkimų sistemoms peržiūrai. Tada jie kalbėjo, kad mišri rinkimų sistema, kai pusė Seimo renkama pagal partijų sąrašus, o kita pusė –vienmandatėse, kelia daug problemų ir vienmandatėse apygardose rinkti parlamentarai negali tinkamai atstovauti savo rinkėjams, ypač kaimiškose vietovėse. Dabar sako, kad visą Seimą rinkti tik pagal partijų sąrašus būtų ydinga.

Rinkimų sistemų peržiūrą inicijavę konservatoriai nieko nekeis: darbo grupės nariai sako – valdantieji nežino, ko nori

„Proporcinė rinkimų sistema skatina radikalesnes politines jėgas, pavyzdžiui, jeigu 2012 metų būtų vien proporcinė sistema, „Drąsos kelias“ būtų turėjęs dvigubai daugiau mandatų. Dabartinė sistema, nors ir ne tobula, bet sukuria tam tikrą stabilumą“, – tikina Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas.

Kodėl per du mėnesius pasikeitė konservatorių nuomonė, darbo grupės vadovas tiesiai neatsako. Kitos partijos, taip pat palaikiusios idėją atsisakyti vienmandačių, – nusivylusios.

„Dabar jau galvoju, ar jie išvis žino, ko jie nori. Netgi neįpusėjus darbui, jie jau traukiasi ir turbūt tikrosios priežastys yra ne tai, kas paskelbta – didžiulis žmonių nepasitenkinimas. Įtampos židinių dabar labai daug, įvairiausių rūšių, galbūt nenorėdami dar vieną įtampos židinį eskaluoti, jie traukiasi“, – teigia Seimo vicepirmininkas, socialdemokratas Julius Sabatauskas.

„Laisvės partija posėdžiavusi priėmė sprendimą, kad visgi jos nuomone, Lietuvoje Seimo rinkimų sistema turėtų būti be vienmandačių apygardų, renkama tik proporciniu principu, tačiau dabar matome, jau anksčiau matėsi toje darbo grupėje, kad tokiam pokyčiui balsų nėra. Aišku, konservatorių pozicija čia labai svarbi“, – sako Seimo vicepirmininkas, Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas.

Liberalų sąjūdžio lyderė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen koalicijos partneriams konservatoriams ne tokia kritiška.

„Šioje situacijoje, matyt, pats pasikeitimas, pakeitimas politiškai būtų labai didelis iššūkis. Sudėtinga rasti sutarimą parlamente tokiam pokyčiui dideliam. Šiandieną mes turime Konstitucinio Teismo nutarimą ir būtinybę įgyvendinti jį dėl tiesioginių merų rinkimų. Tai jau yra pakankamai didelis uždavinys ir, manyčiau, mums pavyks tai padaryti“, – tikina S. Čmiltė-Nielsen.

Socialdemokratai prognozuoja, kad ir dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo šitam Seimui susitarti nepavyks.

„Ko gero Konstitucijos pataisos priimti nepavyks, nes išsiskyrė nuomonės, jeigu didžiausia frakcija laikosi kitokios pozicijos, 94 balsų gali nebūti“, – pasakoja J. Sabatauskas.

Didžiausia opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija konservatorių inicijuotame darbe dalyvauti iš karto atsisakė, paskelbę, kad jie ir prieš vienmandačių naikinimą ir prieš kitų rinkimų sistemų keitimą. O dabar paskelbė grįžtantys į darbo grupę, kuri svarstys smulkesnius techninius klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.