Lietuvoje

2021.05.06 19:00

Kovoje su COVID-19 vienybė išgaravo? Merai kritikuoja vieni kitus dėl skiepijimo improvizacijų ir neslėpdami rėžia – vyksta „žiurkių lenktynės“

Valdemaras Šukšta, LRT.lt, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“2021.05.06 19:00

Nors premjerė Ingrida Šimonytė sukritikavo Pakruojo rajono savivaldybę, nes ši ėmėsi kviesti visus norinčius skiepytis nuo COVID-19, bet tą patį darančio Prienų rajono vadovas Alvydas Vaicekauskas teigė, kad reikia suskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze ir nelaikyti vakcinų šaldytuvuose. Savo ruožtu Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius teigia – atsirado improvizacijų vakcinavimo tema, o net ir nustačius datas, kada būtų skiepijami tam tikro amžiaus gyventojai, kyla klausimas, ką daryti su Vilniumi, kuris jau tą daro.

Prieniškiai vakcinos keliaudavo į Vilnių

Kelios šalies savivaldybės pasiūlė visiems norintiems pilnamečiams gyventojams registruotis skiepui nuo COVID-19. Vieną jų – Pakruojo rajono – trečiadienį sukritikavo premjerė Ingrida Šimonytė. Ji tokį dalyką įvardino kaip „saviveiklą“ ir „paprasto kelio ieškojimą“. Tą patį darančios Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas LRT.lt sakė, kad tokį sprendimą lėmė keli dalykai.

„Suvokiame, kad svarbu pirmiausia suskiepyti vyresnius, bet jie renkasi kitas vakcinas ir jų laukia, jie nesiskiepija „Vaxzevria“. Dėl to galvojome, kad netikslinga mums šaldytuvuose laikyti vakciną, o ją siūlyti naujai besiskiepijantiems“, – komentavo A. Vaicekauskas.

Jis pridūrė, kad tokį žingsnį paskatino ir vakcinavimo sistema kitose savivaldybėse. A. Vaicekausko teigimu, nenormalu, kai prieniškiai registravosi ir važiavo į Vilnių skiepytis, nors tam yra sąlygos ir čia: Prienų rajone vakcinavimu užsiima devynios gydymo įstaigos. Pasak A. Vaicekausko, per pirmą parą sulaukta labai daug norinčiųjų registruotis – nespėta atsiliepti į skambučius. Pasak jo, gauta 1100 „Vaxzevria“ vakcinų iš kurių apie 300 skirtos visiems norintiems rajono gyventojams. Dėl vakcinos kreipėsi net gyventojai iš kitų rajonų.

Be to, mero nuomone, nereikėtų ankstinti „Vaxzevrios“ antros dozės vakcinavimo. Šiuo metu, šį skiepą gavę žmonės antrą dozę gaus po 12 savaičių.

„Nepritariame nuomonei, kurią ir Vyriausybė transliuoja, kad reiktų pagreitinti antrą vakcinos dozę. Galvojame, kad geriau reiktų skiepyti daugiau žmonių pirma vakcina ir saugiau gyvensime“, – minėjo A. Vaicekauskas.

A. Vaicekausko teigimu, nenormalu, kai prieniškiai registravosi ir važiavo į Vilnių skiepytis, nors tam yra sąlygos ir Prienų rajone.

Paklaustas apie I. Šimonytės kritiką, Prienų rajono meras atsakė, kad jos pats tiesiogiai nesulaukė, bet teigė, kad pokalbiuose savivaldybė buvo minima.

„Buvome paminėti, kad savivaliaujame. Galvoju, kad gyvenimas parodė: mes ne kartą koregavome sprendimus, pavyzdžiui, dėl saviizoliacijos, testavimo – kai kurie tiesiog atsilieka nuo gyvenimo. Savivaldybės ne kartą ragino, kad jomis būtų labiau pasitikima ir leisti kai kuriuos sprendimus priimti savarankiškai“, – aiškino A. Vaicekauskas.

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, iki šio ketvirtadienio Prienų rajone savivaldybėje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze buvo paskiepyta kiek daugiau nei 27 proc. gyventojų, abejomis – 12,5 proc. Rajonas gavo 10 697 vakcinas, iš kurių 9 090 panaudotos.

Dar viena savivaldybė kvietusi visus pilnamečius gyventojus „Vaxzevrios“ vakcinai – Raseinių rajono, tačiau LRT.lt nepavyko susisiekti su šios savivaldybės vadovu Andriumi Bautroniu.

Nori, kad būtų tariamasi su savivaldybėmis

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ Plungės rajono meras Audrius Klišonis „žiurkių lenktynėmis“ pavadino situaciją tarp savivaldybių, kai mažinamas gyventojų amžius, galintiems registruotis vakcinai dėl COVID-19.

„Niekam tai neduoda naudos. Iš tikrųjų mums yra skaudu, kad tos savivaldybės, kurių gyventojai tikrai atsakingai žiūri į skiepijimą, testavimą yra baudžiami, nes mūsų rodikliai yra geresni. Tai, kad iš dalies savivaldybių yra paimta dalis vakcinų ir atiduota Vilniui, kuriam leista daryti tai, ką jie nori – aš manau, kad tai nėra normalu“, – teigė A. Klišonis.

Pasak jo, ir pačiame Plungės rajone į „gyvas eiles“ dėl vakcinų buvo kviečiami gyventojai, bet meras tikino, kad buvo prisilaikoma prioritetų. Kalbėdamas apie daromas išimtis vakcinavimui arba perskirstomus skiepus, A. Klišonis minėjo, kad tokie dalykai turi būti aptarti su savivaldybėmis.

„Sergamumas Vilniuje šiuo metu yra penkis kartus didesnis negu Plungėje. Suprantu, kad reikia jiems pagelbėti, tačiau tą dalyką reikia tartis kalbantis su partneriais, o tai yra savivaldybės“, – aiškino A. Klišonis.

Supranta norą skiepyti „Vaxzevria“, bet tai išbalansuoja sistemą

Jonavos rajono meras ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė, kad atsirado improvizacijos vakcinavimo tema.

„Man toks jausmas ir pojūtis, kad lygtais visi matome masinio vakcinavimo startą, pasileidome plaukus, bėgame ir nematome taisyklių, kurias nustato ministerija. Kai kas bando nebepaisyti bendro supratimo ir susitarimo. Tas turbūt išbalansuoja sistemą ir neša žmonėms neaiškų supratimą, kaip čia dabar yra“, – dėstė M. Sinkevičius.

Painiavos gyventojams, pasak jo, gali kilti, kai, tarkime Vilniuje skiepijami jaunesnio amžiaus gyventojai negu, pavyzdžiui, Skuode, Rietave ar Jonavoje.

„Ar tai reiškia, kad sostinėje gyventi geriau ir sostinės gyventojas yra kažkoks pirmarūšis gyventojas prieš kitus, gyvenančius periferijoje? Tai nelabai gerai, kad mes užsiimame tomis improvizacijomis ir manyčiau, kad turėtume prisilaikyti bendros tvarkos“, – aiškino M. Sinkevičius.

Jis pridūrė, kad supranta merus, sakančius, kad „Vaxzevria“ yra nepopuliari ir siūlo leisti skiepyti, kas nori, tačiau tai išbalansuoja sistemą.

Painiavos gyventojams, pasak jo, gali kilti, kai, tarkime Vilniuje skiepijami jaunesnio amžiaus gyventojai negu, pavyzdžiui, Skuode, Rietave ar Jonavoje.

Klausimai dėl Vilniaus

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad plačiosios visuomenės vakcinaciją pradėti planuojama jau už keleto dienų – nuo gegužės 10-osios. Masinę vakcinaciją planuojama pradėti gegužės 31 dieną. Ministerija sudėliojo grafiką, kada ir kokios grupės bus pradedamos skiepyti. Grafikas atrodo taip:

– nuo gegužės 10 d. – 55–64 metų gyventojai;

– nuo gegužės 17 d. – 45–54 metų gyventojai;

– nuo gegužės 24 d. – 35–44 metų gyventojai;

– nuo gegužės 31 d. – 16–34 metų gyventojai.

M. Sinkevičius teigė, kad kilo klausimas, ką daryti Vilniui, kuris jau pradėjo skiepyti 45–54 metų gyventojus. LRT.lt primena, kad nuo antradienio registruotis skiepo gali ir šios amžiaus grupės kauniečiai.

„Merai iškėlė du fundamentalius klausimus: kaip bus su Vilniumi, kad sistema veiktų, kad vėl nebūtų išbalansuota, jog kažkas priekyje, kažkas vejasi ir ką darome su „AstraZeneca“, nes šis klausimas periodiškai kyla pastarąjį mėnesį ir net ilgiau“, – teigė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas.

Pasak jo, ministerija sakė, kad merų žodžius išgirdo ir galvos dėl tolesnių sprendimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.