Lietuvoje

2021.05.06 13:48

NVSC: šiuo metu Vilniaus mieste yra 20 aktyvių protrūkių, siejamų su ugdymo įstaigomis

LRT.lt2021.05.06 13:48

Vaikams grįžtant į ugdymo įstaigas kyla klausimų, kokią įtaką šis atsidarymas turi epidemiologinei situacijai Vilniuje, kuri yra sudėtinga, tačiau stabili. Epidemiologinei situacijai mieste įtakos turi daugybė veiksnių (gyventojų tankumas, didelis skaičius veiklų, kur darbas nuotoliniu būdu yra neįmanomas, net ir prastas oras), tačiau darželiai bei mokyklos nėra tie, kurie tokią situaciją lemtų itin svariai.

Vis dėlto, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, kaip teigiama centro pranešime, įdėmiai seka epidemiologinę situaciją mieste, skirdami ypatingą dėmesį ugdymo įstaigoms.

„Savalaikis ugdymo įstaigų, Vilniaus miesto savivaldybės ir tėvelių bendradarbiavimas su visuomenės sveikatos specialistais užtikrina, tai, kad ugdymo įstaigose besiformuojantys protrūkiai yra laiku išaiškinami ir jų plitimas yra sustabdomas.

Šiuo metu Vilniaus mieste yra 20 aktyvių protrūkių, siejamų su ugdymo įstaigomis, iš jų 13 – ikimokyklinėse įstaigose ir 7 mokyklose. Protrūkiuose ikimokyklinėse ugdymo įstaigose pirminių atvejų skaičius svyruoja nuo 2 iki 12, vidutiniškai po 7 atvejus viename protrūkyje. Protrūkiai trunka vidutiniškai po 10 d. Mokyklose nustatomuose protrūkiuose pirminių atvejų užfiksuojama nuo 2 iki 16, o tai vidutiniškai yra po 5 atvejus. Protrūkių trukmė vidutiniškai – 4,7 d. Vadinasi, darželiuose fiksuojami protrūkiai vidutiniškai yra šiek tiek ilgesni ir skaitlingesni“, – dėstoma pranešime.

Pasak NVSC, pagal 17-osios savaitės epidemiologinius duomenis, pagrindinė vieta, kur dažniausiai užsikrečiama yra šeima.

„Šis skaičius yra gana aukštas ir 17-tą savaitę buvo 39,52 proc. Tiriant atvejus taip pat matoma, kad kitos dažniau įvardijamos užsikrėtimo vietos yra užsikrėtusiųjų darbovietės (8,49 proc.) ir tik 3,33 proc. asmenų įvardijo, jog užsikrėtė ugdymo įstaigoje. Tam, kad būtų išvengta užsikrėtimų ir protrūkių, ypatingai svarbus yra laiku atliktas testavimas dėl COVID-19 ligos. Dažnai užsikrėtę vaikai simptomų nejaučia, dėl to susirgimas išplinta jų šeimos narių tarpe, jiems to net neįtariant. Pasibaigus vaiko privalomos izoliacijos laikotarpiui ir šeimos nariams sugrįžus į darbo vietas, neretai kyla protrūkiai jų darbovietėse.

Taip pat, simptomų neturintiems vaikams sugrįžus į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kyla nauji protrūkiai jose ir kolektyvas pakartotinai izoliuojamas. Tai lemia dažnas tėvų atsisakymas testuoti vaikus po didelės rizikos sąlyčio su COVID-19 liga sergančiuoju. Todėl NVSC nori pabrėžti vaikų testavimo po didelės rizikos sąlyčio ypatingą epidemiologinę svarbą. Prašome tėvelių, kurie vis tik kategoriškai atsisako testuoti savo vaikus po didelės rizikos sąlyčio, supratingumo“, – primena NVSC.

Siekdamas užkirsti kelią protrūkiams, kol bus stebimas ligos plitimas Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigose, NVSC Vilniaus departamentas, suteiks galimybę išsitirti vaiką izoliacijos periodu prižiūrėjusiam šeimos nariui. Norintieji gali kreiptis el. p. vilnius@nvsc.lt laiško temoje nurodant „NORIU TESTUOTIS VIETOJ VAIKO“.

„Būtų puiku, kad testavimas būtų atliekamas patiems vaikams, kurie lanko darželį, tačiau, jei tokiam žingsniui nėra ryžtamasi, tuomet prašytume, kad testą sutiktų atlikti vaikučių artimieji, su kuriais vaikai nuolat gyvena ir bendrauja“, – sako NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Tai, pasak jos, yra atsakingų vilniečių požiūris į ugdymo įstaigų ir kitų organizacijų darbą. Išsityrus vienam iš šeimos narių, prižiūrinčių izoliacijoje esantį vaiką, būtų matyti, ar ir pats vaikas nėra užsikrėtęs, ir tai leistų išvengti rimtų pasekmių tiek ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, tiek ir tėvelių darbovietėms.

Atstumų laikymasis, kaukės, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas, rankų higiena, dažnas patalpų vėdinimas arba veiklų organizavimas gryname ore, taip pat savalaikis testavimasis ir vakcinacija yra priemonės, kurių kiekvienas iš mūsų gali ir privalo laikytis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.