Lietuvoje

2016.06.19 14:22

Profesinėje karo tarnyboje – pirmasis šauktinis

LRT.lt2016.06.19 14:22

Birželio 20 d. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione Radviliškyje profesinę karo tarnybą pradės jaunesnysis eilinis Linas Jakštas. Jis yra pirmasis 2015 m. pavasarį atnaujintą privalomąją pradinę karo tarnybą baigęs šauktinis, kuris pasirašė su Lietuvos kariuomene profesinės karo tarnybos sutartį.  

Gegužės pabaigoje Dragūnų batalione Klaipėdoje intensyvią devynių tarnybą baigęs j. eil.  L. Jakštas mėnesį pailsėjo ir pirmadienį  prisistatys savo naujosios tarnybos vietos vadams.  

Radviliškio mieste dislokuotą, ugnies paramą sausumos pajėgoms teikiantį ir strateginių objektų oro gynybą vykdantį batalioną Linas pasirinko ne tik dėl to, kad šis kariuomenės padalinys yra arčiau namų. „Noriu ginti Lietuvos oro erdvę, noriu prisidėti prie Lietuvos saugumo užtikrinimo, nes to ir siekiau, nusprendęs savanoriškai atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą,“ – sako Kuršėnuose (Šiaulių r.)  gyvenantis L. Jakštas.  

Linas sako, kad  jam  visada patiko aviacija, visada norėjo būti arti ar bent jau netoli lėktuvų, naikintuvų, oro gynybos sistemų. „Jau užsirašęs į privalomąją pradinę karo tarnybą žinojau, jog ją baigęs bandysiu darbintis būtent Oro gynybos batalione“, – sako Linas.

Lino pasirinktas Lietuvos kariuomenės vienetas yra Karinių oro pajėgų dalinys, įkurtas 2000 metais. Jis yra ginkluotas moderniomis raketinėmis oro gynybos sistemomis RBS-70 ir STINGER. Oro gynybos batalioną sudaro trys oro gynybos, viena apžvalgos radarų ir viena štabo ir aprūpinimo baterijos.

Kelias į kariuomenę, pirmas šūvis iš automatinio ginklo  

2013 m. Šiaulių profesinio rengimo centre L. Jakštas įgijo vidurinį, o 2014 m. – automobilių  elektromechaniko kvalifikaciją.  Iki tarnybos Lietuvos kariuomenėje vaikinas keletą metų dirbo civilio darbą Lietuvoje ir užsienyje. Liepą Linas švęs 21-ąjį gimtadienį.  

„Visada maniau, jog karininko specialybė yra viena  garbingiausių ir gerai vertinamų.  Ilgai nedvejojau ir užsirašiau į pirmąjį šaukimą –  taip galėjau parodyti  ir savo atsidavimą savo šaliai. Tapti kariu paskatino ir noras suprasti tai, kaip jautėsi mūsų tėvai, kai jiems reikėjo tarnauti sovietinėje kariuomenėje.  Be to, noriu turėti, ką papasakoti senatvėje anūkams ir vaikams,“ – motyvus atvedusius į kariuomenę vardija  j. eil.  L. Jakštas.

Tarnybą su pirmuoju šauktinių būriu atnaujinus nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą j. eil. L. Jakštas pradėjo praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje. Jis tarnybą atliko Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono sunkiosios ginkluotės kuopos Prieštankiniame būryje. L. Jakštas yra vienas iš 500  bataliono šauktinių, kurie pirmieji nusprendė savo noru atlikti pareigą šaliai.    

Paklaustas apie tai, kas labiausiai įsiminė jam per devynių mėnesių tarnybos laikotarpį, Linas išskiria pratybas miškuose.

„Turbūt labiausiai įsiminė miškai ir miegas juose, kai turėdavome vos ne aklinoje tamsoje brautis per mišką įsikibę į vienas kito nugarą, kad neatsiskirtume ir liktume kartu. Arba, kai po nelengvos užduoties, grįžę į susitelkimo rajoną poilsiui ir miegui, gaudavome valandėlę miegui, nors žinodavome, jog jo ir taip nedaug klius. Bet tas miegas būdavo geriausias – nors ir trumpas ir  nelabai patogus.  Ir šaudymas pirmą kartą iš automatinių ginklų – tai buvo kažkas tokio, ką manau daug kas nori išmėginti ir prisiminti,“ – sako Linas.

Paklaustas, ar pasikeitė jo požiūris apie kariuomenę prieš pradedant tarnybą ir jau ją atlikus, karys teigė nuomonės iš esmės nepakeitęs.  „ Ir toliau esu įsitikinęs, kad  kario  profesija  yra  garbinga. Tik ji tinka ne kiekvienam. Tai aš  supratau tarnaudamas Lietuvos kariuomenėje. Čia tarnauti yra sunkiau nei prieš tai maniau,“ – sako  j. eil. L. Jakštas.  

2015 m. pavasarį atnaujintą devynių  pradinę privalomąją pradinę karo tarnybą pirmieji 500  Dragūnų bataliono šauktinių baigė gegužės 21 d. Iš jų apie 130  planuoja tęsti tarnybą Lietuvos kariuomenėje ir stoti į profesinę karo tarnybą. Birželio pabaigoje į atsargą bus išleisti dar 600 karių, rašoma pranešime spaudai. Tarp jų taip pat yra per 160 karių, ketinančių toliau savo gyvenimą susieti su Lietuvos kariuomene.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.