Lietuvoje

2021.05.06 10:47

Dulkys: plačiosios visuomenės vakcinaciją pradėti planuojama gegužės 10 dieną

atnaujinta 11.57
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.06 10:47

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad plačiosios visuomenės vakcinaciją pradėti planuojama jau už keleto dienų – nuo gegužės 10-osios. Masinę vakcinaciją planuojama pradėti gegužės 31 dieną.

Sveikatos apsaugos ministras ketvirtadienį nuotoliniu būdu susitiko su visų šalies savivaldybių merais, su kuriais tarėsi, kaip suvienodinti vakcinacijos nuo COVID-19 tempus visose savivaldybėse. Kai kuriose savivaldybėse jau skiepijami 45+ amžiaus grupės žmonės, tačiau daugumoje vis dar vakcinuojami vyresni gyventojai.

SAM: plačiosios visuomenės vakcinaciją planuojama pradėti kitą savaitę

„Mes kalbėjome, kad mintis būtų, jog nuo gegužės 10 dienos startuotume su plačiosios visuomenės vakcinacija ir kiekvieną savaitę skiepijimas būtų atveriamas vis naujai amžiaus grupei. Tai reiškia, kad nuo gegužės 10 dienos būtume vieningi visoje Lietuvoje ir leistume registruotis 55+ amžiaus grupės žmonėms“, – kalbėjo A. Dulkys.

Ministerija sudėliojo grafiką, kada ir kokios grupės bus pradedamos skiepyti. Grafikas atrodo taip:

– nuo gegužės 10 d. – 55–64 metų gyventojai;

– nuo gegužės 17 d. – 45–54 metų gyventojai;

– nuo gegužės 24 d. – 35–44 metų gyventojai;

– nuo gegužės 31 d. – 16–34 metų gyventojai.

Tiesa, kaip teigė A. Dulkys, asmenys nuo 16 iki 18 metų galės gauti tik vieną iš keturių Lietuvoje naudojamų vakcinų. Jiems bus leidžiama tik „Pfizer“ vakcina. Apie jaunesnių nei 16 metų vaikų skiepijimą kol kas nėra kalbama. Vyresni nei 18 metų žmonės galės gauti bet kurią iš Lietuvoje naudojamų keturių vakcinų.

„Dėl vaikų vakcinavimo, tai ši tema COVID-19 kontekste yra dar tik tyrimų eigoje. Tai, matyt, yra ateities klausimas“, – kalbėjo A. Dulkys.

Kaip sakė ministras, prioritetinėse grupėse esantys, bet nevakcinuoti asmenys, jei panorės, skiepytis galės bet kuriuo metu.

„Tikimės, kad mūsų planas nesikeis, taip norėtume, kad jis nesikeistų, be abejo, jei vakcinų gamintojai nepakeis vakcinų pristatymo grafikų ar neatsitiks kažkokių kitų netikėtumų“, – teigė ministras.

A. Dulkys kalbėjo, kad su gamintojais buvo ne kartą „prašauta“, o jų grafikai kartais būna labai preliminarūs. Tiesa, jis taip pat taigė, kad būta atvejų, kuomet vakcinų siunta Lietuvą pasiekia greičiau, nei buvo tikėtąsi.

Bendrą registracijos sistemą žadama paleisti nuo gegužės 17-osios, o kol kas registruotis reikės per atskiras savivaldybių sistemas. Registruotis vakcinai nuo COVID-19 ligos gyventojai galės elektroniniu būdu, spustelėję savivaldybės svetainėse ir www.koronastop.lt būsiančias nuorodas.

„Savivaldybės jau pradėjo jungtis į bendrą sistemą, yra pagrindiniai trys etapai, iki gegužės 13 dienos, tikimės, kad bus pabaigti prisijungimo darbai. Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis, kaip pagrindinis sistemos tvarkytojas, organizuoja centralizuotą vakcinacijos registracijos procesą.

Šiai dienai jau 17 savivaldybių yra prisijungusios, reiškia, jau vyksta vakcinavimo laikų, takelių kėlimas į sistemą ir kai tik bus pasirengta, bus kviečiami gyventojai registruotis elektroniniu būdu“, – kalbėjo A. Dulkys.

Gyventojai, kurie neturi galimybių skiepui registruotis elektroniniu būdu, galės skambinti savivaldybių nurodytais telefonų numeriais. Taip pat veiks vieningas skambučių centro numeris – Karštoji linija 1808, kuriuo paskambinus gyventojams bus atsakyta į klausimus apie vakcinavimo procesą, pagelbėta užregistruoti vakcinai, jei negalės patys užsiregistruoti elektroniniu būdu.

„Kai pradėjome vakcinacijos procesą, gruodžio 27 dieną, būtų buvę gerai, kad jau būtų sukurta vieninga registracijos sistema ir, be abejo, kad ji turėdama savo tam tikrus technologinius sprendinius, būtų sureguliavusi prioritetinių grupių vakcinavimą, sumažinusi įtampų ar interpretacijų“, – komentavo ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.