Lietuvoje

2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.05.06 08:14

Konservatorių frakcijos siekis pakeisti atstovavimo Lietuvai tvarką Europos Vadovų Taryboje (EVT), prezidentūros vertinimu, tampa kenkiančiu Lietuvos įvaizdžiui ir pozicijoms. LRT RADIJUI Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė sakė, jog pereiti prie mišraus atstovavimo nėra galimybės, o ir esama sistema, kaip jau ne sykį kartojo prezidentūra, yra per daugybę metų nugludinta ir veikia sklandžiai.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį nusprendė, kad du parlamento komitetai – Užsienio ir Europos reikalų, – teikdami rekomendaciją dėl Lietuvos atstovavimo EVT peržengė kompetencijos ribas. Sprendimu komitetams rekomenduota, jog svarstant Lietuvos pozicijas bei jų pristatymą, būtų sprendžiama tik dėl Vyriausybei priskirtų kompetencijų.

Laidai „Ryto garsai“ A. Skaisgirytė sakė, kad „sekantis žingsnis būtų tą klaidą ištaisyti“, tačiau neišplėtojo, kaip.

LRT.lt primena, kad Seimo ERK ėmėsi iniciatyvos ne tik tvirtinti Lietuvos pozicijas prieš kiekvieną Europos Vadovų Tarybos posėdį, kaip daryta ir anksčiau, bet ir teikti rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai. Kovo pabaigoje vykusiame bendrame posėdyje su Užsienio reikalų komitetu buvo patvirtinta rekomendaciją Vyriausybei, kad sudarant delegaciją kovo 25–26 d. vykusiam EVT posėdžiui šaliai atstovautų G. Nausėda. Grupė opozicijos atstovų į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją kreipėsi įvertinimo, ar komitetai prisiėmė sau ne per daug galių apskritai šį klausimą svarstydami.

A. Skaisgirytė LRT RADIJUI sakė, kad „šiuos ginčus su dideliu susidomėjimu stebi ne tik žurnalistai, ne tik prezidento patarėjai, tačiau ir užsienio valstybių ambasados Lietuvoje, raportuoja į savo sostines. Kam gali būti naudinga, kai mes pešamės tarpusavyje?“. Pasak jos, tai „kenkia ne tik įvaizdžiui“, bet ir „Lietuvos pozicijoms, silpnina jos pozicijas“.

Prezidentūros Užsienio politikos grupės vadovė pabrėžė, kad atstovaujant Lietuvai EVT yra reiškiamos valstybės pozicijos vienais ar kitais klausimais, kurios prieš jas išsakant būna detaliai derinamos, tad šiame procese nereikėtų sureikšminti asmenybių.

„Prezidentas ir premjerė reguliariai susitinka, kad ir šią savaitę įvyko jų susitikimas, kur jie aptaria visus klausimus, kurie tuo metu yra aktualūs, kad būtų bendras suvokimas, kas darosi, kaip darosi, kodėl. Tų susitikimų metu ir premjerė turi galimybę iškelti jai rūpimus dalykus, ir prezidentas išsakyti savo nuomonę, niekad nėra taip, kad kažkas kažko nežino, nebūna informuotas.

O kalbant konkrečiau apie EVT posėdžius, tai nėra taip paprasta, kad prezidentas susėdo su premjere ir sutarė dėl kažko – Lietuvos pozicija yra derinama nuo apačios į viršų. Kitaip sakant, priklausomai nuo klausimo atitinkama ministerija pateikia savo požiūrį, tada Užsienio reikalų ministerija, kaip koordinuojanti Europos klausimus, surenka visų požiūrius į vieną vietą, tada ta pozicija svarstoma Vyriausybės Europos Sąjungos komitete, tada ta pozicija svarstoma Vyriausybės posėdyje, tada ji yra pristatoma Europos reikalų komitete Seime, ir tik tada prezidentas ją įvardija EVT posėdyje.

Po posėdžio yra parašomos ataskaitos ir vėlgi su tomis ataskaitomis yra supažindinami visi suinteresuoti tiek Seime, tiek Vyriausybėje. Pozicijų derinimas, sakyčiau, yra toks sudėtingesnis procesas, nes tai yra šalies pozicija – tai nėra vieno ar kito vadovo asmeninė pozicija“, – aiškino A. Skaisgirytė.

Pasak jos, mišrus valstybių atstovavimas EVT formate nėra taikomas.

„Nėra tokios galimybės vieną posėdį vykti vienam, kitą posėdį – kitam. EVT dalyvauja tie patys asmenys – vienas nuo šalies, nėra taip, kad atstovautų du, pakaitomis ar kažkaip kitaip. Po Lisabonos sutarties priėmimo nusistovėjo tokia tvarka ir ji yra iki šiol puikiai veikianti. Lietuvos prezidentas, vykdydamas savo konstitucinę pareigą atstovauti Lietuvą užsienyje, atstovauja ją ir EVT“, – sakė G. Nausėdos patarėja.

Šį trečiadienį vykusiame uždarame Seimo ERK ir URK posėdyje kelti klausimai dėl neformalaus EVT posėdžio, vyksiančio penktadienį ir šeštadienį. Konservatoriaus Mato Maldeikio įsitikinimu, 13-os žmonių delegacija yra per didelė ir brangiai kainuojanti, o prezidento dalyvavimas neformaliame, socialiniams reikalams skirtame susitikime, anot Žygimanto Pavilionio, yra „mažų mažiausiai keistas, jei ne antikonstitucinis“. Taip Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų politikai šią savaitę komentavo portalui Delfi.

A. Skaisgirytė kritiką atmetė kaip nepagrįstą.

„Delegacijos yra sudaromos remiantis poreikiu ir diplomatiniu protokolu, o jeigu Seimo narys (M. Maldeikis – red. past.) šito klausia, matyt, nėra jokio klausimo turinio, jeigu tik to sugebama užklausti. (...) Bet kuris valstybės vadovas neatvažiuoja vienas kaip pirštas, kas bevažiuotų, aukščiausiame lygyje visada yra lydintys asmenys“, – sakė ji.

Į delegaciją be G. Nausėdos įtraukti trys jo patarėjai ir du vyriausieji patarėjai, ambasadorius, trys apsaugos darbuotojai, protokolo skyriaus specialistas, fotografas, operatorius, skelbė Delfi.

Besitęsiantį atstovavimo EVT tvarkos kvestionavimą A. Skaisgirytė pavadino „antivalstybišku“.

„Lietuvos prezidentas niekada jos (diskusijos) neatvėrė, niekada nebuvo šalininkas šito labai, sakyčiau, negražaus ir antivalstybiško aiškinimosi, kas kur turi važiuoti. Tikimės, kad po Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išaiškinimo tos ankstesnės nuostatos galbūt bus pakeistos, bandant ištaisyti tas klaidas, kurios padarytos“, – sakė ji.

Ž. Pavilionis: prezidentas Briuselyje veikia vienasmeniškai, uzurpavęs Vyriausybės vadovo teises

Į prezidento patarėjos A. Skaisgirytės žodžius LRT RADIJO laidoje ketvirtadienį sureagavo ir Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.

Jis socialiniame tinkle gana griežtai pasisakė prezidento atstovavimo EVT klausimu.

Jo teigimu, prezidento Seimas mandatuoti negali, reiškia, pasak Ž. Pavilionio, jis Briuselyje veikia vienasmeniškai, uzurpavęs Vyriausybės vadovo teises, o kartu ir paniekindamas Seimo teisę įtakoti Briuselyje priimamus sprendimus.

„Prezidento ir jo atstovų atsainus, arogantiškas požiūris į parlamentą atitinkamai iki minimumo sumažina tautos galimybes kontroliuoti Briuselį“, – pastebi Ž. Pavilionis.

Jis pabrėžia, kad pagal Seimo Statutą vienintelė galimybė tautai kontroliuoti savo atstovus Briuselyje yra teikti rekomendacijas ir mandatus Vyriausybės atstovams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.