Lietuvoje

2021.05.05 20:22

Konservatoriai siūlo Seimo rinkimų sistemos nekeisti: pasisako už partijų stiprinimą ir kampanijų skaidrinimą

ELTA2021.05.05 20:22

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) siūlo nekeisti esamų Seimo, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų sistemų, tačiau pateikė kitų svarbių, su rinkimų tvarkomis, partijų stiprinimu bei jų veiklos reglamentavimu susijusių siūlymų.

Savo siūlymų sąrašą jie pateikė po TS-LKD trečiadienį vykusio partijos prezidiumo balsavimo.

TS-LKD, kaip nurodoma partijos pranešime, siūlo palikti esamą Seimo rinkimų sistemą ir nepereiti prie visiškai proporcinės rinkimų sistemos.

„Viešojoje erdvėje buvo daug diskusijų dėl dabartinės Lietuvos Seimo rinkimų sistemos tinkamumo. Šią sistemą šiandien matome kaip tinkamą pirmiausiai dėl to, kad vienmandačių dalis padeda užtikrinti balansą tarp tradicinių, stabilesnių bei radikalesnių politinių jėgų. Jeigu Seimo narius rinktume tik daugiamandatėje, tai tiek 2012 m., tiek 2016 m. radikalesnių partijų mandatų skaičius būtų didesnis. Tad dabartinė rinkimų sistema leidžia Seimo sudėtį turėti labiau tradicinių, stabilesnių, prognozuojamesnių politinių jėgų pagrindu. Ankstesnių rinkimų rezultatai rodo, kad rinkimų sistema parankesnė tradicinėms, tarpe jų ir dešiniųjų pažiūrų politinėms partijoms“, – komentavo TS-LKD vykdomasis sekretorius Martynas Prievelis.

TS-LKD rinkimų sistemų peržiūros darbo grupei siūlo diskutuoti apie partijų steigiamų ir nuo verslo paramos atribotų analitinių centrų reglamentavimą tokiu būdu stiprinant politines partijas.

„Gerosios Europos Sąjungos šalių praktikos rodo, kad programiškai ir idėjiškai stiprioms politinėms partijoms yra reikalingi analitiniai pajėgumai. Prie partijų veikiantys analitiniai centrai galėtų reikšmingai prisidėti prie analitinių pajėgumų didinimo, programinio turinio kūrimo ir tapti politinių idėjų kalvėmis. Tokie centrai galėtų veikti juos finansuojant pačioms partijoms ir registruotiems Europos politiniams fondams“, – teigė M. Prievelis.

TS-LKD siūlo galutinai išspręsti klausimą dėl tiesioginių merų rinkimų, juos įtvirtinant Konstitucijoje, taip pat apibrėžiant merus kaip savivaldybės vykdomosios valdžios vadovus, renkamus ne daugiau kaip du kartus iš eilės, sakoma TS-LKD pranešime.

„TS-LKD nuosekliai laikosi savo dar 2014 m. patvirtintos pozicijos – palaikome tiesioginių merų rinkimų idėją, o Konstitucinio Teismo išaiškinimas mus įpareigoja juos padaryti legitimius. Šiuo metu meras Lietuvoje norėdamas priimti sprendimus turi kliautis arba savivaldybės administracijos direktoriumi, arba Taryba, o esant suirutei, meras lengvai gali likti tam tikroje izoliacijoje. Tokių pavyzdžių savivaldybėse turime ir dabar. Įtvirtindami merą tiesiogiai renkamu vykdomosios valdžios vadovu, stiprintume jį, nes, nepaisant įvairių politinių aplinkybių, jam būtų tiesiogiai pavaldi savivaldybės administracija“, – pranešime cituojamas M. Prievelis.

TS-LKD pateikė ir kitų siūlymų, kurie padėtų užtikrinti rinkimų lygiateisiškumą jų dalyviams, supaprastintų ir modernizuotų rinkimų procesą rinkėjams, prisidėtų prie partijų stiprinimo ir kampanijų skaidrinimo. Tarp pateiktų siūlymų – visuomeninių rinkimų komitetų atsakomybės prilyginimas partijoms, paprastesnis aukų iš fizinių asmenų rinkimas. TS-LKD taip pat siūlo diskutuoti apie internetinį balsavimą užsienio lietuviams, kvietimo į rinkimus skaitmenizavimą, keturių arba penkių išankstinio balsavimo dienų įtvirtinimą, rinkimų debatų kokybės didinimą bei kt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.