Lietuvoje

2021.05.05 21:56

LRT trumpai. Vyriausybė pritarė Galimybių pasui: kas ir kada jį gaus?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.05 21:56

Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė prieš keletą savaičių Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlytai Galimybių paso idėjai. Portalas LRT.lt primena, kas galės naudotis šia priemone ir kokias veiklas ji atvers.

„Gali būti, kad bus iššūkių įgyvendinant šitą projektą, bet tai parodo, kad mes galime priimti drąsius sprendimus. Lietuva bus viena pirmųjų Europoje su tokiu sprendimu, todėl noriu paprašyti žmonių supratimo, jei bus iššūkių, bet tai yra žingsnis į priekį, ką mes čia darome“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Kas galės gauti Galimybių pasą?

Kaip numatoma Vyriausybės priimtame nutarime, norintieji gauti Galimybių pasą turės atitikti vieną iš keleto numatytų sąlygų.

Naudotis šia priemone galės žmonės, kurie yra persirgę COVID-19 ir jei nuo persirgimo yra praėję ne daugiau nei 180 dienų.

Galimybių pasas taip pat bus suteikiamas tiems, kurie yra pasiskiepiję nuo COVID-19 bet kuria Europos Sąjungos patvirtinta vakcina. Tiesa, skirtingos vakcinos reiškia skirtingus laikotarpius po skiepo, kuomet galima naudotis Galimybių pasu.

Numatoma, kad skiepą gavusiems žmonėms Galimybių pasas galės būti suteikiamas:

– praėjus vienai savaitei po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinų antrosios dozės;

– praėjus 4 savaitėms po „Johnson&Johnson“ vakcinos suleidimo;

– praėjus 4 savaitėms po pirmos „Vaxzevria“ (buvusi „AstraZeneca“) vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip praėjus 12 savaičių.

Galimybių pasu taip pat galės naudotis žmonės, kurie yra pasidarę COVID-19 testą ir gavo neigiamą rezultatą. Svarbu žinoti, kad neigiamas testas Galimybių pasui tinkamas bus tik 24 valandas nuo mėginio paėmimo momento.

A. Armonaitė komentavo, kad nėra planuojama riboti, kiek testų galės nemokamai pasidaryti Galimybių pasą norintys gauti žmonės. Testai galės būti atliekami ir privačiose sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau už juos teks susimokėti.

Naudotis Galimybių pasu galės ir vaikai iki 16 metų, nepriklausomai nuo to, ar buvo atliktas testas, įgytas imunitetas.

Kaip trečiadienį teigė premjerė Ingrida Šimonytė, išsprendus kai kurias technines kliūtis, sąlyga gauti Galimybių pasą turėtų tapti ir antikūnų testas, įrodantis, kad žmogus turi susiformavusį imunitetą.

Kokias veiklas atvers Galimybių pasas?

Pramogos. Turintieji teisę naudotis Galimybių pasu galės plaukioti pramoginiais laivais, kai dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų arba tik asmenys, turintys Galimybių pasą.

Taip pat su Galimybių leidžiama rengti asmenines šventes ir nėra ribojamas dalyvių skaičius. Kaip teigė A. Armonaitė, asmeninių švenčių paslaugas teikiančios įmonės bus atsakingos, kad jos vyktų laikantis numatytų sąlygų.

Galimybių pasą turintys žmonės galės dalyvauti tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose. Tiesa, dalyvių skaičius, išskyrus atlikėjus, personalą ir t.t., bus ribojamas iki 500. Uždarose erdvėse bus galima užpildyti ne daugiau nei 75 proc. sėdimų vietų.

Be to, renginių organizatoriai privalės užtikrinti bilietų prekybą internetu ir/ar dalyvių registraciją. Prekiauti maistu ir gėrimais bei teikti kitas paslaugas renginių vietose nebus galima. Renginių metu visi dalyviai, vyresni nei 6 metai, privalės dėvėti kaukes.

Galimybių pasas taip pat leis apsigyventi daugiau nei vienam žmogui apgyvendinimo paslaugas teikiančiose vietose.

Maitinimas, barai. Ši priemonė leis lankytis viešojo maitinimo įstaigose, kavinėse, restoranuose bei baruose, esančiuose uždarose patalpose. Tiesa, darbo laikas bus ribojamas, kaip šiuo metu ribojama lauko kavinėse.

Tačiau ir toliau negalės būti lankomasi naktiniuose klubuose, lošimo ir lošimo aparatų salonuose, bingo salonuose, lažybų ir totalizatorių punktuose.

Darbas. Ši priemonė leis į darbą grįžti darbuotojams, dirbantiems nuotoliniu būdu.

Priėmė ir kitus sprendimus

Ministrų kabinetas priėmė sprendimus ne tik dėl Galimybių paso. Vyriausybės sprendimu leidžiama kultūros centrų mėgėjų meno kolektyvų repeticijas, kai užtikrinamas 20 kv. m. plotas vienam asmeniui ir uždarose erdvėse dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų, o atvirose erdvėse – ne daugiau kaip 20 asmenų. Ši nuostata įsigalios gegužės 10 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.