Lietuvoje

2021.05.05 16:29

Užvirus ginčams dėl EVT, Šimonytė primena – Vyriausybės ir Seimo rankose yra klausimai, kuriems savaitgalį atstovaus prezidentas

atnaujinta 17.51
Benas Brunalas, ELTA2021.05.05 16:29

Seime užvirus ginčams dėl to, ar Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) turi teisę rekomenduoti, kas turėtų vadovauti delegacijoms, vykstančioms į Europos Vadovų Tarybą (EVT), premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad bent jau šią savaitę Portugalijoje vyksiančioje neformalioje EVT bus keliami tie klausimai, į kuriuos sprendimus savo rankose turi Vyriausybė, o ne prezidentūra.

„Ką aš manau, tai tą ir manau, bet galiu tik pritarti, kad didžioji dauguma klausimų, kurie yra svarstomi neformalioje Taryboje, yra tie klausimai, kurių įgyvendinimo svertus savo rankose turi Vyriausybė ir Seimas“, – į žurnalistų pasiteiravimą, kas, jos manymu, turėtų vykti į šią savaitę Portugalijoje vyksiančią neformalią EVT, atsakė I. Šimonytė.

Morkūnaitė-Mikulėnienė nesureikšmina Etikos ir procedūrų komisijos verdikto

Seimo ERK pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė nesureikšmino Etikos ir procedūrų komisijos trečiadienį pateikto išaiškinimo, kad jos vadovaujamas komitetas peržengė savo įgaliojimų ribas, kovo pabaigoje paskelbęs rekomendacijas dėl to, kas turėtų vadovauti delegacijai, vykstančiai į EVT.

Politikės teigimu, „valstietės“ Aušrinės Norkienės vadovaujamos komisijos sprendimas yra politiškai motyvuotas ir nebūtinai sustabdysiantis ERK nuo to, kad šis ir toliau ne tik tvirtins Lietuvos pozicijas prieš kiekvieną vyksiantį EVT posėdį, bet ir teiks rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai.

„Aš suprantu, kad tai yra rekomendacinio pobūdžio sprendimas, ir man truputį kelia nuostabą sprendimo turinys ta prasme, kad buvo lyg ir teigiama, kad mes tarsi nurodome primygtinai, šiuo atveju prezidentui, kur jam dalyvauti. ERK sąveikauja su Vyriausybe pagal statutą ir mes rekomenduojame Vyriausybei, sudarant delegaciją, atsižvelgti į vienokius ar kitokius dalykus. Gal iki galo kolegos iš Etikos ir procedūrų komisijos nesuprato komiteto sprendimo“, – Eltai sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Kadangi Etikos komisijos sprendimas, aš manau, yra politiškai motyvuotas ir jame kalbama apie tai, kad mes negalime nurodyti prezidentui dėl jo dalyvavimo... Bet, matyt, ERK gali nurodyti, kur dalyvauti Vyriausybės vadovui pagal kompetencijos ribas, taip aš suprantu komisijos išaiškinimą“, – juokaudama komentarą užbaigė politikė.

Pozicijos nutarta nepateikti

Kiek vėliau Seimo ERK pirmininkė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tvirtino, kad jos vadovaujamame bei Užsienio reikalų komitetuose trečiadienį buvo keltas klausimas, kas turėtų atstovauti Lietuvai šią savaitę Portugalijoje vyksiančioje neformalioje EVT.

Tačiau, akcentuoja konservatorė, atsižvelgus į tai, kad EVT šį kartą yra neformali, visgi nuspręsta neteikti apskritai jokios pozicijos dėl to, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai.

„Kaip pažymėjo Užsienio reikalų ministerijos atstovai, neformaliai EVT Lietuvos delegaciją formuoja ne URM. Todėl komitetas šį kartą neteikia jokios rekomendacijos URM dėl delegacijos sudėties“, – išplatintame pranešime teigia R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

ERK pirmininkė kartu pažymėjo, kad pagal Seimo statuto 180 straipsnį, ERK ir URK rekomendacijas teikia būtent Vyriausybei, todėl šį kartą komitetų nariai dėl Lietuvos delegacijos sudėties pasisakyti neturėtų arba to visai nereikia.

Trečiadienį Seimo komitetuose atstovavimo EVT klausimas svarstytas, kai tarp prezidentūros ir valdančiųjų konservatorių tvyro įtampa, išsiskyrus pozicijoms dėl to, ar reikėtų keisti susiklosčiusią atstovavimo EVT tvarką.

A. Norkienė: jei reikės, aš priminsiu R. Morkūnaitei-Mikulėnienei, koks etikos sargų sprendimas

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė A. Norkienė kiek anksčiau sakė, kad po trečiadienio etikos sargų išaiškinimo Seimo komitetai turėtų į išvadas atsižvelgti.

„Šiandien, aš manau, komiteto pirmininkė (Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė – ELTA), jei reikės aš jai priminsiu, kad jau yra Etikos ir procedūrų komisijos išaiškinimas, kad jie į jį atsižvelgtų ir vadovautųsi. O kaip bus, taip bus“, – Eltai sakė A. Norkienė.

„Manome, kad šioje vietoje (ERK siūlyme dėl atstovavimo EVT – ELTA) buvo peržengtos kompetencijos ribos“, – pridūrė ji, turėdama galvoje kovo pabaigoje ERK posėdyje priimtą sprendimą rekomenduoti Vyriausybei, kad sudarant delegaciją EVT šaliai atstovautų prezidentas G. Nausėda.

Pasak jos, ERK neturi įgaliojimų nurodyti nei prezidentui, nei premjerui vykti į EVT.

„Taip, komitetai derina pozicijas, mes galime pozicijas derinti, o kas atstovaus – tai ne mūsų kompetencija“, – sakė ji.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį nusprendė, kad ERK priimtas sprendimas imtis ne tik tvirtinti Lietuvos pozicijas prieš kiekvieną vyksiantį EVT posėdį, tačiau kartu teikti ir rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai Europos institucijose, buvo priimtas viršijant komiteto įgaliojimus.

ELTA primena, kad kovo mėnesį valdantieji pranešė apie ERK priimtą sprendimą, jog komitetas imsis ne tik tvirtinti Lietuvos pozicijas prieš kiekvieną vyksiantį EVT posėdį, bet ir teiks rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai. Iki tol Seimo komitetas prieš vyksiančias EVT tik tvirtindavo Lietuvos pozicijas atskirais klausimais, tačiau dėl delegacijos sudėties nepasisakydavo, o šaliai daugiau nei dešimtmetį atstovaudavo tik prezidentas.

Gegužės 7–8 d. ES vadovai susitiks Porte. Po gegužės 7 d. ES pirmininkaujančios Portugalijos rengiamos aukšto lygio konferencijos įvyks neformalus EVT susitikimas.

ES lyderiai ketina aptarti socialinius klausimus bei problemas, susijusias su COVID-19 pandemija. Būtent šias temas Lietuvos atstovavimo EVT tvarką keisti užsimoję valdantieji ne kartą įvardino kaip klausimus, kuriems europiniu lygiu geriau atstovautų premjerė I. Šimonytė.

Kaip teigiama konservatorių išplatintame pranešime, trečiadienį, kuomet bendrame Seimo komitetų posėdyje buvo pristatytos Lietuvos pozicijos prieš vykstant į neformalią EVT, iškeltas analogiškas klausimas.

Esą atkreipus dėmesį, kad neformalioje EVT daugiausiai dėmesio bus skiriama Europos socialinių teisių ramsčio (ESTR) įgyvendinimo problemoms, komitetų nariai kėlė klausimą, ar artėjančioje neformalioje EVT Lietuvos pozicijoms neturėtų atstovauti Vyriausybės vadovė.

Apskritai, pasak konservatorių, kur kas efektyviau būtų, jei Vyriausybės prerogatyvoje esantys klausimai būtų atstovaujami premjerės, o prezidentas į EVT vyktų tik tuomet, kada būtų sprendžiami klausimai, susiję su užsienio politika. Apie tai yra kalbėjusi ir premjerė. Pasak jos, atsižvelgiant į posėdžių turinį, Vyriausybės vadovas ir prezidentas Lietuvai EVT galėtų atstovauti pakaitomis.

Tačiau G. Nausėda yra kelis kartus pareiškęs nematąs jokio reikalo keisti esamos praktikos. Pasak prezidento, netoleruotina ir nepriimtina kelti klausimą dėl to, ar ir toliau tik jis turėtų atstovauti Lietuvai EVT, kai tuo metu Vyriausybė turi daugybę neišspręstų klausimų dėl COVID-19 sukeltos krizės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.