Lietuvoje

2021.05.05 16:47

Karbauskis garsiai nusprendė už visus? „Valstiečiai“ į šeimų maršą žiūri atsargiai, dalis jų – dalyvauti neketina

Radvilė Rumšienė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.05.05 16:47

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) antradienį vykusiame frakcijos posėdyje, pasak partijos vedlio Ramūno Karbauskio, nusprendė, kad dalyvaus „Didžiajame šeimos gynimo marše“. Tiesa, toks partijos lyderio pareiškimas buvo atsargiai įvertintas bendrapartiečių, o dalis jų neslepia, jog į renginį nevyks.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė, LRT.lt paklausta, ar „valstiečių“ frakcijos posėdyje nutarta, jog frakcijos nariai ir parlamentarai dalyvaus „Didžiajame šeimų gynimo marše“, to nepatvirtino. Anot jos, „valstiečių“ frakcijos posėdyje buvo tiesiog apsikeista nuomonėmis apie „Didįjį šeimų gynimo maršą“. Buvo sutarta, kad vertybine prasme LVŽS pritaria tokiam renginiui.

„Mes visi sutarėme, kad jų pats tikslas mums vertybiškai dėl tradicinės šeimos, kaip pačios vertybės, yra priimtinas. Mes niekados to neslėpėme, visose programose mūsų tai buvo – esame už tradicinę šeimą. Pats tikslas mūsų yra vertybiškai toks pats, kokį skelbia jie, tik kad mes nelabai analizavome ir gilinomės, kas yra maršo organizatoriai. Mes nesiveliame į jokius organizacinius dalykus, bet pats tikslas mums vertybiškai yra labai artimas ir priimtinas“, – aiškino A. Norkienė.

Ji teigė pastebėjusi, kad regionuose žmonės dažniausiai pritaria maršo idėjai ir taip labai nesidomi maršo organizatoriais, kaip tai daro didmiesčių gyventojai.

„Manau, kad esame laisva šalis, mes galime laisvai rinktis, išsakyti savo nuomonę ir aš gerbiu kiekvieno nuomonę, neišskiriant nė vieno žmogaus“, – dėstė „valstietė“.

Pati A. Norkienė tvirtino dar nežinanti, ar dalyvaus „Didžiajame šeimų gynimo marše“.

„Aš iš tikrųjų nežinau. Tradiciškai tą dieną aš su šeima leisdavau laiką. Kaip nuspręsime su šeima, tai tikrai dar nežinau“, – aiškino pašnekovė.

Baškienė: marše aš nedalyvausiu

Kita „valstiečių“ frakcijos narė Rima Baškienė taip pat tvirtino, kad frakcijos posėdyje tebuvo pasikeista nuomonėmis apie „Didįjį šeimų gynimo maršą“ ir galimybes dalyvauti šiame renginyje.

„Dėl dalyvavimo marše taip pat diskutavome ir kiekvienas vertino iš savo galimybių visumos. Kalbėta apie dalyvavimą, bet tolerantišką dalyvavimą, nieko nežeminant. Apie tai buvo kalbama. Mes nesame tie žmonės, kurie sakytume: mes pasisakome už tradicinę šeimą, bet kitaip manantys turėtų būti kaip nors žeminami. Jokiu būdu taip nesakome“, – LRT.lt sakė R. Baškienė.

„Valstietė“ teigė visada minėdavusi ir toliau švęsianti gegužės 15 dieną minimą Tarptautinę šeimos dieną. R. Baškienė tvirtino, kad dažniausiai ir jos kolegos LVŽS mini šią dieną, neretai rengdami įvairius renginius savo apygardose.

„Tai mūsų partijos ilgalaikė, daugelį metų deklaruota pozicija apie šeimą, kaip vertybę“, – pažymėjo R. Baškienė.

Vis dėlto ji pati teigė nedalyvausianti „Didžiajame šeimų gynimo marše“.

„Vieni susitinka su maršo dalyviais šiandien, kiti jau anksčiau susitiko, vieni aktyviai įsitraukia į tą veiklą, kiti – kitomis formomis.

Aš nedalyvausiu marše. Bet aš tą dieną turėsiu nuostabų renginį savo rinkimų apygardoje, pagerbsime šeimas ambasadores, gražiai auginančias vaikus, kartu su rajono meru, su seniūnais dalyvausime šitoje šventėje kaip ir ankstesniais metais“, – teigė R. Baškienė.

T. Tomilinas: maršas gali padaryti žalos

Panašu, jog vakar LVŽS frakcijoje sutapo ne visų jos narių nuomonės, nors partijos lyderio pareiškimas ir nuskambėjo kaip vieningas balsas.

LVŽS narys Tomas Tomilinas neslėpė, jog diskusijos metu pasisakė prieš dalyvavimą „Didžiajame šeimų gynimo marše“. Tokios nuomonės besilaikančiųjų esą buvo ir daugiau, tačiau buvo ir idėją palaikančiųjų.

Kontroversiškai vertinama „Didžiojo šeimų maršo“ iniciatyva, politiko nuomone, gali padaryti žalos, o ne ginti tradicines vertybes ir tradicinėms šeimoms gyvenimo tikrai nepagerins.

Be to, Seimo narys akcentavo, jog homofobija Lietuvoje yra didelė problema, tad politikai turi jausti didelę atsakomybę dėl to, ką sako ir kaip tai daro, nes tai įprastai turi grįžtamąjį ryšį bei pasekmes.

„Istorija rodo, kad mažumos dažnai nukenčia ir yra padaromos visų problemų priežastimi. Vien kalbėjimas apie mažumas kaip apie problemą kuria naują problemą. Pasisakant dėl maršo reikia pabrėžti, kad politikai su jokiais kurstymais prieš mažumas savęs nepozicionuoja“, – akcentavo T. Tomilinas.

Pašnekovas neatmetė, kad partijos siejimas su „Didžiuoju šeimų maršu“ gali užtraukti tam tikrą šešėlį LVŽS.

„Jeigu partija nori pasisakyti, tai nėra negerai. Tačiau mes matome, kaip maršas organizuojamas, kaip kalbama“, – pastebėjo T. Tomilinas.

Pats politikas teigė nedalyvausiantis akcijoje kaip politikas, tačiau tikėtina, jog atvyks pažiūrėti į susiklosčiusią situaciją ir renginio eigą.

Jonas Jarutis: pats tokiame renginyje nedalyvausiu

Nors partijos lyderis R. Karbauskis ir pareiškė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) dalyvaus „Didžiajame šeimos gynimo marše“, panašu, kad į renginį susirinks ne visi partijos atstovai.

Seimo narys, priklausantis LVŽS Jonas Jarutis teigė, jog jis šiuo klausimu yra linkęs laikytis neutralios pozicijos, tačiau pripažino, kad pats renginyje nedalyvaus.

„Pats neplanuoju, neturiu galimybės, nelabai mėgstu tokių masinių dalykų. Bet jeigu žmonės renkasi tokį kelią – nieko prieš neturiu. Ten idėjos nėra blogos“, – sakė J. Jarutis.

Politikas nesiėmė prognozuoti, ar sąsajos su prieštaringai vertinama iniciatyva ir organizatoriais nepakenks partijos įvaizdžiui.

„Maršas visuomenėje nėra vienareikšmiškai vertinamas nei iš vienos, nei iš kitos pusės. Mes save skiriame prie išpažįstančių tradicines vertybes. Manau, kad žmonės turi teisę reikšti nuomonę. Kas čia žino, ar sugadins reputaciją, ar pagerins. Gyvenimas parodys“, – teigė J. Jarutis.

S. Skvernelis idėjai pritaria, bet ar dalyvaus – dar nežino

Buvęs premjeras, o dabar opozicijos Seime lyderis Saulius Skvernelis, teigė nenorintis vertinti partijos lyderio pareiškimo, tačiau patvirtino, kad vakar frakcijoje buvo kalbama šiuo klausimu ir partija pritaria keliamoms tradicinės šeimos vertybėms, tačiau LVŽS nariai gali laisvai spręsti dėl dalyvavimo akcijoje.

Tiesa, ar „Didžiojo šeimų maršo“ dalyviai savo gretose pamatys ir S. Skvernelį, šis dar negalėjo pasakyti.

„Aš tikrai pritariu idėjai, kad toks maršas yra reikalingas. Tikrai nepritariu tam, kas darosi aplink sąmoningai ar nesąmoningai, kai kuriems radikaliems pareiškimams, kurie bando visiškai nesuderinamas temas suplakti į tą patį renginį. Manau, kad tas renginys yra subrendęs, jis yra pozityvus, pasisakantis „už“. Tikiuosi, kad taip ir bus – už tradicinę šeimą, tas vertybes, kurias mes, dauguma šalies gyventojų, išpažįstame šimtmečiais. Tai nėra nukreipta prieš nieką. Čia yra esminis, kad nebūtų neapykantos, homofobijos, nukreipta prieš kitaip gyvenantį, kitaip mąstantį“, – dėstė S. Skvernelis.

LRT.lt primena, kad „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, kalbėdamas su ELTA, pabrėžė, jog nemano, kad dalyvavimas renginyje, kurio organizatorių reputacija ne vienam politikui sukėlė klausimų, kaip nors pakenktų „valstiečių“ įvaizdžiui.

Pasak jo, LVŽS nariai šiame renginyje dalyvauja ne todėl, kad palaikytų jo organizatorių idėjas, tačiau pirmiausia remia pagrindinę renginio mintį – išsakyti palaikymą tradicinei šeimai. R. Karbauskis įsitikinęs, kad būtent dėl šios idėjos, o ne dėl tam tikrų asmenybių žmonės ir dalyvaus šiame renginyje.

„Dalyvavimas šiame renginyje tikrai nepakenks, nes didžioji dalis žmonių Lietuvoje nieko nežino apie šio renginio organizatorius ir važiuoja į šį renginį ne dėl to, kad buvo pakviesti vieno ar kito asmens, o tiesiog tai yra paprasčiausiai nacionalinis judėjimas, paremtas tomis vertybėmis, kurias ši valdančioji dauguma bando paneigti“, – neabejoja „valstiečių“ pirmininkas.

Vilniaus miesto savivaldybė į Šeimų sąjūdžio organizuojamą protesto mitingą Vilniaus Vingio parke gegužės 15 d. leido surinkti iki 7 tūkst. žmonių iš visos Lietuvos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.