Lietuvoje

2021.05.05 14:42

Neįveikiami šaligatviai ir dirbtinės kliūtys – originaliu būdu parodė žmonėms su negalia kylančius iššūkius

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.05.05 14:42

Trečiadienį Katedros aikštėje vyko renginys, skirtas pažymėti visoje Europoje minimą Europos savarankiško gyvenimo dieną. Šią dieną žmonės su negalia ir jų šeimos nariai kviečia atkreipti dėmesį į kliūtis, kurios jiems trukdo gyventi savarankiškai.

Prie Vilniaus Katedros susirinkę žmonės vaizdžiai parodė, kokie sunkumai kyla dėl nepritaikytos aplinkos, – rankomis lipo laiptais, jais šliaužė atsisėdę ant žemės.

„Pamatę laiptus, turime ieškoti, kaip juos apeiti toliausiai arba iš viso negalime patekti į įstaigas, parduotuves, kirpyklas – bet kurias įstaigas, teikiančias paslaugas. Šiandien norime tai parodyti“, – portalui LRT.lt sakė asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas Ričardas Dubickas.

Anot jo, palyginus su tuo, kas buvo prieš 10 metų, situacija gerėja, bet kartais darbai iki galo nepadaromi, tarsi daromi atmestinai – kaip ne sau ar ne savo artimajam.

Kitais atvejais sudaromos dirbtinės kliūtys – paliekami per dideli nuvažiavimai, didžiuliai slenksčiai, vardijo R. Dubickas, pažymėdamas, kad Vilniaus Gedimino prospekte tik keturios kavinės gali priimti žmones su judėjimo negalia.

„Kodėl mūsų grupė žmonių, 10 proc. populiacijos, išmetama? Sustatomi staliukai, palapinės, gėlynai, o mes tiesiog negalime praeiti. Sako, kad važiuokite keliu. Bet ar jūs rinktumėtės duobėtą kelią ar lygesnį?

Ir ten, kur sudėtos plytelės, nors neseniai rekonstruota, padaryta taip, kad judantys su rateliais kliūna, galime išvirsti, nes palikta didžiulių nelygumų. O tiems, kurie vaikšto su vaikštynėmis, visai neįmanoma praeiti“, – apie gatvių nepritaikymą pasakojo asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas.

Vis dėlto, pridūrė jis, negalima sakyti, kad viskas tik juoda. Kaip vieną gerųjų pavyzdžių, kur situacija keičiasi, R. Dubickas išskyrė viešojo transporto pritaikymą.

„Patys viešojo transporto vadovai ar savivaldybių vadovai kreipiasi į nevyriausybines organizacijas, prašo apmokyti vairuotojus. Galima vairuotoją pasodinti nors į auksinį autobusą, bet, jei žmogus bus neapmokytas, nieko neišeis“, – džiaugėsi pašnekovas.

Pasak jo, nebūtina akcentuoti, kad įvairūs pokyčiai ir aplinkos pritaikymas reikalingi tik žmonėms su negalia.

„Mes norime, kad tai būtų universalaus principo. Kas tinka mums, tiks tikrai visiems – ir tėvams su vežimėliais, ir senjorams. Viskas eina geryn, bet dar vis tiek reikia priežiūros ir kontrolės“, – LRT.lt sakė R. Dubickas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.