Lietuvoje

2021.05.05 09:37

Aiškėja, ką galės veikti žmonės, turintys Galimybių pasą, – siūlymai gula ant Vyriausybės stalo

atnaujinta 09.45
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.05 09:37

Ministrų kabinetas trečiadienį spręs, ar įteisinti Lietuvoje Galimybių pasą ir kas galėtų tokia priemone naudotis. Vyriausybei taip pat pateikti siūlymai, kokios veiklos taptų prieinamos turintiems galimybių pasą.

Premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė pirmadienį neformaliame ministrų pasitarime suderino Galimybių paso sąlygas. Trečiadienį formalaus posėdžio metu projektui turėtų būti pritarta. Parengtame projekte numatoma, kad technologiniai sprendimai, reikalingi Galimybių paso veikimui, e.sveikatos sistemoje turėtų būti įgyvendinti iki gegužės 14-osios.

Kaip numatoma Vyriausybei teikiamame projekte, galimybių pasą, kaip ir skelbta anksčiau, galėtų gauti pasiskiepiję nuo COVID-19 žmonės, persirgę šia liga ar turintys neigiamą koronaviruso testą, atliktą prieš 24 valandas. Be to, numatoma, kad Galimybių pasu galėtų naudotis ir tie žmonės, kuriems COVID-19 buvo patvirtintas antigeno testu.

Tie, kurie pasiskiepijo nuo COVID-19, Galimybių pasą galės gauti tokiomis sąlygomis:

– praėjus vienai savaitei po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinų antrosios dozės;

– praėjus 4 savaitėms po „Johnson & Johnson“ vakcinos suleidimo;

– praėjus 4 savaitėms po pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip praėjus 12 savaičių.

Galimybių pasas taip pat bus suteikiamas vaikams iki 16 metų.

Veikti galimybių pasas, pritarus Vyriausybei, pradėtų nuo gegužės 24-osios.

Siūlo leidžiamas veiklas

Trečiadienį ryte įregistruotame projekte su siūlymais, ką galės veikti turintieji Galimybių pasą, numatoma leisti plaukiojimą pramoginiais laivais, kai dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų arba tik asmenys, turintys Galimybių pasą.

Šią priemonę gavę žmonės, kaip siūloma, galės lankytis viešojo maitinimo įstaigose, restoranuose, kavinėse, baruose, esančiose uždarose erdvėse, išskyrus naktinius klubus ar kitas pasilinksminimo vietas, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonus, lažybų ir totalizatorių punktus.

Taip pat galės vykti renginiai uždarose erdvėse, kai renginyje dalyvauja tik Galimybių pasą turintys žmonės, (neįskaičiuojant atlikėjų, sportininkų, dalyvaujančių aukšto meistriškumo sporto varžybose, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistų, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo
instruktorių, teisėjų, antidopingo pareigūnų, organizatorių ir aptarnaujančio personalo).

Renginiai organizuojami ir vykdomi renginio organizatoriams užtikrinant bilietų platinimą elektroniniu būdu ir (arba) žiūrovų bei dalyvių registravimą. Taip pat, kaip siūloma, turės būti kontroliuojamas žiūrovų ir (ar) dalyvių patekimą į renginio vietą, žiūrovams ir (ar) dalyviams renginį stebint tik iš sėdimųjų vietų, kai užpildoma ne daugiau kaip 75 proc. visų sėdimųjų vietų, bet bendras žiūrovų ir (ar) dalyvių skaičius neviršija 500 asmenų.

Vyresniems nei 6 metų žiūrovams ir (ar) dalyviams viso renginio metu reikės dėvėti kaukes, išskyrus numatytas išimtis. Turės būti užtikrintos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

Prekiauti maistu ir gėrimais bei teikti kitas paslaugas renginių vietose draudžiama.

Renginiai atvirose erdvėse, siūloma, galės vykti, kai juose dalyvaus Galimybių pasą turintys asmenys, kurių bendras skaičius neviršija 500 asmenų, ir galiojant tokioms pačioms sąlygoms, kaip ir uždarose patalpose vykstančiuose renginiuose.

Ministerijoms tenka užduotys

Projekte, kuriuo siūloma įteisinti galimybių pasą, numatoma pavesti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai koordinuoti ir organizuoti galimybių paso įgyvendinimo procesą, užtikrinant, kad būtų atliktas poveikio duomenų apsaugai vertinimas. Taip pat užtikrinti komunikaciją su savivaldybėmis pasirengiant galimybių paso įgyvendinimui, užtikrinti informavimą, mokymus ir kitas reikalingas priemones, siekiant sudaryti sąlygas paslaugų teikėjams tinkamai pasirengti galimybių paso naudojimui.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija privalės užtikrinti reikalingą antigenų testų kiekį galimybių paso įgyvendinimui, sudaryti teisines prielaidas profilaktiniams tyrimams, kurie reikalingi galimybių pasui įgyvendinti, atlikti ir įgyvendinti reikiamus informacinių technologijų sprendimus ir kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki š. m. gegužės 14 d. įdiegti technologinį sprendinį e.sveikatoje, kuris reikalingas galimybių paso įgyvendinimui.

Ką dar spręs Vyriausybė?

Tiesa, Vyriausybei siūloma trečiadienį priimti sprendimus ir dėl kitų su karantinu susijusių klausimų. Numatoma, kad į „gerųjų“ savivaldybių sąrašą turėtų būti sugrąžinti Joniškio ir Šakių rajonai.

Taip pat siūloma leisti kultūros centrų mėgėjų meno kolektyvų repeticijas, kai užtikrinamas 20 kv. m. plotas vienam asmeniui ir uždarose erdvėse dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų, o atvirose erdvėse – ne daugiau kaip 20 asmenų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.