Lietuvoje

2013.03.21 08:06

Šešėlinė Vyriausybė dar skendi tamsoje

Roberta Tracevičiūtė, „Lietuvos žinios“2013.03.21 08:06

Opozicijoje dirbančių konservatorių suformuoto šešėlinio ministrų kabineto sudėtis iki šiol laikoma paslaptyje. Tačiau tikinama, kad alternatyvios Vyriausybės nariai pluša iš peties, rašo „Lietuvos žinios“.

Opozicijoje dirbančių konservatorių suformuoto šešėlinio ministrų kabineto sudėtis iki šiol laikoma paslaptyje. Tačiau tikinama, kad alternatyvios Vyriausybės nariai pluša iš peties, rašo „Lietuvos žinios“.

Jau tris mėnesius kiekvieną pirmadienį 16 valandą į pasitarimus renkasi šešėlinė Vyriausybė. Teigiama, kad ji dirba panašiai kaip oficialus ministrų kabinetas: svarsto aktualiausius klausimus ir problemas, skelbia nutarimus, prireikus kreipiasi į valstybės institucijas.

Politologo vertinimu, šešėlinis ministrų kabinetas politinį svorį įgaus tik tada, kai veiks atvirai, kai jo sprendimai ir argumentai bus prieinami visuomenei. Kol kas esą to nematyti.

Prižiūri tikrąją Vyriausybę

Pasak Seimo opozicijos lyderio, šešėlinio premjero Andriaus Kubiliaus, suburti tokį ministrų kabinetą paskatino atsakomybė būti efektyvia, veiklia, gebančia atlikti svarbiausią misiją – veikiančios Vyriausybės parlamentinę priežiūrą, opozicija, taip pat siekis siūlyti savo alternatyvas valdančiųjų sprendimams.

„Nuo pat pradžių sukūrėme tokį veikimo mechanizmą, kad išmoktume atidžiai sekti, ką daro Vyriausybė, kas jai sekasi, o kas – ne. Įgiję patirties, galime žengti kitą žingsnį ir skelbti atskirų sričių lyderius. Šie prisiims atsakomybę už kiekvienos srities priežiūrą. Tai artimiausiu metu padarysime“, – žadėjo A. Kubilius.

Kiekvieną savaitę posėdžiaujantis šešėlinis kabinetas, Seimo opozicijos lyderio teigimu, dirba reguliariai, ne kartkartėmis prišokdamas. Svarstoma ministrų kabineto veikla, jo jau priimti ir planuojami priimti sprendimai.

„Turime Vyriausybės posėdžių ir pasitarimų darbotvarkę, žinome, kas bus svarstoma Seime, aptariame, kaip į tai reikėtų reaguoti. Kartais svarstome ir tai, ko nėra darbotvarkėje, bet skelbiama viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje. Reaguojame į tai, kitus įvykius, taip pat ir vykstančius ne Lietuvoje“, – aiškino A.Kubilius.

Svarstė A.Butkevičiaus elgesį

Šią savaitę šešėlinio ministrų kabineto posėdyje svarstytas premjero Algirdo Butkevičiaus „politikavimas ir su Rusija susijusios advokatų kontoros dalyvavimas strateginių projektų auditavime“, skalūnų dujų žvalgyba Lietuvoje, problemos, kylančios organizuojant Europos Sąjungos Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje, tautinių bendrijų padėtis mūsų šalyje ir Vyriausybės ketinimai šioje srityje.

Iš šio pasitarimo galima spręsti, kad šešėliniais ūkio, žemės ūkio ir užsienio reikalų ministrais paskirti šioms sritims praėjusioje Vyriausybėje vadovavę parlamentarai Dainius Kreivys, Kazys Starkevičius ir Audronius Ažubalis. Šešėlinei Švietimo ir mokslo ministerijai greičiausiai pavesta vadovauti Mantui Adomėnui.

Prisidėti nepanoro

Alternatyvią Vyriausybę konservatoriai suformavo vieni, be kitų opozicinių partijų. Nors iš pradžių prie šio projekto siūlė prisidėti buvusias koalicijos partneriui Liberalų sąjūdžiui. Šios partijos Seimo frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis aiškino, kad nuspręsta opozicijoje dirbti savarankiškai: „Manau, esame pajėgūs patys kuruoti įvairias sritis. Kitas dalykas, išreiškėme valią dirbti savarankiškai, nebūdami šešėlinės Vyriausybės šešėlyje.“

Patys Liberalų sąjūdžio nariai burti šešėlinio ministrų kabineto kol kas nesirengia. Daugiausia dėmesio jie ketina skirti įstatymų projektams, padėsiantiems šalies ekonomikai. „Kaip opozicija, nors ir turime nedidelę frakciją, atliekame svarbų vaidmenį“, – įsitikinęs E. Masiulis.

Menka teisinė galia

Premjeras A. Butkevičius sveikina opoziciją, siekiančią įgyvendinti šešėlinio ministrų kabineto idėją. „Tačiau primenu, kad tokių bandymų per 20 nepriklausomybės metų jau buvo, tad tai tikrai nėra naujiena. Būdami opozicijoje turėjome ne tik profilinių komitetų pirmininkus, bet ir buvome parengę alternatyvią Vyriausybės programą“, – pabrėžė jis.

A. Butkevičiaus teigimu, pasaulinėje praktikoje šešėlinis ministrų kabinetas realiai gali veikti egzistuojant dvipartinei sistemai. „O Lietuva – daugiapartinė valstybė, kurioje vyriausybės dažniausiai sudaromos koaliciniu pagrindu. Lipantis ant kulnų šešėlinis ministrų kabinetas gali būti ta jėga, kuri skatintų valdančiąją koaliciją dirbti dar glaudžiau. Tačiau teisinė tokios Vyriausybės galia yra menka“, – dėstė premjeras.

Paklaustas, ar atsižvelgs į „šešėlinių“ kolegų prašymus ir siūlymus, A. Butkevičius pažymėjo, kad, vadovaudamasi teisės aktų nustatyta tvarka, Vyriausybė yra pasirengusi atsakyti į visus Seimo frakcijas dominančius klausimus.

Naudinga alternatyva

Politologas Lauras Bielinis pažymi, kad šešėlinės Vyriausybės suformavimas yra gana retas atvejis Lietuvoje. Tokių ministrų kabinetų politinė reikšmė, pasak eksperto, yra didelė. „Tokiu būdu opozicija demonstruoja alternatyvius valstybinės veiklos variantus: tiek atskirų klausimų, tiek strateginių sprendimų. Taigi mes, kaip visuomenė, kiekvienu momentu galime turėti alternatyvą, tas yra labai naudinga“, – pabrėžė jis.

Ar valdantieji atsižvelgia į „šešėlinių“ kolegų siūlymus, L. Bielinio teigimu, priklauso nuo jų santykių, pasiūlymų kategoriškumo. „Kita vertus, puikiai suprantame, kad reikia spręsti ne partinius interesus, o iš tikrųjų valstybei rūpimus klausimus. Todėl šešėlinės Vyriausybės veikla savotiškai padeda ištobulinti vienokias ar kitokias kombinacijas, variantus ir hipotezes. Tai tam tikra prasme netgi padeda valdantiesiems“, – įsitikinęs ekspertas.

Kalbėdamas apie konservatorių alternatyvųjį ministrų kabinetą L. Bielinis pažymi, kad kol kas nematyti jo veiklos. „Šešėlinės Vyriausybės veikla sveikintina, kai yra pastovi ir visiems prieinama. Politiniu atžvilgiu toks kabinetas įgauna didelę reikšmę, kai veikia atvirai, kai galima apie jį išgirsti ir jį matyti. Tol, kol nepamatysime šios šešėlinės Vyriausybės veiklos, sprendimų ir argumentų, galime sakyti, kad yra tik kalbėjimas apie ją“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.