Lietuvoje

2012.06.22 07:56

Į Tytuvėnus krypsta ir prokurorų akys

Šią žiemą gaisro nusiaubto Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno komplekso valdytojas klimpsta vis giliau. Dėl sudarytų įtartinų sandorių tyrimą jau pradėjo ir Generalinė prokuratūra. 

Šią žiemą gaisro nusiaubto Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno komplekso valdytojas klimpsta vis giliau. Dėl sudarytų įtartinų sandorių tyrimą jau pradėjo ir Generalinė prokuratūra.

Prokurorai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl viešojo pirkimo Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios fasadui ir tvoroms remontuoti.

Šio 5,6 mln. litų vertės konkurso laimėtoja anksčiau pripažinta bendrovė „Irdaiva“.

Tačiau Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) šį pavasarį atmetė šio projekto paraišką ir neskyrė finansavimo. ES fondų finansuojamas projektas buvo sustabdytas ir dėl smarkiai bažnyčios stogą apgadinusio gaisro – nutarta, kad neverta remontuoti sienų, kai gali įgriūti stogas.

Sąskaita apstulbino

Paaiškėjo, kad LVPA palaiminimo net nebuvo laukta – laimėtojas savo nuožiūra užsakė projektavimo darbus, o Tytuvėnų piligrimų centrui pateikė 782 tūkst. litų sąskaitą. Ji iki šiol dar neapmokėta, nes darbai atlikti savo rizika.

LVPA specialistai apstulbo, kai išvydo tokią didelę sąskaitą už kiek daugiau kaip mėnesį trukusį darbą.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) patikrino šį viešąjį pirkimą ir dėl aibės pažeidimų apskritai pripažino sudarytą sutartį niekine. Tytuvėnų piligrimų centrui vadovaujantis Pranas Jurkaitis buvo įpareigotas pirkimą nutraukti, o medžiaga perduota Generalinei prokuratūrai.

„VPT atlieka dar vieną tyrimą dėl po gaisro surengto bažnyčios ir vienuolyno stogo remonto techninio projekto ir techninės priežiūros paslaugų pirkimo“, – „Lietuvos rytui“ sakė VPT atstovė Aušra Pocienė.

Nelaukė komisijos palaiminimo

Tačiau nei VPT išvada, nei naujas prokuratūros tyrimas nesustabdė skandaluose klimpstančio P. Jurkaičio. Jis paskubomis paskelbė du naujus konkursus atstatyti gaisro nuniokotą bažnyčią ir vienuolyną. Abiejų konkursų laimėtoja vėl tapo ta pati „Irdaivos“ įmonė.

Paveldosaugininkų ekspertai apskaičiavo, kad atstatymo darbai kainuos apie 4 mln. litų, o konkurso laimėtoja tai žada padaryti už kur kas didesnę sumą – beveik 5 mln. litų.

Bendrovės „Irdaiva“ paskelbimas konkurso laimėtoja nemaloniai nustebino paveldosaugininkus, mat jie dar net neapsvarstė techninio projekto.

„Specialistų komisija penktadienį rinksis į posėdį ir spręs, ar pritarti šiam projektui“, – nusistebėjo Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Rytis Budrys.

Vadovą teisia dėl sukčiavimo

Tytuvėnų ansamblio istorijoje mįslingai šmėkščiojanti bendrovė „Irdaiva“ garsėja pelningais užsakymais iš biudžetinių organizacijų. Šiai kompanijai praėjusiais metais buvo patikėtas ir Seimo remontas, už kurį atseikėta 4,49 mln. litų.

Dabar bendrovė „Irdaiva“ turi didelių nemalonumų – įmonė ir jos vadovas Irmantas Kubilius kaltinami pridėtinės vertės mokesčio grobstymu ir apgaulinga buhalterija.

Apskaičiuota, kad padedant du kartus teistam įmonės „Ateities būstas“ vadovui Vilmantui Lukauskui valstybės biudžetui buvo padaryta per 43 tūkstančių litų žala.

Prieš kelerius metus pradėtas ikiteisminis tyrimas baigtas tik šį pavasarį, o Vilniaus teismas bylą atvertė šį trečiadienį. Prokuroro prašymu kaltinimai teisiamiems verslininkams pakeisti į didelės vertės sukčiavimą ir dokumentų klastojimą.