Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.17 15:57

„Latvijas tilti“ vadovas įtariamas davęs kyšį Klaipėdos uosto atstovui

BNS 2016.06.17 15:57

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) aiškinasi galimą kyšininkavimą dėl trijų Klaipėdos uosto rangos konkursų, kuriuose dalyvavo Latvijos kelių ir tiltų statybos įmonė „Latvijas tilti“. Uosto vadovas teigia neįžvelgiantis pažeidimų, tačiau pripažįsta, kad ketvirtadienį susitiko su sulaikytu ir kyšininkavimu įtariamu „Latvijas tilti“ valdybos pirmininku Genadijumi Kamkalovu, kurį STT sulaikė bei įtaria davus kyšį uosto infrastruktūros direktoriui. Tuo metu premjeras nuo tyrimo vertinimo susilaiko.

„Aš galiu pasakyti, kad vakar man visai netiktai sekretorė pasakė, kad yra atvykę „Latvijas tilti“ atstovai ir jie nori išeiti, išgėrėme kavos, vienas iš dalyvių, aš jo nepažinojau, Kamkalovas, tai buvo jo siekis daugiau susipažinti ir džiaugėsi dalyvavęs uosto jubiliejinėje šventėje, ir išgirdęs mūsų istoriją. Tokio pobūdžio buvo kalba“, – žurnalistams penktadienį Klaipėdoje teigė uosto vadovas Arvydas Vaitkus.

Uosto teisės departamento direktorius vadovas Linas Rudys sakė, jog pareigūnai domisi trimis uosto projektais.

„Kiek mums yra žinoma, Specialiųjų tyrimų tarnyba ieško dokumentų ir domisi trimis projektais – tai yra krantinių 101–104 rekonstrukcijos projektas (Birių krovinių terminalo – BNS), estakados „Klaipėdos Smeltės“ teritorijoje buvusioje statybos projektas ir 66–67 krantinių rekonstrukcijos projektu („Begos“ krantinės – BNS)“, – penktadienį žurnalistams teigė L. Rudys.

Premjeras Algirdas Butkevičius Klaipėdoje žurnalistams teigė, kad kol nėra baigtas tyrimas, nevertins galimo kyšininkavimo.

„Aš vertinimą darysiu tada, kai bus atliktas tyrimas, nes vertinti dabar neturiu įgaliojimų“, – sakė A. Butkevičius.

„Kiek žinau, pavaduotojas nėra socialdemokratas. (...) Aš tikrai apie tai negalvoju ir aš tikiuosi, kad viešųjų pirkimų kontrolė yra tikrai labai sustiprinta“, – pridūrė premjeras.

Anot L. Rudžio, STT paėmė sutartis, perdavimo aktus ir kitus dokumentus.

„Mūsų žiniomis, kyšis nėra rastas, o dokumentai, kiek žinau, jie ir šiuo metu buvo dar imami, tai tikslaus sąrašo, kokie dokumentai paimti, aš nežinau, bet tai yra sutartys, apmokėjimo dokumentai, perdavimo aktai“, – sakė L. Rudys.

A. Vaitkus tikino, kad neįžvelgia pažeidimų konkursuose.

„Aš manau, vyksta tyrimas ir nereikėtų prognozuoti kažko tai į ateitį, tai aš manau, tyrimas viską parodys. Aišku, kas liečia moralinį klimatą, yra sudėtinga šiandien dirbti direkcijoje ir ryte didžiąją dalį praleidome laiko analizuodami projektus, kurie galbūt atrodo įtartini. Tai tiek vakar, procedūrų metu, tiek šiandien bent iki šios minutės, šios dienos, nerandame nieko tokio, kas keltų įtarimą“, – tvirtino uosto vadovas.

Anot jo, „Latvijas tilti“ pasiūlydavo gerokai mažesnę kainą konkursuose, be to, darbus atlikdavo kokybiškai.

„Jeigu kalbėti aplamai apie tą kompaniją, tai viena iš tų kompanijų, kurių rangos darbai atliekami yra ženkliai mažesne kaina, tai yra netgi iki 40 proc. mažiau nei projektinė kaina. Tai iki šios dienos mes buvome patenkinti ir kokybe, ir kaina. Tyrimo esmė man kol kas nėra žinoma, manau, kad ateity mes tą sužinosime“, – teigė A. Vaitkus.

Jis sakė, kad su sulaikytu infrastruktūros direktoriumi Gediminu Zumaru kalbėdavosi, jog šis būtų atsargus, o apie tai, kad šis būtų ėmęs kyšį – nežinojo.

„Na, tikrai man to nebuvo žinoma, mes ne kartą kalbėjome su juo nuo sausio, kai jis tapo šitos pozicijos vadovu, kad būtų ypatingai atsargus, nes tai yra jaunas žmogus, be ypatingos patirties uoste, nors prieš tai pusantrų metų buvo išdirbęs, bet kitose pareigose. Mes ne kartą apie tai esame kalbėję, jis kol kas yra direkcijos darbuotojas ir mes savo darbuotojus esame linkę ginti“, – tikino A. Vaitkus.

Paklaustas, ar konkursai, dėl kurių vykdomi tyrimai, buvo pradėti vadovaujant G. Zumarui, A. Vaitkus nekomentavo: „Aš galbūt nekomentuosiu apie konkrečias vietas. Dalis darbų jau vykdomi“.

STT ketvirtadienį atliko kratas uoste ir sulaikė „Latvijas tilti“ valdybos pirmininkas Genadijų Kamkalovą. Jis įtariamas už bendrovei finansiškai naudingus sprendimus įtariamas davęs kyšį Klaipėdos jūrų uosto direkcijos infrastruktūros direktoriui Gediminui Zumarui. Pastarasis taip pat sulaikytas. Be to, Latvijoje sulaikyti dar 6 „Latvijas tilti“ darbuotojai.

Taip pat penktadienį pranešta, kad Latvijos kovos su korupcija biuras (KNAB) per kratas kelių ir tiltų statybos bendrovėje „Latvijas tilti“ paėmė 300 tūkst. eurų grynųjų, sako biuro vadovas.

„Ketvirtadienį kompiuteriai, telefonai ir keli šimtai tūkstančių eurų buvo paimti ir šeši asmenys sulaikyti procesinių veiksmų metu, įskaitant daugiau nei 20 kratų“, – žurnalistams teigė Jaroslavas Strelčonokas. Jis pridūrė, kad iš viso paimta 300 tūkst. eurų grynaisiais.

Pasak jo, Latvijos biuras kartu su Lietuvos Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka du tyrimus: vieną – dėl įtariamo „Latvijas tilti“ valdybos pirmininko G. Kamkalovo kyšininkavimo Klaipėdos uoste, kitą – dėl Rygos miesto tarybos departamento skelbto konkurso, kuriame, jo žodžiais, yra viena didžiausių Latvijos statybos įmonių. J. Strelčonokas neįvardijo, kad tai „Latvijas tilti“. Jis patvirtino, kad abu tyrimai susiję – juose dalyvaujantys asmenys yra susiję su nusikalstamomis veiklomis, įskaitant piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, klastojimu, papirkinėjimu.

Klaipėdos uosto infrastruktūros direktoriumi G. Zumaras tapo pernai, kai lapkritį direkciją paliko Algirdas Kamarauskas.

„Latvijas tilti“ yra gavusi nemažai uosto užsakymų – neseniai ji kartu su „Kamineros“ grupės statybų bendrove „Borta“ laimėjo 11,7 mln. eurų vertės Malkų įlankos gilinimo konkursą, ji buvo laimėjusi ir 14,9 mln. eurų vertės krovos bendrovės „Bega“ krantinių statybos konkursą, tačiau vėliau iš jo pasitraukė. Be to, „Latvijas tilti“ už 32,36 mln. eurų 2013 metais pastatė Klaipėdos uosto keleivių terminalo krantinę. Bendrovė iki šiol viešai nepateikė savo pozicijos, nors per „Nasdaq“ Rygos biržą pranešė skelbsianti esminę informaciją, dėl to prekyba jos akcijomis yra sustabdyta.

STT Klaipėdos valdybos atliekamą ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi