Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.17 10:40

Apie šių metų pavasarinį medų – dvi geros žinios

„Prašau, kiek tik norite“, – pavasarinio medaus siūlo Kauno rajone bitininkaujantis Algirdas Amšiejus.  Jis tikina, kad šių mėtų pavasaris jam buvęs labai geras, nors kitiems bitininkams jis buvo ne toks palankus.

Šalies bitininkai jau suka pavasarinį šių metų medų, kuris netrukus pasieks ir parduotuvių lentynas. Bičių ūkių savininkai sako, kad šį pavasarį orai bitėms darbuotis buvo išties palankūs, todėl pirmojo šiųmečio lietuviško medaus netrūks. Žadama, kad jo kaina nebus didesnė už pernykštę.

„Ar geras buvo pavasaris? Kaip kam. Kai kuriems – nelabai, kur bitės daug spietė. Jei 30 proc. bičių išskrenda iš avilio, tai ką jos gali atnešti? Tik sau prisinešė medaus. Kitiems bitininkams pavasaris buvo labai geras. Labai džiaugiasi tie bitininkai, kuriems sunešė medaus iš žieminio rapso – jie turės ką eksportuoti. Man taip pat – geras“, – portalui LRT.lt kalbėjo Aleksandro Stulginskio universiteto docentas A. Amšiejus.

Jis teigė kol kas negalintis pasakyti, ko galima tikėtis iš vasaros: „Žinote, žmogus tikisi, o Dievas padaro taip, kaip jam reikia. Planuoti žemės ūkyje mažai ką gali – gamta iki galo nepaklūsta žmogui, nors jis ir labai stengiasi“, – sako Kauno rajono bitininkas.

Pavasarį giria ir Skuodo rajono bitininkų draugijos „Meduvė“ pirmininkas Vytautas Gedrimas. „Man sekėsi neblogai, bitės atnešė medaus. Patiko šis pavasaris, visai geras. Turiu pavasarinio medaus, kas turi rapsų laukus, garantuotai gavo medaus iš ten. Kaip sekėsi kitiems bitininkams, dar nežinau – su jais susitiksiu kitą savaitę“, – LRT.lt kalbėjo bitininkas.

V. Gedrimas tikina, kad jo prisuktas medus „iškeliauja“ dovanų pavidalu – draugams ar verslo pažįstamiems. Kainos, pasak LRT.lt kalbintų bitininkų, šiemet turėtų nesiskirti nuo praėjusių metų. „Medaus rinkoje yra nemažai. Nekalbu apie medaus išskirtinumą, iš kokių augalų jis neštas, bet jo kiekio yra nemažai. Pavasaris kol kas labai neblogas, padaugėjo bičių šeimų“, – tikina Skuodo rajono bitininkas.

V. Gedrimas tikisi, kad likusi vasara bus nebloga, nes oras esąs įvairus – yra drėgmės, saulės ir šilumos. „O kaip bus iš tikrųjų, pamatysime rudenį“, – pridūrė bitininkas.

Savo ruožtu Kauno bendrovės „Lietuviškas medus“ direktorius Tautvydas Bloznelis tikina, kad jam šį pavasarį sekėsi neypatingai. „Tokios oro sąlygos, ką padarysi. Bityne savaitę turėjau geras oro sąlygas, kai buvo šiltas ir gražu, o vėliau buvo šalta, lijo lietus, ir bitės negalėjo darbuotis. Rezultatai – patenkinami, bet nėra labai geri. Kiek girdėjau, Lietuvoje bendra situacija yra nebloga. Neblogai sekėsi Šiaurės Lietuvos bitininkams. Matyt, tokie metai, kai vieniems sekasi geriau, kitiems – ne taip gerai“, – LRT.lt sakė T. Bloznelis.

Savo medų bendrovės direktorius tikina realizuojantis per nuolatinius klientus, perkančius medų jau daugelį metų. „Jie ne kartą yra buvę mūsų bityne. Kas išsukta, užsakyta iš anksto“, – aiškino bitininkas.

Labiausiai vertina lietuvišką ekologišką medų

Prekybininkai tikina, kad lietuviai labiausiai vertina lietuvišką ekologišką medų.

„Mūsų parduotuvėse daugiausiai nuperkama ekologiško „IKI“ bei „IKI ŪKIS“ prekės ženklais pažymėto lietuviško medaus, tačiau artimiausiu metu tikimės dar didesnio pirkėjų aktyvumo, nes į lentynas atkeliaus jau šiemet bičių suneštas derlius“, – sakė prekybos tinklo „IKI“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė. Pasak jos, šių metų medus parduotuves pasieks tiekėjams baigus rinkti pavasarinį medų.

„IKI“ prekės ženklo produktų linijai ekologišką medų tiekiančio ūkio bitininkas Remigijus Šemeklis sako, kad gegužė šiemet buvo šilta ir drėgna, o tokios oro sąlygos yra palankiausios gausiam pavasarinio medaus derliui.

„Skųstis tikrai negalime – vienai bičių šeimai šiemet teks apie 10–15 kilogramų sunešto pavasarinio medaus. Iš viso prižiūrime 60 bičių šeimų, todėl pirmasis šiųmečio medaus derlius išties yra neblogas. Medų iš pavasarinės augmenijos bitės pradėjo nešti jau balandžio mėnesį, o gegužę sužydėję augalai davė joms tikrai daug darbo", – teigia R. Šemeklis.

25 metus bitininkyste besiverčiančio vyro teigimu, šiemet Šiaulių rajone, kuriame įsikūręs ekologinės bitininkystės ūkis, aktyviai žydėjo klevai, kiaulpienės, todėl pavasarinis medus, suneštas iš šių bei kitų tokiu metų metu žydinčių medžių ir augalų žiedų.

„Bitės reikalauja daug dėmesio ir priežiūros. Tikrai nėra taip, kad žiūrime ir laukiame, kol bitės prineš pilnus korius medaus. Bitininkystė yra atsidavimo ir meilės reikalaujantis darbas, o vos tik šiai veiklai imama skirti mažiau dėmesio, tai iš karto atsiliepia ir derliui“, – pasakoja R. Šemeklis.

B. Čaikauskaitės teigimu, jų prekybos tinklo parduotuvėse taip pat prekiaujama ir importuotu medumi, tačiau lietuviškas medus sudaro beveik pusę viso parduotuvėse parduodamo medaus asortimento. Ji teigia, kad, be pirmojo pavasarinio medaus pasirodymo, medaus pardavimai visuomet ūgteli ankstyvą pavasarį ir rudenį, kai yra didesnis sergamumas peršalimo ligomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi