Lietuvoje

2016.06.16 15:32

Šauliams ir savanoriams leista namuose laikyti pusiau automatinius ginklus

BNS2016.06.16 15:32

Seimas šauliams ir kariams savanoriams leido įsigyti bei namuose laikyti pusiau automatinius ginklus ir šovinius.

Už pataisas, kurios numato teisę įsigyti B ir C kategorijų ginklus, balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo septyni, susilaikė 28 parlamentarai.

Pagal Lietuvos įstatymus, ginklai yra skirstomi į keturias rūšis: pavojingiausi yra A kategorijos ginklai  ir šaudmenys, mažiausiai pavojingi – D kategorijos.

Pataisų iniciatoriai argumentavo, kad jos būtinos nacionalinio saugumo prasme, o dabartinė situacija yra paradoksali, nes minimus ginklus įsigyti sportui galima, bet šauliams tokia galimybė nesudaryta.

Kaip anksčiau yra teigęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Artūras Paulauskas, šiuo metu pusiau automatinius ginklus leidžiama įsigyti šaudymo būrelių nariams, tad šauliai fiktyviai tampa jų nariais norėdami legaliai turėti minimus ginklus.

Šaulių sąjungos atstovas advokatas Robertas Juodka Seime žurnalistams komentuodamas pataisas pabrėžė, kad šauliams leidus namuose turėti ginklų potencialiam priešui būtų atimta galimybė greitai sunaikinti ginklų arsenalą, kai didžioji dalis ginklų laikoma ginklinėse, centralizuotai.

„Decentralizuotas atsakingų piliečių rankose esantis ginklų arsenalas yra nesunaikinamas. Tą supranta mūsų kaimynai estai, švedai, norvegai, danai, todėl tose šalyse įtvirtintos tokios pačios tvarkos, apie kurią kalbame šiandien. Estijoje organizacijos, analogiškos Šaulių sąjungai, narys privalo saugoti namuose asmeninį ginklą ir mažiausiai 400 šovinių, kad dieną „X“ labai greitai galėtų reaguoti į potencialią grėsmę. Lietuvoje mes turime situaciją, kai didžioji dalis ginklinių ir ginklų sukoncentruota ribotame skaičiuje vietų, tos vietos, deja, žinomos mūsų potencialiam priešui, ir jos būtų sunaikintos per pirmas penkias konflikto minutes raketiniais, bombų smūgiais, desantinėmis operacijomis“, – kalbėjo šaulys.

Jis taip pat atmetė kritiką, kad leidus šauliams ir savanoriams namuose laikyti ginklus, kyla grėsmė dėl visuomenės saugumo, nes ir dabar ginklus žmonės laiko ir medžioklei, savigynai, o šauliai nėra ta grupė, kuri keltų abejonių dėl patikimumo.

„Šiuo metu mes Lietuvoje turime per 30 tūkst. medžioklei skirtų ginklų, dar daugiau – savigynai. Pasaulinė patirtis rodo, kad krašto gynybos tikslais laikomi ginklai dažniausiai nėra naudojami kriminalinėms veikoms, nes yra laikomi atsakingų asmenų, kurie mažina kriminalinių elementų įtaką“, – sakė R. Juodka.

Pataisas, kurios šauliams bei kariams savanoriams suteikia daugiau prieigos prie ginklų, parengė grupė parlamentarų, tarp jų – A.Paulauskas bei dalis NSGK narių, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benediktas Juodka.

Iniciatoriai tvirtina, kad pataisos reikalingos dėl „pasikeitusios geopolitinės situacijos regione, kai pasirengimas reaguoti į iškylančius iššūkius ir reakcijos laikas tampa labai svarbiu faktoriumi, atgrasančiu potencialų agresorių nuo karinės jėgos naudojimo Lietuvos teritorijoje“.

Pataisos sudarys galimybę šauliams bei kariams savanoriams tarnybos metu nešiotis B ir C kategorijų ilguosius ir trumpuosius ginklus, jų šovinius, o ne tarnybos metu – savigynos tikslais nešiotis B ir C kategorijų trumpuosius šaunamuosius ginklus ir jų šovinius.  

Pataisos nepaprastosios padėties atveju leis šaulius prireikus panaudoti kaip sudedamąją Viešosios tvarkos apsaugos komendantūros dalį, taip pat braukiama ir nuostata, šiuo metu sudaranti teisines galimybes įvedus nepaprastąją padėtį iš šaulių laikinai paimti jų turimus ginklus ir šaudmenis.

Pakeitus Karo padėties įstatymą, išbraukta nuostata, kuri įvedus karo padėtį būtų stabdžiusi Lietuvos šaulių sąjungos veiklą. Šaulių organizacijos teisinė forma yra asociacija, o pagal įstatymą įvedus karo padėtį formaliai jų veikla turėjo būti stabdoma.

Seime jau anksčiau svarstytas siūlymas šauliams namuose laikyti sąjungai priklausančius automatinius ginklus, bet tuomet jam nepritarta, argumentuojant pačios visuomenės saugumu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt