Lietuvoje

2021.04.30 22:56

Merų postuose dešimtmečius skaičiuojantys politikai skeptiškai žiūri į siekį riboti kadencijas: įžvelgia ir norą pašalinti

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.30 22:56

Savivaldybių asociacija ragina Seimą Konstituciją keisti taip, kad būtų išsaugotas dabartinis savivaldos modelis. Tai reiškia, kad meras liktų tarybos nariu ir jai vadovautų. Nemaža dalis merų skeptiškai vertina siekį riboti jų kadencijas.

Praėjusiuose savivaldos rinkimuose perrinkti 38 merai iš 60. Kai kurie politikai poste įsitvirtinę penkias ar net šešias kadencijas.

Tarp ilgiausiai mero poste esančiųjų – Šalčininkų rajono meras, lenkų rinkimų akcijos atstovas Zdislavas Palevičius. Jis savivaldybei vadovauja jau 16 metų. Po 17 metų savivaldybėms vadovauja Elektrėnų meras, liberalas Kęstutis Vaitukaitis ir Vilniaus rajono merė, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Marija Rekst. Sunkiai pakeičiamas, atrodo, yra ir Utenos rajono meras Alvydas Katinas. Jis savivaldybei vadovauja jau 18 metų.

„Bet jokia paslaptis, kad ir aš, ir mes savivaldybėje dažnai padiskutuojam, kad tas šaltinis irgi gali išsekti. Ir aš nieko prieš, jei Utenos žmonės nutars, kad kaip tam animaciniame filme Mauglis nutars, kad jiems reikia naujo vado“, – tikina Utenos meras.

Panorama. Vilniaus regione – koronaviruso pikas: kad nereikėtų stabdyti planinių paslaugų, rengiamas atsarginis planas

Po daugiau nei du dešimtmečius mero kėdėje sėdi Alytaus rajono vadovas, konservatorius Algirdas Vrubliauskas ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

„Jeigu po kadencijos žmonės mato, kad juos atstovavo patikimas žmogus, juo toliau neleisti pasitikėti žmonėms... Svarstytinas klausimas. Bet jeigu manoma, kad įvedus tas kadencijas bus nubaustas vienas konkretus asmuo – tada jau yra apgailėtina. Nors man labai dažnai atrodo, kad čia būtent yra tų kadencijų norėjimas įvesti, kad pakeisti veidus, kurie galbūt nelabai yra parankūs“, – pastebi Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

Absoliutus savivaldos rekordininkas – konservatorius Gintautas Gegužinskas. Jis Pasvalio rajonui vadovauja jau 28 metus.

„Nesakau, kad aš geriausias. Iš tikrųjų, ko gero, yra geresnių, gal jie tik nemoka savęs parodyti, atsiskleisti žmonėms. Tačiau jeigu pastaruosius du kartus aš tiesioginiuose rinkimuose buvau išrinktas pirmame ture, reiškia, aš manau, kad turiu žmonių palaikymą“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja G. Gegužinskas.

Vytauto Didžiojo universiteto Viešojo administravimo katedros docentė Aistė Lazauskienė sako, kad ilgos merų kadencijos gali lemti sąstingį savivaldybėse.

„Kai meras vienam poste būna šitiek metų, sakykime tris, keturias, penkias kadencijas, tai kartais savivaldybėje gali būti ir kažkoks sąstingis. Prie trūkumų – gali labiau ir nepotizmas keroti ir kažkokie kiti neigiami dalykai, galbūt korupciniai. Kita vertus, tas ribojimas, vėlgi, galima sakyti, taip yra ribojama demokratija, ribojama teisė rinktis gyventojui“, – svarsto docentė.

Nuo 2018-ųjų merų kadencijas riboja Lenkija. Ten merai yra vykdomosios valdžios atstovai. Europoje vienas meras vidutiniškai vadovauja septynerius su puse metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.