Lietuvoje

2016.06.14 20:09

Ar R. Šimašiaus liberalus ištiks A. Zuoko liberalų likimas?

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2016.06.14 20:09

Per prezidento rinkimų kampaniją 2004 m. prasidėję konfliktai tuometėje Liberalų ir centro sąjungoje (LiCS) baigėsi partijos skilimu. Galimų Specialiųjų tyrimų tarnybos kratų arba net gresiančio suėmimo aplinkybėmis LiCS vadovas A. Zuokas tada kelioms dienoms išvažiavo į Lenkiją. Kiek vėliau, skilus LiCS, atsirado Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS), kurio neseniai atsistatydinęs pirmininkas Eligijus Masiulis „padovanojo“ partijai dar didesnį skandalą už A. Zuoko abonentines istorijas. Vis dėlto LRT.lt kalbinti politologai nemano, kad LRLS skils ir išnyks, kaip nutiko jo motininei LiCS.

2004 m., likus kelioms dienoms iki antrojo prezidento rinkimų turo, kuriame dalyvavo kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus ir buvusi premjerė Kazimira Prunskienė, pasigirdo žinių, esą STT gali suimti A. Zuoką, kuris vadovavo V. Adamkaus rinkimų štabui. Prieš tai STT pareigūnai buvo atlikę kratas kai kurių partijų būstinėse.

A. Zuokas, įvertinęs susiklosčiusią situaciją ir galimai bandydamas nepakenkti V. Adamkui, nusprendė išvykti iš Lietuvos. Tada bendrapartiečiai A. Zuoką apkaltino pabėgimu, o jam pačiam atrodė, kad, kelias dienas praleidęs Lenkijoje, jis išgelbėjo dėl antros prezidento kadencijos rinkimuose kovojusio V. Adamkaus kampaniją nuo skandalo.

Dabar LRLS ištiko korupcijos skandalas – buvusio partijos lyderio E. Masiulio namuose STT agentai surado didelę sumą grynųjų pinigų, o automobilių stovėjimo aikštelėje, kaip įtariama, buvo užfiksuota, kaip koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis jam perdavė 106 tūkst. eurų.

Visuomenės apklausos parodė, kad šis skandalas labai pakirto liberalų reitingus, kurie sumažėjo maždaug dešimčia procentų. Ar skandalas ir tokios jo pasekmės nesibaigs dar vienu liberalų skilimu? Ar galima įžvelgti paralelių tarp dabartinės partijos situacijos ir tos, kokia buvo prieš dvylika metų?

R. Šimašius panašumų neįžvelgia   

„Labai norėčiau, kad partija išsispręstų turėtas problemas. Daug ką jau esame padarę ir, atrodo, matosi šio sunkaus periodo pabaiga. Kol kas, dirbant Vilniaus mero pareigose, nemažai laiko užima atsakymai į įvairias žmonių užklausas apie tai, kas atsitiko partijoje. Esant normaliai situacijai, man to  nereikėtų daryti“, – LRT.lt sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, birželio 11 d. perėmęs iš E. Masiulio LRLS vairą.

Jis taip pat teigė, kad pradėtos visos procedūros, reikalingos auditui partijoje atlikti. Esą, jei tik atsiras kvalifikuotų auditorių, to bus būtinai imtasi, nors kai kurie partijos senbuviai tam ir priešinasi.

Paklaustas, ar neįžvelgia paralelių tarp situacijos LiCS 2004 m. ir dabartinėje LRLS, R. Šimašius tvirtino jokių panašumų neįžvelgiąs ir plačiau šia tema kalbėti nepanoro.

A.Zuokas gelbėjo rinkimų kampaniją

Savo ruožtu A. Zuokas portalui LRT.lt teigė manąs, kad situacija 2004 m. LiCS ir dabartinė LRLS krizė nėra panašios: „Prieš 12 metų mano, kaip politiko, reitingai buvo aukšti. Pagal sociologines apklausas, atrodo, populiarumu nusileidau tik prezidentui V. Adamkui. Suprantama, jog tam tikras interesų grupes tai turėjo erzinti. Tuo metu tarp manęs ir koncerno „MG Baltic“ bei dabartinės LRLS vadovybės buvo kilęs akivaizdus konfliktas. Eugenijus Gentvilas pirmasis mane apkaltino pabėgimu į Lenkiją, o jam prijaučiantys tuo metu dar bendrapartiečiai spaudoje skundėsi, kad mūsų partija vadinama vagių partija. Tuo tuoj pat pasinaudojo politiniai oponentai“.

A. Zuokas taip pat tvirtino, kad jo, kaip LiCS lyderio, ir buvusio LRLS vadovo E. Masiulio situacijos nelygintinos, nes pastarojo namuose rasta didžiulė grynųjų pinigų suma neprilygsta tam, kas vyko 2004 m. vasarą.

„Man tada teko eiti prieš visą politinį elitą – juk konservatoriai, dabartiniai LRLS lyderiai ir koncernas „MG Baltic“ prezidento rinkimuose rėmė Petrą Auštrevičių. Tai, kad LiCS tik kelių balsų persvara savo taryboje nutarė paremti V. Adamkų, tik dar labiau paskatino LRLS susikūrimą. Kas ir atsitiko po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo V. Adamkus“, – kalbėjo A. Zuokas.

Akivaizdžių panašumų neįžvelgia

Politologė Jūratė Novagrockienė, vertindama LiCS situaciją 2004 m. ir dabartinę LRLS krizę, svarstė, jog padėtis nėra identiška: „Kol nėra akivaizdžių įrodymų, griežtų apibendrinimų reikėtų vengti. Tačiau iš tam tikrų STT veiksmų vis matyti ryški piniginė išraiška. Ta didžiulė grynųjų pinigų suma LRLS skandale formuoja įžūlios korupcijos įspūdį. A. Zuoko skandale, kiek pamenu, ryškėjo privilegijų suteikimas vienai ar kitai įmonei. Kadangi niekas nebuvo pagautas už rankos, tai situacija nebuvo tokia įžūli, o STT tyrimas užsibaigė niekuo.“

Politologė taip pat pastebėjo, kad STT tyrime minimi grynieji pinigai, rasti E. Masiulio namuose, kur kas labiau paveikė LRLS įvaizdį ir viešąją nuomonę nei LICS skandalas prieš dvylika metų, kai teisėsauga kalbėjo užuominomis.

Politologas Lauras Bielinis teigė manąs, jog dabartinė LRLS krizė ir LiCS nemalonumai 2004 m. – dvi skirtingos istorijos ir skirtingo pobūdžio skandalai.

„Manau, kad dabar LRLS neskils. Mano galva, liberalai savo istorines pamokas jau išmoko ir bandys iš dabartinės krizės išsisukti kitaip. Gal atvirkščiai – bandys susitelkti ir savo viešaisiais ryšiais akcentuoti visai kitas savybes. Jei ir atsiras tokių liberalų, kurie nuspręs pasitraukti iš partijos, tai neturės kokių nors nepataisomų padarinių“, – kalbėjo L. Bielinis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.