Lietuvoje

2021.04.29 16:41

Pranešama, kad Vilnelės upėje žūsta dalis lašišų ikrų: kaltinamas verslininkas priekaištus atmeta

Daumantas Butkus, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.04.29 16:41

Šiuo metu Lietuvos upėse iš ikrų ritasi lašišos ir šlakiai. Šių žuvų išsaugojimu besirūpinantys gamtosaugos savanoriai LRT RADIJUI tvirtina, kad sostinėje, Vilnelės upėje, dalis ikrų – žuvę, ir dėl to kaltina Rokantiškių hidroelektrinės (HE) savininką.

Esą jis neleistinai reguliuoja upės vandens lygį. Verslininkas priekaištus atmeta. Tuo metu Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą ir užfiksavo pažeidimų.


Vilnius yra vienintelė Europos sostinė, kurioje galima pamatyti neršiančias lašišas. Karališkomis vadinamos žuvys, į Lietuvą sugrįžo kartu su Nepriklausomybe, prieš tris dešimtmečius, kuomet upės ėmė švarėti.

Balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje lašišos ir šlakiai ima ristis iš ikrų. „Lašišos dienoraščio“ – visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos – savanoriai pastebi, kad dalis ikrų Vilnelėje yra žuvę. Jie teigia, kad dėl to kalta Rokantiškių užtvankoje įrengta hidroelektrinė.

„Per vieną mėnesį buvo akivaizdus (vandens – LRT.lt) svyravimas. Jis buvo didesnis negu 30 centimetrų!“, – tvirtina „Lašišos dienoraščio“ savanoris Laurynas Okockis. Jis teigia, kad toks vandens lygio svyravimas yra nenatūralus, vyksta nuolat ir pastebimas jau nuo gruodžio.

Ženkliai nukritus vandens lygiui, ikrai išlenda į paviršių ir, anot jo, būna pasmerkti. „Ir kai vanduo nukrenta, atsiranda automatiškai deguonies stygius, taipogi ikreliai džiūsta, jeigu atsiranda ore, arba sušąla, kas yra būdinga šaltuoju metų periodu. Ir taip jie žūsta“, – situaciją komentuoja L. Okockis.

Kai vanduo nukrenta, atsiranda automatiškai deguonies stygius, taipogi ikreliai džiūsta, jeigu atsiranda ore, arba sušąla, kas yra būdinga šaltuoju metų periodu. Ir taip jie žūsta.

Vilniuje, Rokantiškių užtvankoje įrengta hidroelektrinė priklauso bendrovei „Saunera“. Jos direktorius Rolandas Baškys visus visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos priekaištus atmeta. „Tai meluoja „Lašišos dienoraštis“, kaip visada“, – nedaugžodžiauja hidroelektrinę valdančios bendrovės vadovas.

Verslininkas teigia, kad hidroelektrinė reguliuojama griežtai laikantis įstatymų, o dideli vandens svyravimai Vilnelėje galėjo atsirasti dėl natūralių gamtinių priežasčių. „Kiek palyja, tiek ir atbėga to vandens, – tikina R. Baškys. – Rokantiškių HE negeneruoja vandens – kiek atbėga, tiek pro ją ir praleidžiama žemyn.“

Tai meluoja „Lašišos dienoraštis“, kaip visada.

Pasak Rokantiškių HE direktoriaus, elektrinėje niekada nebuvo nustatyti pažeidimai. „Visada Rokantiškių HE reguliuoja (vandenį – LRT.lt) pagal taisykles“, – tvirtina Rokantiškių HE savininkas R. Baškys.

Dėl galimai žūstančių lašišų ikrų tyrimą pradėjo Aplinkos apsaugos departamentas. Jo atstovės Jurgitos Jasiūnienės teigimu, pažeidimų vis tik buvo nustatyta.

„Buvo atliktas neplaninis patikrinimas. Užfiksuota aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimų. Šiuo metu departamentas sprendžia dėl tolimesnių administracinių procedūrų taikymo. Daugiau informacijos bus galima pateikti baigus visą tyrimą“, – sako Aplinkos apsaugos departamento atstovė J. Jasiūnienė.

LRT RADIJAS primena, kad šiuo metu Lietuvoje veikia 96-ios mažosios hidroelektrinės. Tik 25-ios iš jų turi žuvų migracijai reikalingus žuvitakius. Mažosios hidroelektrinės pagamina pusę procento Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos.

Apie Vilnelėje lašišoms kylančius pavojus klausykitės ir radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt