Lietuvoje

2021.04.29 12:25

Mamas šventinį savaitgalį Dulkys šiemet siūlo pasveikinti kitaip: paskambinkite ir pakvieskite jas skiepytis

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.04.29 12:25

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad nors pastarųjų dienų susirgimų skaičiai nėra mažėjantys, tačiau vis labiau įsibėgėjantis vakcinavimo procesas turėtų tapti geru pavyzdžiu tiems regionams, kuriuose skiepijimo procesai dar juda vangokai. Ministras prašo žmonių sąmoningumo ir supratingumo, jis pabrėžia, jog supranta, kad visuomenė yra pavargusi nuo pandemijos mestų iššūkių, tačiau atsipalaiduoti per anksti – būtų klaida.

„Jau ne kartą buvo tokių situacijų, kai teko dalyvauti posėdyje apie būsimas investicijas, ir aš tikrai labai keistai jaučiausi, kai tas susitikimas vyko ir jame nebuvo nė vieno klausimo nei apie testus, nei apie vakcinas. Nepasakyčiau, kad mane kokie klausimai erzina, bet labai pasiilgau pokalbių apie sveikatos apsaugos sistemą kokiais nors kitais aspektais“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė ministras A. Dulkys.

Dulkys: visus kviečiu suprasti, kad tradicinei komunikacijai ekstremali situacija nėra tinkamas metas

Jis teigė labai pasigedęs ir įprasto sporto varžybų stebėjimo.

„Panašu, kad šiais metais iš viso nesu žiūrėjęs. Kai tokius dalykus pajauti, tada geriau supranti visus tuos žmones, kurie jaučia tą pandemijos nuovargį, nes suvoki, kad žmonėms labai trūksta paprastų ir bendražmogiškų dalykų“, – sako sveikatos apsaugos ministras.

A. Dulkio teigimu, su valstybinėmis institucijomis jis yra dirbęs ilgą laiką, tačiau susipažinęs su sveikatos apsaugos sektoriumi iš vidinės pusės pastebi – tyrimai rodo, kad antikorupciniai šios sistemos dalykai nėra pozityvūs.

„Kaip dirbęs valstybės audite, žinojau ir žinau daugybę dalykų, kuriuos reikia taisyti, tačiau turiu pripažinti, kad, pradėjęs darbą čia, labiau atkreipiau dėmesį į dar kai kuriuos tyrimus, ir mane labai nuliūdino, kad tie tyrimai, kurie yra susiję su antikorupciniais dalykais, kad jau daugelį metų sveikatos apsaugos sistema pirmauja visuose tyrimuose, ir tas mane labai nuliūdino“, – sako ministras.

A. Dulkys asmeniškai nepriima pastaruoju metu pasipylusios kritikos dėl vakcinų perskirstymo aplinkybių savivaldybėms, prastos komunikacijos. Jis teigia suprantantis, kad panašios reakcijos buvo galima tikėtis, tačiau tikina, kad tokių sprendimų reikėjo nedelsiant, o „tvarkingai“ komunikacijai šis metas nėra itin palankus ir tinkamas.

„Situaciją vertinu normaliai, manau, kad tie pastebėjimai yra teisingi tiek pat, kiek ir mūsų pastebėjimai, kaip mes vertiname situaciją, kurioje mes esame. Suprantu, psichologiškai mes visi norime atsiriboti nuo ekstremalios situacijos, atsiriboti nuo tokių žodžių kaip pandemija, norime gyventi normalų gyvenimą, deja, mano komandai ir Vyriausybei tenka gyventi tą kitokį gyvenimą, kada 24/7 yra dirbama su ta informacija, sekami rodikliai, duomenys ir tenka greitai reaguoti. Įsivaizduokime, jei turėtume įprastinį, tikrą karą, juk viduryje mūšio nesakytume, kad manęs nespėjo informuoti, kad neatveš kokių nors šovinių ar numatyta pietų pertrauka. Aš suprantu, girdžiu, ką galime daryti geriau, bet taip pat noriu visiems priminti, kad tradicinei komunikacijai <...> ekstremali situacija nėra tas metas“, – apie pastarųjų dienų kritiką dėl vakcinų perskirstymo ir komunikacijos kalba A. Dulkys.

Paklaustas, ar masinė vakcinacija Lietuvoje tikrai startuos gegužės antroje pusėje, ministras tikina, kad yra daroma viskas, kad taip įvyktų, tačiau dar liko keletas neišspręstų klausimų, kad Lietuvoje būtų įdiegta bendra registravimo sistema, su kuria jau būtų galima pradėti dar garsiau kalbėti apie masinės vakcinacijos startą.

„Kažkada sakydavome, kad birželis, dabar sakome, kad gegužės pabaiga, nes visi stengiamės, sprendžiame IT klausimus, kad kuo greičiau visoje Lietuvoje turėtume bendrą registravimo sistemą, ir tų vakcinų vis daugės, tai norisi, kad vakcinavimas taptų masiškesnis“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Jis pastebi, kad pandemija išryškino vieną teigiamą politikos lygmens aspektą – atsirado glaudesnis ir tampresnis bendradarbiavimas tarp savivaldos ir centrinės valdžios.

„Aš manau, kad yra vienas labai stiprus dalykas, ko Lietuva iki šiol stokojo, – centrinės valdžios ir savivaldos bendradarbiavimas. Su tomis savivaldybėmis, kuriose lėčiau vyksta vakcinavimo procesas, tiek su tomis, kuriose vyksta geriau, aš matau vieną didžiulį gerą dalyką – po pandemijos ryšys ir bendradarbiavimas tarp savivaldos ir centrinės valdžios bus sustiprėjęs“, – teigia A. Dulkys.

Ministro teigimu, vakcinavimas po truputį išsijudina ir savivaldybėse, kurios iš pradžių tais skaičiais pasigirti negalėjo, tiesa, A. Dulkys pabrėžia, labai svarbu rodyti geruosius pavyzdžius.

„Dažniau kalbėkime apie tas grupes, kuriose vakcinavosi kritinė masė žmonių, ir rodykime tuos skaičius, kaip ten mažėja sergamumas, mirtingumas. Kai kuriose savivaldybėse iš pradžių vakcinuojasi mažiau žmonių, bet kai mes pasieksime 40–50 proc. kituose regionuose, kai pradės matytis poveikis sergamumui, manau, kiti taip pat supras ir aktyviau tai darys“, – sako A. Dulkys.

„Mes nuo savo pirmo posėdžio rodėme, kad pasitikime žmonėmis, kritinė masė žmonių supranta rekomendacijas ir laikosi jų. <...> Žmonių, kurie puikiai suprantą padėtį ir laikosi taisyklių, yra labai daug, Tikiu, kad tų taisyklių laikysis ir, minėdami Motinos dieną, įsivertins rizikas. O tie, kurie jaučia riziką ir nenorėtų patys ar su anūkais mamoms pridaryti problemų, tai pirmas žingsnis, ką visi galėtume padaryti, – paskambinti savo mamoms ir pakviesti jas skiepytis“, – sako A. Dulkys.

LRT.lt primena, kad, paskutinės paros duomenimis, šalyje nustatyti 1 327 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 13 žmonių.

Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 549,8 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 6,6 procento.

Per praėjusią parą pirmą skiepo dozę gavo 10 807 žmonės, antrą – 1 301.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt