Lietuvoje

2016.06.14 12:54

Atminimo akcijoje perskaitys 22 tūkst. tremtinių pavardes ir likimus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.14 12:54

Prasideda renginiai, skirti Gedulo ir vilties dienai. Antradienį minimos Lietuvos gyventojų pirmųjų masinių tremčių ir žudynių 75-osios metinės. Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per daugiau nei dešimtmetį trukusias represijas buvo ištremta į Sibirą ir įkalinta daugiau nei 300 tūkst. žmonių.  

Pirmųjų trėmimų minėjimas vyks Seime, kur parlamentarai tremtiniai perduos Lietuvos valstybės vėliavą bendrijos „Lemtis“ nariams ir projekto „Misija Sibiras 2016“ dalyviams.

Prieš pat vidurdienį okupacijų aukos bus pagerbtos tylos minute, vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija vyks ir prie paminklų politiniams kaliniams bei tremtiniams.

Per projekto „Misija Sibiras“ organizuojamą akciją Aukų gatvės skvere, prie paminklo Lietuvos tremtiniams, nuo 13.30 val. iki pat nakties be pertraukos bus perskaityti daugiau nei 22 tūkst. tremtinių vardai ir pavardės, nurodant jų likimus. Visą šią akciją tiesiogiai jau nuo 12.30 val. transliuos portalas LRT.lt. 

Vienas iš projekto „Misija Sibiras“ organizatorių Ignas Rusilas papasakojo apie tremtinių atminimo išsaugojimo akcijos idėjos kilmę: „Šiais skaitymais norime atkreipti dėmesį į tai, kad istorijoje su ištremtųjų skaičiais susiduriame dažnai, bet pamirštame svarbią tiesą: ištremti buvo ne skaičiai, o žmonės. Kiekvienas žmogus buvo ištremtas su sava vienintele istorija, o tremtyje kūrė savą unikalų likimą, tad svarbu trėmimų laikotarpio aukas suvokti ne kaip vieną didelį skaičių, bet kaip daugybę individualių asmenybių. Atminimo akcijoje bus skaitomos tremtinių pavardės bei paminėti jų likimai, nurodant, ar žmogus liko tremtyje, ar grįžo į tėvynę.“

Vakare Vilniaus Katedros aikštėje rengiamas šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojos iš Ukrainos Džamalos koncertas. Krymo totorė Džamala „Eurovizijoje“ triumfavo su daina „1944“. Šis kūrinys yra apie Stalino vykdytą Krymo totorių trėmimą. Renginyje kalbės ir kadenciją baigę Ukrainos ir Baltarusijos prezidentai – Leonidas Kravčiukas bei Stanislavas Šuškevičius.

Gedulo ir vilties dienos renginiai vyks visą dieną, visose šalies savivaldybėse.

Pirmasis masinis sovietų vykdytas žmonių trėmimas į Sibirą prasidėjo 1941 birželio keturioliktąją – tuo pat metu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietų okupacijos aukomis nuo 1940-1958 tapo kas trečias Lietuvos gyventojas. 

Sovietai, norėdami sunaikinti lietuviškumą, į pirmuosius tremtinių sąrašus įrašė krašto šviesuomenę. Šaltį ir badą kentę tremtiniai tiesė geležinkelius, kirto mišką, gaudė žuvį, dirbo kitus sunkius darbus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.