Lietuvoje

2021.04.28 23:03

Savivaldybės kritikuoja Švietimo tinklo pertvarką: tikrai galima taikyti, bent jau pradiniame ugdyme, dalinį klasių jungimą

Rūta Ribačiauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.28 23:03

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengti švietimo tinklo pertvarkos siūlymai neramina savivaldybes. Jeigu visoms mokymo įstaigoms būtų taikomi vienodi mokyklų modeliai, dalį jų tektų uždaryti, o gimnazinių klasių mažose savivaldybėse išvis gali nelikti.

Žvirgždaičių mokyklos 9 pradinukai nuo rugsėjo lankys artimiausią Griškabūdžio gimnaziją. Švietimo mokslo ir sporto ministerijos siūlymu, jungtinių klasių palaipsniui teks atsisakyti, todėl tokių ištuštėjusių mažų mokyklų rudenį rajone bus trys.

Panorama. Pasiruošimas visuotiniam skiepijimui: Karštojoje linijoje dvigubinamos darbuotojų pajėgos

Taip pat ministerija siūlo mokyklas, kuriose mokosi mažiau nei 60 mokinių pertvarkyti arba uždaryti. Šakių rajone tokios yra trys.

„1–8 klasių mokyklos, kurios yra daugiafunkciai centrai, kuriose yra ir ikimokyklinio ugdymo grupės, ir kultūra, ir viešoji biblioteka, noras būtų šiuos sutvarkytus pastatus ir švietimo lygį šituose miesteliuose palaikyti“, – sako Šakių vicemeras Darius Jakavičius.

Bet tai ne didžiausias savivaldybių galvos skausmas. Ministerijos siūlymui, kad ilgosiose gimnazijose nuo kitų metų rugsėjo būtų ne mažiau kaip po dvi trečias klases, dauguma savivaldybių kategoriškai nepritaria.

„Tai reikštų, kad tokiame rajone kaip Lazdijai, gimnazijų neliktų nė vienos. Mano manymu, tai yra neteisinga, neracionalu, ugdymo kokybės tai negerintų, o tik blogintų“, – tvirtina Lazdijų merė Ausma Miškinienė.

Šakių rajone gimnazijos taip pat palaipsniui tuštėtų. Viena tokių – Griškabūdžio gimnazija.

„Mums nepavyktų suformuoti pirmųjų gimnazijos klasių. Pirmame etape liktų pagrindinė, o šiaip, kaip praktika rodo, viskas krypsta prie to, kad liktų progimnazija“, – nurodo Šakių rajono Griškabūdžio gimnazijos direktorius Arūnas Šalnaitis.

Didžioji dalis savivaldybių pasisako prieš ministerijos siūlymą iš valstybės biudžeto lėšų neskirti klasėms, kurios nesurenka 8 mokinių, jų nekomplektuoti.

„Nėra logiška. Tikrai galima taikyti, bent jau pradiniame ugdyme, dalinį klasių jungimą. Jungiant tam tikrus dalykus, kaip kūno kultūra ar muzika, tada prašytume finansavimo pusę krepšelio“, – aiškina Šakių savivaldybės skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas.

Savivaldybių asociacija apibendrino savivaldos nuomones ir siūlo konkrečiai atsižvelgti į rajonuose vykstančias švietimo tinklo pertvarkas, suteikti daugiau teisių savivaldybėms ir skatinti optimaliai naudoti lėšas.

„Jeigu yra rekomendacijos, kad neliktų vienokių ar kitokių klasių, tai vis tiktai tos lėšos, kurių savivaldybės nebegauna, todėl, kad uždaro mokyklas, ar panaikina klases, jos turėtų likti švietimo reikmėms toms savivaldybėms ir tai būtų kaip akstinas efektyvinti tinklo tvarkymą“, – teigia Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

„Bandysime sužiūrėti, kad neliktų nelogiškų sprendimų. O tie sprendimai pačioms savivaldybėms, jie nėra lengvi. Mes girdime iš pačių savivaldybių, kad jos nori tų griežtesnių reikalavimų, kad būtų galima lengviau kalbėti su bendruomenėmis“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

Viceministras sako, kad Švietimo tinklo pertvarkos projektas po poros savaičių bus pristatytas viešai ir dėl jo vyks diskusijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt