Lietuvoje

2021.04.28 11:09

Seimo komitetas palaimino didesnes baudas už žiaurų elgesį su gyvūnais: už kankinimą – iki 6 tūkst. Eur bauda

atnaujinta 11.47
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.04.28 11:09

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisoms, kuriomis siūloma ženkliai padidinti baudas už žiaurų elgesį su gyvūnais.

TTK vienbalsiai (septyniais balsais „už“) pritarė pakoreguotam, jungtiniam ANK projektui, kurį teikė konservatoriai Aistė Gedvilienė, Laurynas Kasčiūnas. Dar anksčiau, tai yra praėjusioje Seimo kadencijoje, kelias ANK pataisas, susijusias su gyvūnų gerovė, buvo pateikusi ir tuometinė parlamentarė, „valstiečių“ atstovė Virginija Vingrienė. Tad visos šios pataisos buvo sujungtos.

Jungtiniame ANK projekte, kuriam pritarė komitetas, siūloma atsisakyti įspėjimo už Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir kitų gyvūnų gerovės ir apsaugos, atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimus reglamentuojančiųs teisės aktų pažeidimus, numantant, kad asmeniui, padariusiam minėtus pažeidimus, būtų iš karto skiriama bauda nuo 30 iki 120 eurų.

Siūloma, kad žiaurus elgesys su gyvūnu, gyvūno kankinimas užtrauktų baudą nuo 150 iki 2000 eurų baudą (šiuo metu – nuo 50 iki 1200 eurų), už pakartotinai padarytą nusižengimą – bauda nuo 2000 iki 4000 eurų (šiuo metu – nuo 1200 iki 1750 eurų).

Projekte numatoma, kad žiaurus elgesys su gyvūnu, gyvūno kankinimas, kai dėl to gyvūnams gresia žūtis ar suluošinimas, užtrauktų baudą nuo 900 iki 3200 eurų (šiuo metu – nuo 300 iki 1750 eurų), už pakartotinai padarytą nusižengimą – bauda nuo 2200 iki 6000 eurų (šiuo metu – nuo 1750 iki 2300 eurų).

Šiuo metu ANK numatyta, kad už žiaurų elgesį su gyvūnų, už pakartotinus veiksmus gali būti skiriamas gyvūnų konfiskavimas. Projekte, kuriam pritarė TTK, siūloma numatyti, kad už minėtus veiksmus gyvūnus iš juos kankinusių asmenų konfiskuoti būtų privaloma.

Toliau dėl šių ANK pataisų spręs Seimas.

Dalį pataisų atmetė

Komitetas trečiadienį svarstė ir įvairius siūlymus keisti Baudžiamąjį kodeksą bei kitus įstatymus, pavyzdžiui, numatant, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu grėstų laisvės atėmimas iki dviejų metų, už žiaurų elgesį su gyvūnais komerciniais tikslais grėstų laisvės atėmimas iki trijų metų, už žiaurų elgesį su gyvūnu grėstų draudimas įsigyti ir auginti gyvūnus, dėl gyvūnų kankinimo taikyti kriminalinę žvalgyb1, tačiau šias iniciatyvas TTK atmetė. Dėl šių pasiūlymų savo žodį dar tars Seimas.

TTK pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras priminė, kad dėl šių ir kitų siūlymų griežtinti atsakomybę už žiaurų elgesį su gyvūnais buvo rengiami pasitarimai, klausymai. Anot jo, prieita išvados, kad griežtinti baudžiamąją atsakomybę už minėtus nusikaltimus nėra pagrindo, kadangi, politiko teigimu, paaiškėjo, kad ir šiuo metu įstatymuose numatytos priemonės prieš gyvūnų kankintojus nebuvo tinkamai naudojamos, o baudžiamoji atsakomybė, anot jo, jau yra kraštutinė priemonė.

„Tai turbūt buvo reguliacinio proceso problema, visų pirma. [...] (Baudžiamoji atsakomybė – LRT.lt) yra kraštutinė priemonė, kuri turi ginti žmogaus sveikatą, gyyybę laisvę. Vargu, ar to reikia. Turbūt, kad pakanka priemonių“, – TTK posėdyje kalbėjo S. Šedbaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt