Lietuvoje

2021.04.27 16:38

Imunitetą koronavirusui turi jau per 30 proc. lietuvių, tačiau neramu dėl Vilniaus – lovų užimtumas pasiekė „juodojo“ gruodžio lygį

atnaujinta 16.54
LRT.lt, BNS2021.04.27 16:38

Vyriausybei pateiktoje Aisčio Šimaičio pagrindinių COVID-19 rodiklių ataskaitoje skaičiuojama, kad Lietuvoje imunitetą koronavirusui šiuo metu, tikėtina, turi jau virš 30 proc. asmenų, o naujų atvejų augimas pastarąsias 10 dienų buvo nedidelis. Didžiausias įtampos taškas toliau išlieka Vilniaus regionas, kuriame užimtų reanimacijos lovų skaičius siekia 2020 m. gruodžio mėnesio rodiklius.

Pažymima, kad lovų užimtumas taip pat didėja ir Kauno regione – kartu abiejuose regionuose nustatyta virš 80 proc. visų Lietuvoje atsiradusių naujų atvejų. Lietuvoje jau kurį laiką dominuoja britiškoji viruso atmaina, o tiksliau – unikaliai Lietuvoje aptinkama jos linija, kuri anksčiausiai pastebėta Vilniaus apskrityje, bet dabar jau pasklidusi po visą šalį ir sudaro daugiau nei 50 proc. visų nuskaitytų britiškųjų genomų.

Ataskaitoje atskleidžiama, kad atvejų skaičiaus šiek tiek apstojo kilęs – per du mėnesius 7 dienų atvejų vidurkis padidėjo du kartus ir dabar laikosi apie 1 100, o 14 d. sergamumo rodiklis svyruoja apie 540 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Itin sudėtinga situacija Vilniaus regione, Kaune irgi pavojaus signalai – pildosi COVID-19 reanimacijos lovos

Pandemijos pagreitis praeitą savaitę buvo apie +5 proc., tad atvejų augimas yra sulėtėjęs. Vertinant visą augimo periodą nuo kovo pradžios, pavasarinės bangos metu jis nebuvo pasiekęs net pusės augimo tempo, kurį turėjome rudenį, kai spalio gale – lapkričio pradžioje atvejų skaičius dvigubinosi kas savaitę.

Ataskaitos rezultatai rodo – Vilniaus ir Alytaus COVID-19 klasteryje dabar užimtų reanimacijos lovų skaičius siekia gruodžio pabaigos lygį, Kauno ir Marijampolės klasteryje – lapkričio vidurio.

Pastarąsias 7 dienas lovų užimtumas didėjo visuose regionuose, tačiau absoliutūs skaičiai šiuo metu yra nedideli, palyginti su Vilniaus ar Kauno regionais.

Ligoninių užimtumo augimas išlieka proporcingas nustatomų naujų atvejų skaičiui, o didžiausias jis buvo būtent Vilniaus ir Kauno regionuose – virš 80 % visų nustatytų naujų COVID-19 atvejų Lietuvoje.

Pasak koordinuojančios ligoninės, vien per pastarąją parą į Kauno regiono ligonines paguldyti 49 nauji pacientai, dešimt iš jų – į reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius.

Akivaizdžiai daugėjant pacientų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose, nuspręsta šią savaitę didinti COVID-19 lovų skaičių regiono ligoninėse.

Artimiausiomis dienomis bus pradėta mažinti planinių stacionaro paslaugų apimtis.

Kauno regione šiuo metu užimta 300 iš 380 arba 79 proc. COVID-19 pacientams skirtų lovų su deguonies tiekimu.

Taip pat užimtos 27 iš 43 arba 63 proc. reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovos su dirbtinės plaučių ventiliacijos galimybe, 20 pacientų taikoma plaučių ventiliacija.

Kiek gerenė situacija dėl skaudžiausios statistikos – mirčių. Šioje statistikos kategorijos situacija yra stabili – tris savaites Lietuvoje miršta apie 10 proc. daugiau asmenų, nei mirė 2019 ir 2020 metais. Šis skaičius yra lygus su COVID-19 infekcija mirštančių žmonių skaičiui.

Su COVID-19 mirštančių asmenų amžiaus struktūra išlieka iš esmės nepakitusi – ~90 % mirčių sudaro 60 metų ir vyresnių asmenų mirtys.

Trečdalis lietuvių jau turi imunitetą COVID-19

Vakcinavimo tempai išlieka stabilūs. Praeitą savaitę apie trečdalis skiepų buvo skirta antrai vakcinos dozei ir ketvirtadalis – 65 ir vyresnių amžiaus grupei. Likusiomis vakcinomis buvo skiepijami kitų prioritetų asmenys – lėtinėmis ligomis sergantys ir taip pat kitas svarbias funkcijas atliekantys asmenys.

Imunitetą Lietuvoje jau turi daugiau nei 30 proc. gyventojų. Pagal persirgusių žmonių skaičių pirmauja Rytų Lietuva.

Vilniaus apskrityje yra tik pavienės seniūnijos, kuriose persirgę mažiau nei 7 proc. gyventojų, tuo tarpu Šiaurės ir Vakarų Lietuvoje situacija geresnė. Vakcinuotų asmenų skaičius pasiskirstęs gana tolygiai.

Ataskaitoje nurodoma, kad Lietuvoje visose apskrityse šiuo metu dominuoja britiškoji SARS-CoV-2 viruso atmaina, kurios jau turime ir vietinį „nugalėtoją“ – B.1.1.7.LTU – britiškosios atmainos unikaliai Lietuvoje aptinkama linija, kuri pirmiausia fiksuota Vilniaus apskrityje, bet vėliau ėmė dominuoti visoje Lietuvoje.

Taip pat matome, kad pavasario bangos metu B.1.177.60 atmainos, kuri vyravo per rudenio bangą, atvejų skaičius išliko stabilus, o kilimą lėmė būtent britiškosios atmainos atvejai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt