Lietuvoje

2016.06.10 19:34

Vilniuje veikiantis NATO pajėgų integravimo vienetas pasiekė pilną operacinį pajėgumą

LRT.lt2016.06.10 19:34

Nuo praėjusių  metų rugsėjo Lietuvoje įsikūręs NATO pajėgų integravimo vienetas (angl. NATO Force Integration Unit, NFIU LTU) po devynių mėnesių intensyvaus darbo įvertintas kaip visiškai pasirengęs vykdyti užduotis. 

Birželio 10 d. Lietuvos kariuomenės Jungtiniame štabe Vilniuje, kuriame įsikūręs NATO pajėgų integravimo vienetas, buvo pasirašytas dokumentas, pažymintis, kad šis NATO štabas yra visiškai pasirengęs vykdyti jam pavestas užduotis. Šio dokumento pasirašymas  vainikavo itin intensyvią vieneto veiklos savaitę, kai jo  veiklą vertino tarptautinė  vertintojų grupė, kurią sudarė Lietuvos kariuomenės ir aukštesnės NATO vadavietės, kuriai pavaldus Lietuvoje įsikūręs NATO pajėgų integravimo vienetas – Tarptautinio Šiaurės Rytų korpuso – atstovai.

„Artėjant NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje matome ankstesnių susitarimų rezultatų įgyvendinimą – mažiau nei prieš metus Lietuvoje pradėjęs veikti NATO pajėgų integravimo vienetas  gavo savo aukštesnės vadavietės patvirtinimą, kad vienetas pasiekė visišką operacinį pajėgumą ir gali vykdyti užduotis, kurioms jis buvo ir įsteigtas. Lietuva savo ruožtu taip pat padarė viską, kad  šis vienetas galėtų nuo pirmos dienos įsitraukti į veiklą užtikrinant  Lietuvos ir viso regiono saugumą“, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.   

Po devynių mėnesių intensyvaus darbo pasiektas pilnas operacinis pajėgumas (angl. Full Operational Capability)  yra svarbus NATO viršūnių susitikimo Velse 2014 m.  priimtų sprendimų realizavimas ir pirmasis žingsnis, leidžiantis NATO pajėgų integravimo vienetui Lietuvoje vykdyti savo misiją –  užtikrinti operatyvų  NATO ypač greito reagavimo pajėgų ir kitų sąjungininkų vienetų dislokavimą Lietuvoje. 

Gegužės 27 d. prasidėjusių  ir šiuo metu vykstančių NATO sąjungininkų persidislokavimo pratybų  „Dragoon Ride II“  („Dragūnų žygis II ) metu  NATO pajėgų integravimo vienetas Lietuvoje parengė situacijos vertinimą  ir procedūras. Jas naudojo Šiaurės Rytų korpusas, vertindamas ir sertifikuodamas NATO vienetą Lietuvoje, kadangi užduotys ir iššūkiai, su kuriais susidūrė NATO pajėgų vienetas, koordinuodamas  400  vienetų karinės technikos ir per 1 tūkst. karių  judėjimą,  yra panašūs į tas užduotis, kurias kariai turėtų spręsti  ir tuo atveju, jei į Lietuvą atvyktų NATO ypač greito reagavimo pajėgos.

NATO pajėgų integravimo vienetas Lietuvoje   prisidės  prie bendro NATO bendros situacijos vertinimo visose srityse parengimo bei koordinuos, rems ir užtikrins  greitą ir efektyvų NATO ypač greito pajėgų ir vėliau atvyksiančių pajėgų  dislokavimą.

NATO pajėgų integravimo vienetas, kurio taiko meto personalo struktūrą sudaro 40  karių iš tarptautinio ir Lietuvos kariuomenės personalo, žymi nuolatinį NATO buvimą ir yra viena iš  NATO pasirengimo veiksmų plano (angl. NATO Readiness Action Plan) priemonių. 

Veikdamas Lietuvoje NATO pajėgų integravimo vienetas taip pat remia sąjungininkų pajėgų pratybas ir kitas saugumo užtikrinimo priemones, prisideda prie Lietuvos gynybos planavimo, identifikuoja infrastruktūros objektus, būtinus greita  sąjungininkų pajėgų dislokavimui Lietuvoje.

NATO pajėgų integravimo vienetui Vilniuje vadovauja Danijos kariuomenės pulkininkas Jakobas Søgårdas Larsenas. O jo pavaduotojo pareigas eina Lietuvos karininkas pulkininkas leitenantas Mindaugas Petkevičius. Šiuo metu štabe dirba atstovai iš 14 NATO valstybių, skelbiama pranešime spaudai.

Sprendimą įsteigti NATO pajėgų integravimo vienetus  iš viso šešiose valstybėse – Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje ir Rumunijoje – NATO šalių ir vyriausybių vadovai priėmė praėjusiais metais Velso viršūnių susitikime 2014 m. rugsėjo mėn.  Visi šeši vienetai oficialiai aktyvuoti nuo 2015 m. rugsėjo 1 dienos. Planuojama, kad visą operacinį pajėgumą šie vienetai pasieks iki 2016 metais Varšuvoje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.