Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.10 19:44

R. Mikaičio ir R. Kurlianskio pokalbiuose – ir apie „Lietuvos geležinkelius“

BNS 2016.06.10 19:44

Teisėsaugos akiratyje penktadienį atsidūręs Kauno tarybos narys Liberalų sąjūdžio šešėlinis susisiekimo ministras Rimantas Mikaitis praėjusią savaitę BNS pripažino, jog neseniai buvo susitikęs su „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu.  

R .Mikaitis sunkiai prisiminė pokalbio su verslininku detales, tačiau kelis kartus perklaustas galiausiai prisiminė, jog pokalbyje minėta ir valstybės įmonė „Lietuvos geležinkeliai“. Šios strateginės įmonės daugiau nei trečdalį pirkimų pastaraisiais metais laimi „MG Baltic“ valdoma Kauno statybų bendrovė „Mitnija“ su partneriais.

R. Mikaitis BNS sakė, jog su R. Kurlianskiu pastarojo iniciatyva susitiko balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje. R. Mikaitis tikino, jog nėra gerai pažįstamas su R. Kurlianskiu ir iš viso yra susitikęs gal du tris kartus. Paskutinio pokalbio, vykusio maždaug prieš mėnesį, detalių R. Mikaitis sakė gerai neprisimenantis, kalbėta „ir apie viską, ir apie nieką“, apie galimą rinkimų baigtį, apie tai, kaip jie gali susiklostyti Liberalų sąjūdžiui.

R. Mikaitis sakė šį susitikimą labiau vertinantis kaip mandagumo pašnekesį: „Aš tiesiog galvojau, kad būtų nemandagu nerasti laiko ir nesusitikti su būtent koncerno atstovu“.

BNS pateikia pokalbio su R. Mikaičiu santrumpą:

– Ar buvo kalba apie „Lietuvos geležinkelius“?

– Aš dabar negalėčiau pasakyti, man atrodo, kad mes apie viską, bet ir apie nieką...

– Ne, bet čia labai konkretus dalykas...

– Aš dabar tikrai negaliu įvardinti, nes neatsimenu iš tikro, ar mes galėjome liesti tokius dalykus.

– Ar apie poną Dailydką kalbėjotės, „Lietuvos geležinkelių“ vadovą?

– Na, aš nepamenu, kad mes būtume apie tai kalbėję...

– Apie tai, kad jis turėtų likti „Lietuvos geležinkelių“ vadovu?

– Ne, tikrai apie tai nekalbėjome.

– Neprašė R. Kurlianskis šito?

– Ne.

– (...) Bet jis su jumis susitiko kaip su kuo – kaip su Kauno miesto tarybos nariu eiliniu ar kaip su šešėliniu susisiekimo ministru?

– Aš tai, sakyčiau, kaip su Liberalų sąjūdžio atstovu. O mes kada esame kur susitikę ir kaip... aš galvoju – ir kaip su tarybos nariu kažkada.

– Bet vis dėlto pagalvokite ir prisiminkite: ar buvo kažkaip aptariamas „Lietuvos geležinkelių“ klausimas?

– Nebuvo jis kaip nors aptariamas, nes negalėjau aš aptarinėti tokių dalykų.

– Bet jūs taip kalbate tarsi svarstydamas, nėra tikrumo? Žmogus labai tiksliai žino, apie ką jis kalbėjo su kitu žmogumi. Ar buvo konkreti įmonė?

– Kad konkrečių dalykų jokių, sakau, mes ir negalėjom kalbėti ir nekalbėjome... Gal galima vertinti, kad kažkokį domėjimąsi iš jo pusės, jo.

– Jis domėjosi „Lietuvos geležinkelių“ ateitimi?

– Kažkokiu tokiu... na...

– Alio?

– Taip?

– Jis domėjosi „Lietuvos geležinkeliais“? Ar ne?

– Nu kažką tai klausė, nu taip...

– O ką, negalit prisiminti?

– Ne. Tikrai negaliu prisiminti... Konkrečiai nieko negaliu pasakyti, nieko konkretaus nebuvo, buvo tiesiog bandymas pasišnekėti, pasidomėti, bet kalbėjome apie viską.

– Ir apie „Lietuvos geležinkelius“ taip pat?

– Nu gal... gal ir buvo kažkoks... Bet nu ką aš galiu kalbėti apie tokius dalykus, jūs pagalvokite? Koks čia mano vaidmuo...(...) Negaliu nieko pasakyti, nes nebuvo jokių konkrečių temų lietimo. Kažkas galėjo būti gal ir apie geležinkelius.

– O šitas susitikimas... Eligijus Masiulis jums pasiūlė susitikti?

– Ne...

– Tikrai?

– Ne, niekas man nesiūlė ir aš ne... tiesiog...

– Tai pats R. Kurlianskis jums tiesiogiai paskambino, Masiulis netarpininkavo čia šiuo atveju?

– Ne.

------------------------------------

„MG Baltic“ įmonei ir partneriams – daugiau nei trečdalis „Lietuvos geležinkelių“ pirkimų

Per pastaruosius penkerius metus „Mitnija“ kartu su kitais rangovais laimėjo daugiau nei trečdalį visų „Lietuvos geležinkelių“ skelbtų konkursų. 2011–2016 metais „Mitnija“ kartu su partnerėmis pasirašė sutarčių už 280 mln. eurų, likusios įmonės – apie 517 mln. eurų.

Per pastaruosius 5 metus „Mitnija“ kartu su kitais rangovais laimėjo 8 didelius geležinkelių konkursus. Tarp didžiausių – beveik 110 mln. eurų vertės užsakymas statyti „Rail Baltica“ ruožą Marijampolė – Šeštokai – jį „Mitnija“ laimėjo kartu su „Kauno tiltais“.

Dar beveik 75 mln. eurų sandorį dėl geležinkelio aplinkkelio Kyviškės-Valčiūnai statybų „Mitnija“ gavo kartu su „Kauno tiltais“ ir dar keliomis įmonėmis. Šios dvi įmonės taip pat yra laimėjusios tris po 30–35 mln. eurų vertės geležinkelio statybų konkursus.

„Lietuvos geležinkelių“ vadovas Stasys Dailydka sako, jog koncerno vadovą Darių Mockų pažįsta tik dalykiškai, o tiesiogiai su „Mitnijos“ vadovybe nebendrauja.

Į valdybą – D. Mockaus ir R. Kurlianskio studijų draugas

„Lietuvos geležinkelių“ akcininkės – Susisiekimo ministerijos vadovas Rimantas Sinkevičius teigia pats palaikantis tik dalykinius santykius su „MG Baltic“ vadovais. Tačiau  pieš metus būtent ministras R. Sinkevičius į „Lietuvos geležinkelių“ valdybą nepriklausomu jos nariu paskyrė „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio studijų draugą Algimantą Variakojį. Pastarasis pripažįsta su „MG Baltic“ atstovais bendraujantis reguliariai – kelis kartus per mėnesį.

Ministras R. Sinkevičius neigia, jog A. Variakojį į „Lietuvos geležinkelių“ valdybą paskyrė R.Kurlianskio prašymu.

A.Variakojis BNS teigė į „Lietuvos geležinkelių“ valdybos narius buvęs pakviestas Susisiekimo ministerijos darbuotojo pernai kovą. Kuris ministerijos darbuotojas pakvietė tapti strateginės valstybės įmonės valdybos nariu, A. Variakojis nenurodė.

„Iš aplinkui sužinojau žiemą, kad apie mane buvo renkama dalykinė informacija“, – sakė jis.

A.Variakojis, pradžioje teigęs, kad „MG Baltic“ atstovus pažįsta dalykiškai, vėliau patvirtino, jog D. Mockus ir R. Kurlianskis yra jo studijų draugai. A. Variiakojis patvirtino dalyvavęs ir R. Kurlianskio jubiliejuje.

Tuo metu susisiekimo ministras R. Sinkevičus BNS patvirtino A.Variakojį pasiūlęs pats.

„Ne, ne R. Kurlianskio prašymu pasiūliau. Jis (A. Variakojis – BNS), tas žmogus iš verslo ir tinkamai vertinamas visuomenėje, „Verslo angelams“ vadovavo, tai va ta jo visuomeninė opinija man imponavo. Aš su juo esu pasišnekėjęs ne kartą“, – BNS kalbėjo R.Sinkevičius.

S. Dailydka: „Mitnija“ laimi konkursus pateikusi geriausius siūlymus

„O kas jo (D. Mockaus – BNS) nepažįsta? Aš nesu toks jaunas berniukas, kad nepažinočiau. Aš jį atsimenu iš senų laikų, kai „Mineraliniai vandenys“ atsirado. Jo (santykiai – BNS) absoliučiai dalykiniai, nes neturime ir interesų kažkokių tiesioginių, veikla mūsų nesikerta. Nei veikla kertasi, nei mes toje veikloje turime bendrų interesų. Tiesiog, kaip ir visus didžiuosius verslininkus, pažįstu, sveikinamės, mandagumo frazėmis pasikeičiame“, – BNS sakė S. Dailydka.

Jo teigimu, „Mitnija“ viešuosius konkursus laimi, pateikusi geriausius pasiūlymus, o su jos vadovais jis nesusitinka ir jų nepažįsta.

„Čia yra visi konkursai pas mus viešieji. Ypatingai Europos Sąjungos lėšomis, tai  net kitokių galimybių nėra, o kas laimi, tas, kas atitinka visas sąlygas, savo geriausius pasiūlymus ir mūsų nedomina, ar ten bendrovė „Mitnija“, ar kita. Mes su jais (konkursų laimėtojais – BNS) nei susitinkame, nei nesusitinkame“, – teigė S.Dailydka.

„Atvirai šnekant, aš net nepažįstu „Mitnijos“ generalinio direktoriaus, kaip jis atrodo, nesu matęs jo akyse“, – pridūrė „Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius.

R.Sinkevičius: R. Kurlianskis domėjosi būsima koalicija

100 proc. „Lietuvos geležinkelių“ akcijų valdančios Susisiekimo ministerijos vadovas Rimantas Sinkevičius BNS sakė esąs pažįstamas su „MG Baltic“ prezidentu D.Mockumi ir viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu. Su pastaruoju ministras teigė susitinkantis porą kartų per metus tiek koncerno atstovų, tiek jo paties iniciatyva.

„Nėra reguliarių susitikimų. Yra susitikimai bendruose renginiuose ir yra atskiri susitikimai. Yra palabinimai Kalėdų ar Naujų metų proga“, – teigė R.Sinkevičius, pridūręs, kad iš „MG Baltic“ atstovų yra gavęs smulkių dovanų.

„Kokių suvenyrų gal esu gavęs, gal vyno butelį gavęs esu ar panašiai“, – BNS kalbėjo ministras.

R. Sinkevičius teigė, jog paskutiniame susitikime R.Kurlianskis domėjosi tiek jo paties, tiek jo sūnaus Mindaugo, kuris yra Jonavos meras, politine karjera.

„Buvo daug tokių asmeninių dalykų, būsimieji rinkimai buvo aptarinėjami. Kokia galbūt formuosis valdančioji dauguma, kokia galėtų būti mano pozicija valdančiojoje koalicijoje jeigu būsime. Kaip aš šeimoje sutariu su savo sūnumi, ar jis eis į politiką, ar jis neis į politiką. Mes keitėmės ir tokiais klausimais“, – tikino ministras.

R. Sinkevičius nurodė, kad geri santykiai su „MG Baltic“ atstovais susiklostė, jam dar dirbant versle – daug metų jis yra dirbęs „Achemos grupėje“.

Ministras patvirtino, kad „MG Baltic“ domisi „Lietuvos geležinkeliuose“ dirbančiais žmonėmis, tačiau į jų parinkimo klausimus nesikiša.

„Jie domėjosi, bet niekada nesikišo į kadrų parinkimo klausimus. Gal pavardė buvo minima, kada šnekama apie geležinkelius arba įmonių vadovus, bet kad būtų šnekama kontekste, jog jį reikia pakeisti, jį reikia palikti ar jį reikia išsaugoti ar ką nors, tokių dalykų nekalbu su verslo atstovais“, – teigė susisiekimo ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi