Lietuvoje

2021.04.26 11:27

Mokytojai skundžiasi už konsultacijas gaunantys menką atlygį – dėl tokios sumos nusviro rankos

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.26 11:27

Leidus kontaktines abiturientų konsultacijas mokyklose, kai kurie pedagogai skundžiasi už jas gaunantys per menką atlygį. Mokytojai skaičiuoja, kad už vieno abituriento konsultaciją išeina – 20 centų. Švietimo ministerija teigia skyrusi konsultacijoms papildomus šimtus tūkstančių, o juos mokytojams paskirsto mokyklų vadovai.

Kol gegužės 3-iąją į klases vėl grįš abiturientai, dabar jiems leidžiamos konsultacijos , ne daugiau kaip po penkis mokinius vienoje grupėje. Kai kurie nenorintys viešai savęs įvardyti pedagogai mokytojų sąjūdžiui skundėsi, po kelių tokių konsultacijų, jiems tiesiog rankos nusviro. Sąskaitoje už vienuolika konsultacijų – 23 eurai. Mokytojų sąjūdžio vadovė teigia, tai visiškai neadekvatus atlygis už darbą.

Žinios. Pedagogai skundžiasi dėl per menko atlygio už kontaktines abiturientų konsultacijas: vienos kaina – vos 20 centų

„Kalbėjau su keletu mokytojų, kurie yra pavargę, išsekę, ant sveikatos žlugimo ribos ir va tas papildomas darbas, kai reikia mokinius suskirstyti po penkis į grupes srautais ir pravesti ne mažiau 12 konsultacijų, tai yra papildomas darbas, viršvalandžiai, darbo kodeksas ir žiūrint į jį turėtų būti sumokėta, kaip už viršvalandžius“, – sakė mokytojų sąjūdžio pirmininkė Rūta Andriuškevičienė.

Švietimo ministerija savivaldybėms abiturientų konsultacijoms yra skyrusi 400 tūkst eurų. Pasak ministerijos atstovės, mokyklos pačios pasirenka ,kaip apmokės mokytojams už konsultacijas – ar kaip už pamokas, ar skirs priemoką už papildomą darbą. Departamento direktorė neatmeta, kai kurie mokytojai galėjo gauti itin menkas sumas, tačiau taip neturėtų būti. Prieš pervedant pinigus, pedagogą apie tai turėjo informuoti mokyklos vadovas.

„Mokyklose skiriasi ir abiturientų skaičius ir pasirinktų egzaminų skaičius. iš esmės mokykla gavusi lėšas turi labai taikliai susiplanuoti tokių dalykų mokytojams kokio dydžio grupelėse visa tai bus organizuojama ir akivaizdu, kad už kiekvieną tą konsultaciją, nepriklausomai nuo mokinių skaičiaus, turi būti apmokama“, – teigia Švietimo ministerijos departamento direktorė Jolanta Navickaitė.

Mokyklų vadovai sako, kaip apmokėti mokytojams už abiturientų konsultacijas sprendžia atsižvelgdami į įstaigos finansines galimybes. Jos dažniausiai būna labai ribotos, todėl sako suprantantys pedagogų nepasitenkinimą dėl gaunamo atlygio.

„Didžioji dauguma mokyklų ko gero skiria valandas, tai yra už kontaktines valandas lėšų ir papildomai už tas valandas mokytojai konsultuoja, yra mokyklų, kurie rašo ir priemokas. Tie biudžetai išties nėra dideli, o tos lėšos mokytojams nėra ypatingai didelės. Tai išeina apie 10 eurų už vieną pamoką, o tai nedidelė suma“, – aiškino mokyklų vadovų asociacijos pirmininkas Dainius Žvirdauskas.

„Kada yra skirtos konsultacijos, buvo skirti papildomi pinigai ir tai turėtų būti papildomas susitarimas mokytojo su direktorium, aiškiai turi būt nurodyta, kiek jis konsultacijų veda ir kokį darbo užmokestį už tai gaus“, – sako Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Švietimo darbuotojų profsąjungos sako, dabar prioritetas – mokytojų saugumas. Abiturientams konsultacijas vedantys mokytojai – ne visi dar ir paskiepyti. Savo pavardės nenorėjusi skelbti pedagogė teigia, antrą skiepą gausianti birželio viduryje, tada ir grįšianti į darbą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt