Lietuvoje

2016.06.10 15:27

Susitarimas dėl pabėgėlių: Lietuva daugiau nei 1105 pabėgėlių neįsileis

ELTA, BNS2016.06.10 15:27

Penktadienį į Politinę tarybą susirinkę trijų valdančiųjų partijų lyderiai pasirašė politinį susitarimą dėl pabėgėlių. Savo parašus po šiuo dokumentu padėjo socialdemokratų, Tvarkos ir teisingumo ir Darbo partijų pirmininkai – premjeras Algirdas Butkevičius, europarlamentarai Rolandas Paksas ir Valentinas Mazuronis.

Pasirašytame susitarime teigiama, kad šiuo metu ES taikoma prievartinė pabėgėlių perkėlimo sistema yra ydinga, neteisinga ir tiesiogiai daranti žalą ES bendrystei.

„Visi privalome suprasti, kad nors šiandien Lietuvoje kol kas nėra daug pabėgėlių, nei vienas negalime būti tikri dėl to, kas atsitiks rytoj. Pasirašydami šį susitarimą mes aiškiai reglamentavome, kad tokius svarbius susitarimus su ES kaip pabėgėlių perkėlimas ateityje spręs tik Seimas – Lietuvos žmonių išrinkti atstovai, o ne pavieniai ministrai ar pareigūnai. Šis susitarimas ir sprendimas dėl papildomų prieglobsčio prašytojų priėmimo galės būti pakeistas ar pakoreguotas tik Lietuvos Respublikos Seimo valia, atviru balsavimu, kuomet sprendimui pritaria ne mažiau kaip pusė Lietuvos Respublikos Seimo narių“, – pabrėžė Seimo vicepirmininkas, susitarimo rengėjas „darbietis“ Vydas Gedvilas.

„Čia buvo kalbama, jei iškiltų klausimas svarstyti dėl didesnio pabėgėlių skaičiaus priėmimo, visa tai turėtų būti daroma Seime, viešai, turi visuomenė žinoti“, – apie susitarimą sakė premjeras Algirdas Butkevičius ir pabrėžė, kad jis nekvestionuoja jau prisiimtų įsipareigojimų.

„Džiugu, kad visos koalicijos partnerės pasirašė susitarimą, kuris tikrai subalansuotas ir pasvertas, ir sudedantis reikiamus saugiklius. Kitiems gal norėjosi dar griežtesnį padaryti, ir esamas kvotas peržiūrėti, bet rastas kompromisas, svarbus ir naudingas Lietuvai“, – sakė Darbo partijos lyderis Valentinas Mazuronis.

Politiniame susitarime išreikštas nepritarimas prievartos politikai ir paaiškinama, kodėl Lietuva negali priimti daugiau pabėgėlių nei numatyta dabar. Jame pažymima, kad Lietuva nesutinka su nustatyta kvotų sistema ir daugiau nei 1105 pabėgėlių į savo valstybę neįsileis.

T. Žilinskas: nepasako nieko

Valdančiųjų susitarimas dėl pabėgėlių nepasako nieko naujo, nes šiuo metu pabėgėlių perskirstymas po Europos Sąjungos (ES) valstybes nėra privalomas, sako vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

„Iš tiesų, tas susitarimas kol kas yra apie tai, ko dabar nėra, kas nėra nuspręsta ir jis nepasako nieko“, – BNS penktadienį sakė ministras, kuris į Vyriausybę yra deleguotas valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos.

Pasak T. Žilinsko, Europos Komisijos pasiūlytas privalomas pabėgėlių perskirstymo mechanizmas kol kas dar tik svarstomas. Ministras teigė, kad šiam pasiūlymui ES ministrų susitikimuose jis ir taip nepritaria. Atitinkamą mandatą laikytis tokios pozicijos ministras yra gavęs iš Seimo komitetų.

Politologas: tai Darbo partijos rinkimų strategija

Politologas Tomas Janeliūnas tokį susitarimą siejo su Darbo partijos rinkimų strategija.

„Tai yra iš esmės vienos iš partijų rinkimų strategijos rezultatas, nes jie labai aiškiai sugalvojo, kad šita retorika prieš pabėgėlius jiems gali būti naudinga, patraukli prieš rinkimus“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas.

Pasak jo, socialdemokratams toks susitarimas yra „visiškai nenaudingas“, nes premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujama vyriausybė turės problemų aiškinantis ES institucijose, kodėl Lietuva reikalauja didesnės paramos probleminiams sektoriams, bet nenori prisiimti solidarumo įsipareigojimų.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt