Lietuvoje

2021.04.23 13:02

Landsbergis: kol kas siūloma tik diskusija apie galimą rinkimų sistemos keitimą, o ne pakeitimai

Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2021.04.23 13:02

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sureagavo į opozicijos nuogąstavimus dėl konservatorių iniciatyvų keisti rinkimų sistemą. Konservatorių lyderis atkreipia dėmesį, kad kol kas yra siūloma, inicijuojama tik diskusija su ekspertais bei visuomene, o ne konkretūs rinkimų sistemos pakeitimai.

„Manau, kad pirmiausiai reikia atskirti siūlomą diskusiją nuo siūlomų pakeitimų. Kol kas, man rodos, ir ne be jūsų pagalbos kai kurie klausimai, kurie tiesiog yra pasiūlyti pasvarstymui, kartais juos iškelia Europos Komisija ar kita institucija, staiga (viešoje erdvėje – ELTA) tampa, kad jau kažkas yra keičiama. Tai nėra keičiama“, – žurnalistams Užsienio reikalų ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje teigė G. Landsbergis.

Jo teigimu, viešojoje erdvėje pasirodę galimi rinkimų sistemos pakeitimai tėra šiuo metu vykstanti diskusija.

„Visada kalbėjome apie poreikį diskusijos, apie poreikį debatų su ekspertais, su visuomene, dabar tai ir vyksta, o kaip atrodys galutinis produktas, tai gali būti, kad niekas nebus keičiama, nes kartu su ekspertais nuspręsime, kad sistema yra geriausia, kokia yra dabar, galbūt bus kažkokie kosmetiniai pokyčiai, o galbūt kažkurioje srityje galima pasiūlyti ir kokius nors didesnius pokyčius“, – sakė G. Landsbergis, akcentuodamas, kad didesniems rinkimų sistemos pokyčiams reikia ir atitinkamo palaikymo Seime.

G. Landsbergis atkreipia dėmesį, kad pastarosios Seimo kadencijos metu buvusių valdančiųjų inicijuoti rinkimų pokyčiai buvo nepakankamai išdiskutuoti, todėl nesulaukė ir reikiamo palaikymo.

„Aš kiek pamenu, per paskutinius ketverius metus dažniausiai ir jūs, ir mes piktindavomės tuo, kad rinkimų klausimai būdavo tiesiog kaip ištraukiami iš burtininko skrybėlės, padedami ant stalo, ir Seimas turi už juos balsuoti. Ir tada pykstama, kad už juos nesubalsuota“, – sakė politikas.

Konservatorius, paklaustas, kaip vertina opozicijos nuogąstavimą dėl šių valdančiųjų iniciatyvų neigiamo poveikio demokratiniams procesams šalyje, pabrėžia, kad „opozicijos baimės dėl demokratijos yra svarbios ir jos užtikrina demokratiją“.

TS-LKD pirmininkas taip pat atkreipia dėmesį, kad nėra keičiama ir atstovavimo Europos Vadovų Taryboje (EVT) tvarka. Vis tik, pasak ministro, atstovavimas EVT turėtų būti tiksliau reglamentuotas.

„Taip pat EVT tvarka nėra niekaip keičiama, tiesiog ji nėra reglamentuota. Ir turbūt sutiktumėte su manimi, kad tokios svarbos dalykai turi būti kaip nors teisiškai reglamentuojami, kad tai nebūtų kažkoks muzikinių kėdžių klausimas, kas pirmas atsisėdo, tas jau ant tos kėdės ir sėdės. Tai vis tiek turi būti ar įstatymu, ar Vyriausybės nutarimais kažkaip reglamentuojami dalykai“, – savo nuomonę išsakė konservatorių lyderis.

ELTA primena, kad kovo 17 d. Seimo valdyba sudarė darbo grupę, kuri iki rugsėjo 10 d. turės peržiūrėti Lietuvos rinkimų sistemų veikimą, apibendrinti teikiamus siūlymus ir pateikti reikalingus įstatymų pakeitimus. Darbo grupės vadovu paskirtas Andrius Vyšniauskas. Visgi iš šios grupės pasitraukė „valstiečių“ frakcija Seime, argumentuodama, kad traukiasi iš rinkimų reformai skirtos darbo grupės Seime, nes iš esmės nepritaria radikaliai rinkimų sistemos pertvarkai, kurią, pasak jų, inicijuoja valdantieji.

Šią savaitę į viešumą pateko ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto Stasio Šedbaro Ateities komitetui adresuotas raštas, kuriame siūloma keisti Konstituciją, numatant, kad parlamentarui, atsisakiusiam Seimo nario mandato, būtų uždrausta dalyvauti ateinančiuose Seimo rinkimuose.

„Valstiečiai“ šioje iniciatyvoje įžvelgia konservatorių pastangas „siekti vienvaldystės“, iš Lietuvos politikos eliminuoti kadencijos pradžioje Seimo nario mandato atsisakiusį LVŽS pirmininką Ramūną Karbauskį. Tuo metu siūlymo iniciatorius S. Šedbaras abejoja, kad šioms Konstitucijos pataisoms pritartų Seimas, ir akcentuoja, kad ši iniciatyva kol kas yra tik diskusijų lygmeniu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt