Lietuvoje

2016.06.09 18:02

Prezidentės pranešimą premjeras vadina nukreiptu prieš valdančiuosius

Septintą kartą iš Seimo tribūnos nuskambėjęs prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas sukėlė nemažai karštų diskusijų: valdančiosios daugumos atstovai jį vadino priešrinkiminiu ir naudingu opozicijai, o ši, savo ruožtu, gyrė prezidentės pažertą aštrią kritiką valdančiųjų atžvilgiu.

„Žengiame į geresnio gyvenimo lūkesčių laikotarpį. Atrodytų, jis kaip niekada palankus Lietuvai. Tačiau žmonės visai teisėtai politikų klausia, kodėl ekonominio augimo rezultatų nesimato jų gyvenimuose. Ir ne tik jie. Pastarųjų metų Lietuvos pažangą ribota vadina ir Europos Komisija“, – ketvirtadienį tvirtino šalies vadovė.

Ji taip pat pabrėžė, kad dėl žmonių socialinio saugumo pavojaus varpais vis garsiau skambina ne tik tarptautiniai ekspertai, bet ir nevyriausybinės organizacijos.

Pranešimas – palaikymas opozicijai prieš rinkimus

„Neišgirdau prezidentės [darbo] ataskaitos. Išgirdau pranešimą prieš artėjančius rinkimus, kad dar labiau galima būtų sukritikuoti vyriausybę, ir visuomenė patikėtų ta netiesa, kuri čia buvo paskleista, o rinkėjai neigiamai vertintų valdančiąją daugumą“, – į prezidentės pranešimą reagavo premjeras Algirdas Butkevičius.

Jam užkliuvo šalies vadovės kritika dėl to, kad jo vadovaujamos vyriausybės kadencijos metais buvo sukurta daug darbo grupių įvairioms problemoms išsiaiškinti, samdyti įvairių sričių ekspertai.

Pasak A. Butkevičiaus, ekspertus, kuriais piktinosi prezidentė, jo vyriausybė paveldėjo iš Andriaus Kubiliaus vyriausybės: „Jos laikais prasidėjo arbitražo byla Stokholme, o advokatams mokama iki šios dienos. Dėl socialinės atskirties atsakomybę privalėtų prisiimti pati prezidentė – jos valdymo laiku buvo sumažintos pensijos ir darbo užmokestis. O mūsų vyriausybė kaip tik jau baigia išmokėti kompensacijas už A. Kubiliaus vyriausybės sumažintas pensijas. Šį mėnesį bus pradėtos mokėti kompensacijos tuo metu dirbusiems ir tebedirbantiems pensininkams.“

Premjeras paneigė ir prezidentės kritines pastabas dėl silpno šalies ekonominio augimo. A. Butkevičius teigimu, Lietuvos ekonomika auga sparčiausiai, palyginti su kitomis Baltijos šalimis. Pasak premjero, galbūt šalies vadovės patarėjai jai nepateikė informacijos, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas augo 2,5 proc. Šis rodiklis didesnis, nei Latvijos ir Estijos, o Europos Komisija praėjusią savaitę įvertino Lietuvos gebėjimus susidoroti su sunkmečio iššūkiais.

Tačiau A. Butkevičius neneigė, kad jo vadovaujamai vyriausybei nepavyko iki galo nuveikti tų darbų, kiuriuos ji buvo užsibrėžusi švietimo ir sveikatos apsaugos srityse – Aukštojo mokslo įstatymas įstrigo Seime, o sveikatos įstaigų reformai trukdo kai kurių savivaldybių sprendimų dėl ligoninių pertvarkos vilkinimas.

Opozicija džiaugėsi prezidentės kritika

„Antkapis keturių metų vyriausybės kadencijai“, – pareiškė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, išklausęs D. Grybauskaitės pranešimo.

Jis besąlygiškai pritarė prezidentės kritikai vyriausybės atžvilgiu dėl strategijos neturėjimo, korupcijos ir trypčiojimo vietoje. G. Landsbergis teigė prezidentės pranešime išgirdęs ir vilties žinią, kuri jam asmeniškai – labai svarbi: Lietuvoje galįs būti politikos ir politinės kultūros atsinaujinimas.

„Tai – didžiulė atsakomybė ir mums visiems, naujiems, ateinantiems politikams, nes gal prezidentė netiesiogiai bedė pirštu į tuos, kurie turėtų prisiimti atsakomybę nuo rudens“, – leisdamas suprasti, kad po Seimo rinkimų jau mato save valdžioje, kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūno Eugenijaus Gentvilo, šis prezidentės pranešimas – adekvačiausias, mažiausiai kontroversiškas ir tiksliausiai atspindintis esamą padėtį šalyje.

„Giriu ne dėl to, kad siekiame gerų santykių su prezidente, o todėl, kad mes, liberalai, irgi matome panašų Lietuvos ateities kelią. Aš irgi dažnai susitikimuose su rinkėjais sakau, kad nenormalu, kai Lietuvoje – 93 ligoninės ir 45 universitetai, kai šalis neturi aiškios užsienio politikos strategijos ir blaškosi tarp NATO ir Rytų, kai vyriausybę ištiko stagnacija. Matyt, prezidentė pasiklausė manęs ir pacitavo“, – šmaikštavo E. Gentvilas.

Kodėl pamirštas liberalų skandalas?

„Pernelyg daug dėmesio „dramblių“ pirkimui ir per mažai dėmesio grynųjų pinigų ėmimui alkoholio dėžutėse“, – kalbėjo Centro partijos vadovas Naglis Puteikis, turėdamas omenyje partijos „Tvarka ir teisingumas“ bei Liberalų sąjūdžio skandalus.

Jis prisiminė, kaip pernai, skaitydama metinį pranešimą, prezidentė džiaugėsi, kad partijos mokosi gyventi pagal naują Partijų finansavimo įstatymą, tačiau, anot N. Puteikio, koncernai ir toliau partijas finansuoja, bet dabar jau pinigai perduodami dėžutėse, o ne pervedami į sąskaitas.

„Man taip pat užkliuvo tai, kad prezidentė vadovaujasi dvigubais standartais – nemylimas partijas už negerus darbus smerkia, bet juk liberalai daro tą patį, ką ir „tvarkiečiai“ ar „darbiečiai“. Tuo metu prezidentė liberalus dangsto, kiek tik sveikata leidžia, o koncernas „MG Baltic“ ir toliau pumpuoja pinigus per mažiausiai pažeistus Klaipėdos miesto valdžioje esančius liberalus“, – tvirtino N. Puteikis.

STT vadovas liko patenkintas

Įdėmiai prezidentės metinio pranešimo klausęsis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Saulius Urbanavičius, kuriuo žinyba gegužės 12 d. supurtė liberalus ir koncerną „MG Baltic“ dėl, kaip įtariama, kyšininkavimo bei prekybos poveikiu, jį įvertino teigiamai.

„Džiugu, kad pranešime buvo paminėta ir teisėsauga ir kad valstybė sugeba susidoroti su blogiu. Ne taip svarbu, kad pranešime nebuvo paminėti sučiupti politikas ir verslininkas. Manau, kad visi suprato, apie ką kalbama. Svarbiausia – suprasti, kad taip elgtis negalima“, – teigė S. Urbanavičius.  

Kodėl šalies vadovė neparodo pavyzdžio?

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų štabo vadovas, parlamentaras Remigijus Žemaitaitis šalies vadovės metiniame pranešime labiausiai pasigedo dėmesio žemės ūkiui.

„Juk Lietuvoje tiesiogiai su žemės ūkiu susiję apie 400 tūkst. žmonių, tai nejau jie neuri jokių problemų ir apie jas nereikia kalbėti“? – stebėjosi „tvarkietis“.

Vertindamas šalies vadovės kritiką valdantiesiems dėl socialinės žmonių atskirties, R. Žemaitaitis retoriškai klausė – kodėl pati D. Grybauskaitė ar jos komandos nariai neparodė iki šiol pavyzdžio ir nesiėmė globoti benamių ar tėvų pamestų vaikų?