Lietuvoje

2016.06.09 11:34

T. Janeliūnas: prezidentės pranešimas – smūgis socialdemokratams į paširdžius

LRT.lt, BNS 2016.06.09 11:34

Po prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo politologas Tomas Janeliūnas sako, kad tai – smūgis socialdemokratams į paširdžius, nes nors ir tiesiogiai neįvardyta, socialdemokratų vyriausybė aiškiai nurodyta kaip susimovusi. Politologo Mažvydo Jastramskio nuomone, pranešime netrūko stiprios ir atviros retorikos, galbūt kartkartėmis – netgi persūdyta. 

„Šių metų prezidentės metinis pranešimas – tai bene stipriausias smūgis socialdemokratams į paširdžius. Partijai, kuriai „pirmiausia – žmogus“. Socialdemokratams, kurių vizitinė kortelė ir misija turėjo būti socialinė politika. Tačiau socialdemokratams taip rūpėjo socialinė politika ir „paprastas žmogus“, kad net nepanoro vadovauti Socialinių reikalų ir darbo ministerijai! 

Todėl nors tiesiogiai ir neįvardyta, bet socialdemokratų vadovaujama vyriausybė šiame pranešime aiškiai nurodyta kaip susimovusi. „Sabotuojanti vyriausybė“ – turbūt dominuojantis epitetas, skirtas šiai Vyriausybei, kuri pasižymėjo daugybe darbo grupių, „investicijomis“ į ekspertų užsakymus, bet neturinti jokio strateginio mąstymo ir valstybės valdymo kompetencijų“, – savo „Facebooko“ paskyroje rašo politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas.

M. Jastramskis kelia klausimą, ar prezidentės retorika nebuvo pernelyg stipri ir atvira, nes dabartinėje situacijoje žmonių pasitikėjimas partine sistema ir taip „žemiau plintuso“.

„Bet su pagrindine išvada reikia sutikti be išlygų: situaciją gali pakeisti tik sąžiningi ir aktyvūs rinkėjai“, – rašo TSPMI politologas M. Jastramskis.

K. Girnius: šalies vadovė nesuvertė visos atsakomybės vyriausybei

Tuo metu politologas Kęstutis Girnius sako, kad skaitydama metinį pranešimą D. Grybauskaitė dėl šalies problemų nekaltino vien vyriausybės ir artėjant Seimo rinkimams išlaikė pusiausvyrą ir išvengė paramos demonstravimo kuriai nors politnei grupei.

„Kai kalbėjo apie valstybės problemas, (prezidentė) nesuvertė visos atsakomybės dabartinei vyriausybei, tik buvo kalbama, ką reikia daryti ir kodėl“, – BNS ketvirtadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas.

„Aš manau, kad čia yra rinkimų metai, būtų didelė pagunda paremti vienus, kritikuoti kitus, aš manau, kad gerai, jog ji to nedarė“, – kalbėjo jis.

K. Girnius sakė, kad septintasis D. Grybauskaitės metinis pranešimas buvo „vienas iš geresnių“, nuosaikus ir su gerai sudėliotais akcentais. Pasak jo, prezidentė atkreipė dėmesį į daug svarbių problemų, kurios Lietuvoje nėra dažnai svarstomos.

Kaip teigiamą aspektą pranešime politologas įvertino tai, kad šalies vadovė vienodą dėmesį skyrė tiek socialiniam, tiek kariniam saugumui.

„Antras dalykas, atsisakė tokio gundymo iš pradžių kalbėti apie korupciją, apie suimtus politikus, o viską tą įdėjo į tokį bendrą foną“, – kalbėjo K. Girnius.

Įvardydamas pranešimo trūkumus, jis sakė, kad prezidentė nenurodė finansinio pagrindimo siūlomiems pakeitimams socialinėje srityje: „Tai čia, sakyčiau, buvo toks vengimas“.

Politologas teigė, kad kalbėdama apie NATO D. Grybauskaitė teisingai įvardijo pagrindinius sąjungininkus – Vašingtoną ir Berlyną.

„NATO yra Amerika iš esmės, o Berlynas vadovaus tam tarptautiniam sąjungininkų batalionui, tai čia yra tinkamas įvertinimas“, – kalbėjo K. Girnius.

„Man dėl užsienio politikos vienintelis dalykas, kur įsikiščiau – dėl agresijos Sirijoje. Tai aš nežinau, ar galima Rusijos veiksmus Sirijoje vadinti agresija, nes jeigu jie agresija, tai ir JAV agresija“, – pridūrė jis.