Lietuvoje

2016.06.09 10:02

NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro projektui – apdovanojimas

LRT.lt 2016.06.09 10:02

NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras buvo apdovanotas Paryžiuje vykusiuose „Energetikos pokyčių apdovanojimuose 2016“ (angl. „Energy Transition Trophy 2016“). Vilniuje veikiančio centro projektas, Hibridinė energijos generavimo sistema, įvertintas geriausiu „Atsinaujinančios energetikos“ kategorijoje, kurioje aplenkė per 130 kitų projektų.

„Šis apdovanojimas yra tikras mūsų tarptautinio bendradarbiavimo ir ilgai trukusio darbo įvertinimas. Hibridinę energijos generavimo sistemą įvertino ypatingai gerai žinomų civilinių organizacijų ekspertai. Tai parodo, jog energetikos pokyčiai yra svarbūs ne tik civiliniame pasaulyje, bet ir karyboje“, – sako NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro direktoriaus pavaduotojas pulkininkas leitenantas Nicolas Henry.

Apdovanotasis projektas – Hibridinė energijos generavimo sistema, kuri ateityje turėtų pakeisti tradiciniu kuru varomus generatorius ir naudojama sumažintų kuro sąnaudos apie 30 procentų. Ši hibridinė sistema kartu yra ir išmani, gebanti sukurtą ir specialiose baterijose saugomą elektros energiją paskirstyti pagal tuo metu esantį poreikį bazėje. Šiuo metu sistema yra perduota Lietuvos kariuomenei ir pirmą kartą bus panaudota tarptautinės pratybose „Kardo kirtis 2016“ (angl. „Saber Strike 2016“).

Perdislokuojama modulinė hibridinė energijos generavimo ir valdymo sistema naudoja tradicinį kurą ir atsinaujinančius energijos išteklius, kaip saulė ir vėjas. Iš atsinaujinančių energijos išteklių gauta elektros energija kaupiama ir saugoma specialiose baterijose. Ši sistema naudojama siekiant didinti energetinį efektyvumą ir mažinti priklausomybę nuo tradicinių energijos šaltinių. Taip mažinamas logistinis karių judėjimas karinių operacijų metu, o tuo pačiu mažinama ir su logistiniu aprūpinimu susijusi rizika, finansiniai kaštai ir logistinių konvojų palydų skaičius. Naujoji sistema gali visiškai aprūpinti 100 karių karinį vienetą, karo lauko ligoninę ar panašaus dydžio karinį vienetą. 

Hibridinė energijos generavimo sistema buvo finansuota Kanados vyriausybės, skyrusios 1 milijoną Kanados dolerių, lėšomis.