Lietuvoje

2021.04.22 10:52

Opozicijos atstovai dėl Bubnio kandidatūros skeptiški, Seimo pirmininkė tikisi sklandaus balsavimo

Milena Andrukaitytė, BNS2021.04.22 10:52

Didžiausios Seimo opozicinės „valstiečių“ frakcijos atstovai skeptiškai vertina istoriko Arūno Bubnio kandidatūrą vadovauti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC), jį teikianti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tikisi sklandaus balsavimo.

„Lūkestis toks, kad kandidatas bus patvirtintas. Dėl asmeninių balsavimų visada nuomonės skiriasi, bet, sakyčiau, kad pono A. Bubnio kandidatūra sulaukė pakankamai didelio palaikymo, tikiuosi, kad bus sklandžiai patvirtinta“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė sakė, kad didžioji dalis frakcijos narių nepalaikys kandidatūros.

„Vakar turėjome susitikimą su kandidatu, šiek tiek nuvylė, kad konkrečių atsakymų negavome, vis tik didžioji dalis frakcijos nepalaikys šios kandidatūros“, – žurnalistams sakė A. Norkienė.

Anot jos, frakcijos nariams „kliūna jo kaip vadybininko trūkumai“ ir dalis frakcijos A. Bubnio nemato kaip centro vadovo, nevertinant jo kaip mokslininko kompetencijos.

Seimo opozicijos lyderis, „valstiečių“ frakcijos atstovas Saulius Skvernelis sakė abejojantis, ar A. Bubnys bus tas vadovas, kuris gali suvienyti konfliktuojančias puses.

„Žmogus, kuris dalyvavo pačiam procese, šitam konflikte, nemanau, kad jis bus vienijanti figūra tapęs naujuoju vadovu ir susidoros su iššūkiais, kurie keliami šitoj sudėtingoj situacijoj. Protingiausias sprendimas būtų, jei būtų pasiūlytas žmogus, kuris turėtų abiejų nesutariančių pusių pasitikėjimą“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Seimas ketvirtadienį balsuos dėl istoriko A. Bubnio skyrimo LGGRTC vadovu. Jo kandidatūrą į šias pareigas pateikė Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen vietoje prieš porą savaičių atleisto Ado Jakubausko. Balsavimas dėl paskyrimo vyks slapta.

Šiuo metu LGGRTC Tyrimo departamentui vadovaujantis A. Bubnys prisistatydamas Seime sakė paskyrimo atveju sieksiantis atkurti „pastaruoju metu pažeistą prestižą“, normalizuoti atmosferą darbovietėje.

Kandidatas vadovauti LGGRTC taip pat teigė, jog siektų „išsklaidyti ir paneigti dirbtinai sukurtą centro mokslininkų supriešinimą su visuomeninėmis organizacijomis, atkurti pasitikėjimo atmosferą ir dalykišką bendradarbiavimą su politinių kalinių, tremtinių, partizanų nukentėjusių nuo okupacinių režimų organizacijomis“.

Kai kurie opozicijos politikai kritikuoja Bubnio kandidatūrą jį kaltindami dalyvavus procese atleidžiant buvusį centro vadovą A. Jakubauską.

A. Bubnys buvo tarp 17 istorikų, pasirašiusių kreipimąsi į Seimą dėl kilusios įtampos LGGRTC. Seime sudaryta komisija situacijai centre tirti pasiūlė tuometinį generalinį direktorių A. Jakubauską atleisti.

Seimas prieš porą savaičių iš Genocido centro direktoriaus pareigų atleido nuo praėjusių metų liepos šias pareigas ėjusį A. Jakubauską.

Situaciją centre tyrusi Seimo darbo grupė konstatavo, kad direktoriui nepavyko užtikrinti sklandaus institucijos darbo, kilo susipriešinimas tarp darbuotojų, o viešai nagrinėjama situacija centre menkina įstaigos dalykinę reputaciją.

A. Jakubauskas kaltinimus atmetė ir atleidimą vadino nepagrįstu bei politiškai motyvuotu.

Genocido centras tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt