Lietuvoje

2016.06.08 15:53

Prezidentė: VMI turi aktyviau kontroliuoti politikų turto ir pajamų deklaravimą

BNS, ELTA2016.06.08 15:53

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turi aktyviau naudotis turimomis priemonėmis kontroliuodama politikų turto ir pajamų deklaravimą, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Slėpdami nuo valstybės ir visuomenės savo turtą ir pajamas politikai galimai daro administracinį ar baudžiamąjį nusižengimą – tai turi išsiaiškinti atsakingos institucijos. Kontrolės mechanizmai ir atsakomybė už vengimą deklaruoti turtą ir pajamas yra, tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija, kurios prievolė tai kontroliuoti, turi aktyviau jais naudotis. Jeigu esamų instrumentų nepakanka – siūlyti papildomus“, – teigia D. Grybauskaitė, kurios komentarą BNS perdavė prezidentės Spaudos tarnyba.

Šalies vadovė, įvertinusi viešumon iškilusius atvejus ir esamą teisinę bazę, artimiausiu metu žada apsispręsti dėl papildomų priemonių, tarp jų ir finansinių, griežtinti atsakomybę už vengimą deklaruoti turtą ir pajamas.

Portalas 15min.lt šią savaitę paskelbė, kad kultūros ministras Šarūnas Birutis yra vienas iš trijų asmenų, valdančių Bulgarijoje registruotą įmonę „Agrolitas“, tačiau jis to nedeklaravo. Politiko su partneriais valdoma įmonė 2009 metų vasarį už 200 tūkst. eurų sumą nusipirko 18,5 hektaro žemės netoli Kalčevo gyvenvietės Rytų Bulgarijoje. Reaguodamas į tai, ministras trečiadienį papildė savo viešųjų ir privačių interesų deklaraciją.

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad ministras Š. Birutis turi atsakyti į keliamus klausimus.

„Aš manau, ministras yra viešas asmuo, jisai turėtų atsakyti į visus klausimus, kuriuos užduoda žurnalistai arba visuomenė, ir visuomenei turi būti žinoma, bet tas žinojimas, tikriausiai, atsiranda, kada ministras atsakys į tuos klausimus“, – trečiadienį vyriausybėje sakė ministras pirmininkas.

Ministras pirmininkas iš esmės pasisakė už tai, kad kiekvienas politikas turi deklaruoti savo pajamas ir turtą.

Premjeras, kol nėra gauti atsakymai iš atsakingų institucijų, nevertino, ar Š. Birutis pažeidė įstatymą. Ką politikai privalo deklaruoti, pasak A. Butkevičiaus, šiuo metu aiškiai aprašyta įstatymuose.

Kultūros ministras Š. Birutis, komentuodamas situaciją, teigė, kad kažkas melagingai teikia žinias apie jo nedeklaruotą turtą.

„Dar kartą visiems aiškiai pakartoju: visas turtas mano yra deklaruojamas jau labai seniai ir teisingai, ir niekas niekada neturėjo jokių pretenzijų dėl kokio nors nedeklaruoto turto“, – sakė ministras.

Problemą jis įžvelgė artėjančiuose Seimo rinkimuose.

„Jeigu aš, pavyzdžiui, turiu „Telekomo“ akcijų, tai nereiškia, kad visas „TeliaSonera“ turtas Švedijoje priklauso Š. Biručiui todėl, kad jis turi „Telekomo“ akcijų. Čia interpretacija yra panaši. Jei aš turiu tos įmonės akcijų, tai nereiškia, kad tos įmonės turtas yra mano turtas. Man labai gaila, kad kažkas interpretuoja tuos dalykus ir sako, kad „nedeklaruota žemė priklauso Šarūnui“. Tai neturiu aš jokios žemės, viską, ką turiu, aš deklaruoju labai teisingai ir tikrai visada tai dariau“, – aiškino politikas.

Š. Birutis tikino pajamų ir turto deklaracijoje deklaravęs turimas minimos bendrovės akcijas, nors viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje to nepadaręs, nes nematęs interesų konflikto. Š. Birutis sakė akcijas už 800 eurų įsigijęs prieš 7 metus.

„Tai yra mažos apimties akcijos, ir pagal įstatymus jų nereikia deklaruoti. Toliau išaiškinime nėra parašyta, ar užsienyje esančias akcijas reikia viešuosiuose ir privačiuose interesuose deklaruoti. Bet šiandien, kaip sakoma, dėl ramumo ir ramybės papildžiau deklaraciją, nors tos akcijos, kurių vertė šiandien iš tikrųjų labai neaiški (...), ko gero, tiek nevertos kaip įmonės, kuri nevykdo veiklos“, – tikino kultūros ministras.

Taip pat paskelbta, kad Seimo nario Kęstučio Daukšio žmona Bulgarijoje turėjo nekilnojamojo turto, kurio niekur nedeklaravo. Oficialūs Bulgarijos registro dokumentai rodo, jog Eirida Daukšienė tiesiogiai susijusi su šioje šalyje registruota įmone „Sigita 777“, kurią valdo E. Daukšienė ir Sigutė Makuškienė. 2006 metais, K.Daukšiui einant ūkio ministro pareigas, ši bendrovė įsigijo du sklypus Bialos kurorte, prie pat jūros. Už pirkinį, oficialiais duomenimis, „Sigita 777“ sumokėjo 301 tūkst. Bulgarijos levų arba maždaug 154 tūkst. eurų. Politikas teigė apie žmonos verslą žinantis, tačiau sakė, kad žmonos akcijos 2014 metais buvo parduotos už tiek pat lėšų, už kiek ir įsigytos – daugiau nei tūkstantį eurų.

VMI atstovas Darius Buta BNS sakė, kad inspekcija analizuoja informaciją apie Darbo partijos atstovų K. Daukšio ir Š. Biručio Bulgarijoje galimai nedeklaruotą turtą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt