Lietuvoje

2016.06.08 16:02

Dauguma lietuvių norėtų, kad JK pasiliktų ES

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.08 16:02

Dauguma Lietuvos piliečių norėtų, kad Didžioji Britanija liktų Europos Sąjungoje. Apžvalgininkai sako, kad tokią nuomonę lemia kelios priežastys. Svarbiausia – emigravusių tautiečių likimas.

Dar 1975 m. Didžioji Britanija buvo surengusi referendumą dėl pasitraukimo iš Europos ekonominės bendrijos. Tada už pasilikimą bendrijoje pasisakė du iš trijų balsavusiųjų. Daugiau kaip keturiems dešimtmečiams prabėgus, birželio 23 dieną, britai vėl spręs savo šalies likimą ES referendumu.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ duomenimis, dauguma Lietuvos piliečių britų iniciatyvos trauktis iš Europos Sąjungos nepalaiko. Taip pasisakė daugiau kaip 48 procentai apklaustųjų. O pasitraukimui pritaria mažiau nei penktadalis apklaustųjų.

Didžioji dauguma – daugiau 60 procentų – mūsų žmonių mano, kad Britanijos pasitraukimas Europos Sąjungai būtų žalingas. Kad žala būtų maža, galvoja tik 17 procentų respondentų.

Analitikai įžvelgia kelias tokios lietuvių pozicijos priežastis, iš kurių bene svarbiausia – didelis tautiečių emigracijos srautas į šią šalį ir nežinomybė jau iš Bendrijos pasitraukus.

„Didžioji Britanija yra svarbi Lietuvos sąjungininkė svarstant daug klausimų Europos Sąjungoje. Pavyzdžiui, sankcijos arba apskritai situacija Rytų Ukrainoje. Didžioji Britanija buvo viena tų valstybių, kuri labiausiai atkreipdavo dėmesį į Rytų Europos argumentus ir juos dažniausiai palaikydavo. Trečia priežastis – vis dėlto Didžiosios Britanijos išstojimas yra tam tikra prasme gąsdinanti iniciatyva. Lietuviai, kaip ir visa Europa, mato, kad Europos Sąjunga išgyvena krizę“, – teigė Rytų Europos centro analitikas Linas Kojala.

Britai kol kas dar nėra tvirtai apsisprendę, ar nori likti Bendrijoje, ar ne. Apklausos rodo, kad ir šalininkai, ir priešininkai pasiskirstę apylygiai, nors šiuo metu norinčiųjų pasilikti yra 2 procentais daugiau nei norinčiųjų išstoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.