Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.07 16:43

L. Linkevičius: neleisime statyti AE Baltarusijoje pažeidžiant tarptautinius reikalavimus

ELTA 2016.06.07 16:43

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius interviu „charter97.org“ pabrėžė, kad Lietuva neleis, jog Baltarusijos atominė elektrinė (AE) Astrave būtų statoma pažeidžiant tarptautinius reikalavimus.

L. Linkevičius taip pat atsakė į Baltarusijos pareigūnų pasisakymus dėl Astrave statomos Baltarusijos atominės elektrinės, nuskambėjusius gegužės 27 dieną. Tuomet Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus, kalbėdamas su žurnalistais, gana aštriai atsakė į pretenzijas dėl Baltarusijoje statomos AE.

„Baltarusija, kaip šalis, kuri daugiausia nukentėjo nuo Černobylio katastrofos, niekada nestatys nesaugios jėgainės. Mes nenorėtume vėl turėti „atominės sulėtinto veikimo bombos“, kaip vaizdingai pareiškė vienas iš Lietuvos politikų, mes ne tokie, atleiskite, idiotai“, – pažymėjo V. Makejus, Lietuvos poziciją dėl statomos atominės elektrinės pavadinęs „politine bakchanalija“ ir „antibaltarusiška isterija“.

Lietuva ketina kalbėti apie Astrave statomos Baltarusijos atominės elektrinės statybas tiesiai ir konkrečiai, atmetus į šalį emocijas, tvirtino L. Linkevičius, duodamas interviu „charter97.org“. Pasak ministro, iki šiol negauti atsakymai į klausimus dėl šių statybų, o pats AE projektas peržengia dvišalių santykių ribas, nes kelia pavojų visam regionui. Komentuodamas pastaruosius Baltarusijos užsienio reikalų ministro pareiškimus dėl AE ir Lietuvos pozicijos, L. Linkevičius pabrėžė, kad Lietuva tikrai neaštrins situacijos, bet bus principinga ir reaguos į viešus, neteisingus pasisakymus.

Anot L. Linkevičiaus, tokia situacija susiklostė todėl, kad nuo 2009 metų Baltarusija vykdo AE statybas, pažeisdama tarptautinius reikalavimus, ir tai labai sudėtinga ištaisyti, bent jau dabar. Baltarusijos pareigūnų pasisakymai buvo emocingi, sakė L Linkevičius, bet Lietuva nelaiko savo kaimynų idiotais, nepravardžiuoja jų ir tikrai nemano, kad Baltarusija iš tikrųjų nori savo teritorijoje, pasak jų, sukurti bombą. L. Linkevičius sakė nesuprantąs, kodėl negalima statyti AE tvarkingai, griežtai laikantis standartų. Pasak jo, priekaištai Lietuvos adresu turi būti pagrįsti.

L. Linkevičius pakartojo, kad Baltarusijai vis dėlto teks atsakyti į Lietuvos klausimus dėl pasirinktos vietos AE. Viešoje erdvėje skelbiama, esą viskas vykdoma pagal tarptautinius atominės energetikos agentūros reikalavimus, sakė L. Linkevičius, bet to nebuvo padaryta ir ekspertų komisija, kuri įvertintų vietos pasirinkimo kriterijus, nebuvo atvykusi.

Anot L. Linkevičiaus, jeigu objektas bus statomas pažeidžiant tarptautines normas, „mes, kiek tik galėsime, stabdysime šio objekto statybą ar jo darbą, arba sieksime neleisti, kad iš šio nesaugaus objekto būtų prekiaujama elektros energija. Kai kaskart Baltarusijos žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie statybinių medžiagų vagystes, avarijas, sakė L. Linkevičius, tai sukelia didelį nepasitikėjimą.

Apibendrindamas L. Linkevičius pabrėžė, kad „emocijas mes paliekame nuošalyje, patys mes tikrai nedidinsime įtampos, bet labai principingai reaguosime į kiekvieną viešą naujieną, neatitinkančią tikrovės, ir reikalausime be jokių atsikalbinėjimų vykdyti kokybės reikalavimus, kartu suprasdami, kad mūsų kaimynai neturi blogų ketinimų“. Todėl, sakė L. Linkevičius, „mes tikimės, kad jie pradės viską daryti kitaip ir išsamiai atsakys į visus mūsų klausimus, o jų veiksmai ir statybos procesas šimtu procentų atitiks visus tarptautinių institucijų keliamus reikalavimus“.

Paklaustas, kap Lietuva ketina elgtis šiuo klausimu tarptautiniu lygmeniu, L. Linkevičius atsakė, kad šie klausimai keliami Europos Komisijoje. Tai ne Lietuvos nacionalinė problema, sakė L. Linkevičius, tai netgi ne dvišalis klausimas, tai regioninė problema, ir kadangi šis objektas itin pažeidžiamas, jam dėmesį turi skirti ir tarptautinės organizacijos.

L. Linkevičius pakartojo tris reikalavimus, kurie jau ne kartą buvo išsakyti. Vienas iš jų – sukurti tarptautinę ekspertų komisiją, kuri stebėtų statybos procesą ir įvertintų tai, ko nebuvo iki šiol. Antras reikalavimas, sakė jis, – atlikti streso testus, kurie turi būti atlikti pagal Europos standartus, dalyvaujant Europos institucijoms; ir trečias – aikštelės pasirinkimas. Tarptautinė atominės energijos agentūra TATENA turi įvairių ekspertų grupių, viena iš jų yra atsakinga už aikštelės pasirinkimo įvertinimą. Ir tai turėjo būti padaryta prieš statybos pradžią, bet vis tiek tai aktualu, sakė L. Linkevičius.

Jeigu Astrave bus pastatytas nekokybiškas objektas, pabrėžė L. Linkevičius, mes nieko kito, išskyrus save, nenubausime. Tokie argumentai, kaip šis, sakė jis, leidžia tikėtis, kad ateityje bus galima konstruktyviai dirbti.

Gegužę Lietuvos užsienio reikalų ministerija įteiktoje notoje Baltarusijai dar kartą pakartojo reikalavimus, kuriuos prašoma įvykdyti kuo skubiau: pasikviesti TATENA aikštelių vertinimo misiją, kuri turi visa apimtimi įvertinti Astravo aikštelės tinkamumą AE statybai ir jos atrankos kriterijus; atlikti išsamius, pagal ES metodologiją, rizikos ir saugos įvertinimo atsparumo testus, kuriuos Baltarusija įsipareigojo atlikti 2011 m. birželio 23 d. pasirašytame susitarime su Europos Komisija; persvarstyti savo neigiamą poziciją dėl tarptautinės ekspertų komisijos sudarymo, kurią pasiūlė Jungtinių Tautų Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas, kad būtų išsamiai įvertinti Baltarusijos veiksmai statant Astravo AE.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi