Lietuvoje

2013.03.19 19:32

Ko reikia konservatoriams – V. Landsbergio, A. Kubiliaus ar naujų lyderių?

Ko reikia konservatoriams – į devintąjį dešimtmetį įkopusio Vytauto Landsbergio, to paties Andriaus Kubiliaus ar naujų lyderių?  

Balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje planuojami Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimai žada intrigą. Pakeisti 56 m. Andrių Kubilių panoro ne tik buvęs Lietuvos krikščionių demokratų lyderis 52 m. Valentinas Stundys, bet ir buvęs partijos lyderis 80 m. Vytautas Landsbergis ir kita europarlamentarė 54 m. Laima Andrikienė. Nors beveik neabejojama, kad A.Kubilius išlaikys postą, kai kurie politikos apžvalgininkai pabrėžia, jog partija kada nors turės vis tiek keistis – jei ne dabar, tai vėliau.

2011-ųjų pavasarį vykusiame TS-LKD partijos suvažiavime A.Kubiliui pirštinę metė vienintelė Irena Degutienė. Jie surinko 4 628 balsus, A.Kubilius - beveik tūkstančiu daugiau  (5 546).

Šiemet I.Degutienė nusprendė laimės nemėginti, o į TS-LKD pirmininko postą nusidriekė eilė kandidatų. Pradžioje jų buvo 18, tačiau bandyti sėkmę rinkimuose nusprendė 5 politikai. Vienam iš jų – Nagliui Puteikiui, partija uždraudė kandidatuoti, nes šis konservatorius visiems jau įkyrėjo nesibaigiančiais skandalais.

Daug kam netikėta, kad jėgas rinkimuose bandys L.Andrikienė ir prieš dešimtmetį nuo TS-LKD vairo pats pasitraukęs V. Landsbergis.

Pokyčiai su A. Kubiliumi neįmanomi

Politologas Algis Krupavičius spėjo, kad V.Landsbergio sprendimas kandidatuoti – gudrus judesys siekiant, kad A. Kubilius liktų poste: „Kai reikia rinktis iš dviejų blogybių, paprastai renkamasi mažesnę.“

Politologas yra įsitikinęs, kad, nepaisant V.Landsbergio nuopelnų partijai ir visai Lietuvai, jam atėjo laikas trauktis į šalį, o TS-LKD neturėtų antrą kartą bristi į tą pačią upę. Tuo metu V.Stundį A.Krupavičius vadina realia alternatyva dabartiniam TS-LKD vadovui, nes jis – daugiau nei patyręs, nuosaikus politikas.

„Jis tikrai galėtų būti siejamas  su TS-LKD atsinaujinimu, veido pakeitimu. Be to, visiems pokyčiams  įgyvendinti partija turėtų pakankamai laiko, nes rinkimai į Seimą – tik  2016 metais. Pakankamai laiko, kad dabar tas itin neigiamas partijos įvaizdis būtų pakeistas“, – sakė politologas.

A.Krupavičiaus nuomone, pokyčiai su A.Kubiliumi neįmanomi, nes nesikeis partijos retorika: konservatoriai kategoriškai oponuos valdantiesiems, gąsdins Rusija, agituos už griežtą finansų politiką: „Blogiau yra tai, kad ir kitos partijos viršūnės nesikeis – matysime tuos pačius veidus, kurie dabar supa A. Kubilių. Su nauju lyderiu paprastai ateina ir grupė naujų žmonių.“

Politologas atkreipė dėmesį, kad visos partijos Lietuvoje nėra linkusios keistis, o konservatorių atveju pokyčiai būtini: „Jei ne šį kartą, tai vėliau, bet lyderis turės pasikeisti.“

Jaunų lyderių neturi

Politologas Kęstutis Girnius 15min.lt sakė, jog porą ar ketvertą metų tarp konservatorių A.Kubiliui lygių nebus: „Jis nebus populiariausias Lietuvoje, tačiau gali likti partijos vadovu ir tarp konservatorių populiariausiu.“

Jo teigimu, apie kartų kaitą konservatorių partijoje anksti kalbėti, nes kiti kandidatai pirmininko rinkimuose – arba A.Kubiliaus amžiaus, arba vyresni, o jaunais lyderiais TS-LKD partija pasigirti negali.

„Jaunų politikų, kurie parodytų, kad turi nepriklausomą mąstyseną, turi savo pasekėjų, skirtingą politikos suvokimą, nematyti. Konservatoriai stengiasi puoselėti jaunimą, bet tas jaunimas kai kuriais atžvilgiais nėra nei pakankamai savarankiškas, nei turi naujų minčių“, – pridūrė jis.

Visuomenės akyse A. Kubilius – rūstus taupytojas, kuris abejingas eilinių žmonių likimui. Tačiau K.Girnius atkreipė dėmesį, kad per pastaruosius kelerius metus A.Kubiliui pavyko pritraukti dalį jaunojo elektorato.

„Apklausos rodo, kad išsilavinusiam jaunimui patraukliausios partijos – TS-LKD ir Liberalų sąjūdis. Be to, nemaža dalis jaunimo įsitikinusi, kad A.Kubilius yra dinamiškas ir modernus partijos vadovas, o griežtas taupymas, dėl kurio nuo jo nusisuko daug žmonių, nors ir buvo skaudus, buvo reikalingas“, – sakė politologas.

V.Landsbergio sprendimas kandidatuoti į TS-LKD pirmininkus, pašnekovo žodžiais, ir stebina, ir nestebina. Viena vertus, profesorius jau sulaukė garbingo amžiaus, tačiau, kita vertus, jis kuris laikas demonstruoja nepasitenkinimą A.Kubiliaus vadovavimu. K.Girnius neatmeta, jog konservatorių patriarchas paskutinę minutę apsigalvos ir atsiims savo kandidatūrą.

Ištikimieji bendražygiai alternatyvos A. Kubiliui nemato

„V.Landsbergis kandidatuoja todėl, kad nori, jog tai būtų tikri rinkimai, kad būtų diskusija. Jam atrodo, kad diskusijos per mažai. Man, esant šių procesų viduje, labiau atrodo, jog kartais tik diskusijomis ir užsiimame“, – 15min.lt aiškino konservatorių pirmininko pavaduotoja, parlamentarė Rasa Juknevičienė.

L.Andrikienės kandidatavimą R.Juknevičienė sieja su kitais metais įvyksiančiais rinkimais į Europos Parlamentą, esą politikė siekia būti matoma, kad vėl į jį pakliūtų.

„Pokyčius partijoje matau tik per A.Kubilių, nes tai yra žmogus, kuris gali keisti. Pokyčiai, kurie įvyko partijoje, ir yra susiję su A. Kubiliumi. Pamenu tą stagnaciją kuri buvo, kai jis perėmė vadovavimą. Nekaltinu V.Landsbergio, bet Gedimino Vagnoriaus laikotarpis buvo skausmingas ir partijai sudėtingas, nes nebuvo jokių diskusijų, net buvo autoritarizmo požymių. A.Kubilius sustiprino partijos skyrius, ypač miestuose. Pokyčių reikia ir reikės, bet nesu už tai, kad grįžtume atgal. Į tą pačią upę neįbrisi“, – sakė R.J uknevičienė.

Į TS-LKD pirmininko postą kandidatuoti atsisakęs parlamentaras Kęstutis Masiulis 15min.lt aiškino, kad partijai pokyčių reikėtų, tačiau A.Kubilius su darbu susitvarko. Seimo nario teigimu, konservatoriai yra palaikomi miestuose, tačiau reikia dirbti su rinkėjais provincijoje.

„Nematau A. Kubiliui alternatyvos iš to, kas dalyvauja rinkimuose“, – sakė K. Masiulis.