captcha

Jūsų klausimas priimtas

Seimas pradėjo „Sodros“ reformos aptarimą

Seimas antradienį pradėjo svarstyti antrą naujojo socialinio modelio dalį – „Sodros“ reformą, tačiau parlamentarai spėjo išsakyti tik savo vertinimus, o konkrečių pataisų svarstymą atidėjo į kitos dienos posėdį.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Diskusijose dėl reformos nemažai kritikos išsakė ir valdantieji, ir opozicijai priklausantys parlamentarai.

„Darbietis“ Mečislovas Zaščiurinskas tikino, kad „socialinė aplinka ir gerovė nebus gerinama, o modeliuojamas dar didesnis skurdo lygis“. Pasak jo, 2016 metais pensija siekia 34 proc. vidutinių žmogaus pajamų, o 2024 metais ji sumažės iki 29 proc.  

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys įspėjo, kad pensijos augs lėčiau negu darbo užmokestis, ir piktinosi, kad aptariant „Sodros“ reformą svarstoma, „koks bus stogas, nors dar nėra nei sienų, nei pamatų“ – Socialinių reikalų ir darbo komitetas dar neapsisprendė dėl naujos pensijų dydžio apskaičiavimo tvarkos.

Socialdemokratas Algirdas Sysas aiškino, kad prieš „Sodros“ įmokų lubas pasisakoma, kad nedidėtų „Sodros“ skola ir deficitas, kuris, anot jo, prognozuojamas ir kitais metais. A. Syso teigimu, lubos paliestų tik 1500 gyventojų, be to, jos be progresinių mokesčių įvedimo neįmanomos.

Parlamentaras taip pat apgailestavo, kad Socialinių reikalų ir darbo komitetas nepritarė jo pataisoms, kad „Sodrai“ įmokas būtų priversti mokėti tie, kurie sugeba per mėnesį išgyventi už 171 eurą: „Juokingas įmokas moka arba iš viso stengiasi jų nemokėti.“

Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovė socialdemokratė Kristina Miškinienė informavo, kad ateityje „Sodrai“ įmokas turėtų mokėti daugiau gyventojų ir dėl to „Sodros“ įplaukos paaugs beveik 20 mln. eurų per metus.

„Siūloma drausti asmenis, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, kai jų ūkis viršija du Europos dydžio vienetus (ūkininkas turi dirbti apie 12 ha žemės ir turėti 2 melžiamas karves – BNS). Taip pat juos drausti pensijų, ligos, motinystės socialiniu draudimu, taip pat drausti individualių įmonių savininkus, mažųjų bendrijų narius, ūkinių bendrijų tikruosius narius. Drausti ligos, motinystės, nedarbo socialiniu draudimu. Taip pat įtraukti į pensijų socialinį draudimą tantjemų gavėjus, mažųjų bendrijų vadovus, kurie nėra tų bendrijų nariai, taip pat verslo liudijimus turinčius asmenis siūloma drausti individualiai pensijų daliai, nuo minimalios mėnesinės algos“, – teigė parlamentarė.

Naujausiame variante nebeliko dviejų svarbių dalykų – „Sodros“ įmokų lubų ir bazinės pensijos dalies perkėlimo iš „Sodros“ į valstybės biudžetą bei darbdavių įmokos „Sodrai“ mažinimo per 12 metų – numatoma šią įmoką 1 punktu mažinti tik kitais metais, bet ne kasmet po 1 punktą, o dėl jos mažinimo ateityje būtų apsispręsta kasmet atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes. Todėl opozicijos lyderis Andrius Kubilius siūlė įstatymus dėl „Sodros“ reformos grąžinti vyriausybei tobulinti.

Toliau dėl „Sodros“ reformos Seimas diskutuos ketvirtadienį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...