Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.06 12:54

Skaičiuojama, kiek lietuvių prisidėjo prie holokausto: gali būti iki 6 tūkstančių

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.06.06 12:54

Turbūt niekada iki galo nebus žinoma, nei kiek tiksliai žydų praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje buvo nužudyti Lietuvoje, nei kiek lietuvių dalyvavo vykdant holokaustą. Istorikai sako, kad pirmiausia reikia nuspręsti, ką laikysime holokausto vykdytojais: ar tik tuos, kurie spaudė gaiduką, ar ir tuos, kurie saugojo žudynių vietas, jas ruošė, varė žydus į getus, savinosi jų turtą.

Pirmadienį Seime vykusioje diskusijoje „Klausimai ir atsakymai po 75 metų: žydų genocido vykdytojų skaičiai“ Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojas, istorikas Alfredas Rukšėnas sakė, kad, jo vertinimu, žydšaudžiais greičiausiai reikėtų vadinti tuos, kurie žudynėse dalyvavo tiesiogiai – šaudė žydus arba viską matė, nes priklausė žudikų būriams ir su šautuvais saugojo tas vietas, kai jų bendrai masiškai naikino žydus.

A.Rukšėnas tikina, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro sudarytame tiesiogiai žydų žudynėse dalyvavusių asmenų sąraše yra 2039 pavardės.

Šis sąrašas buvo sudaromas tikrinant 2009-aisiais Lietuvos žydų asociacijos Izraelyje, vadovaujamos iš Lietuvos kilusio Josepho A.Melamedo, paskelbtą žydšaudžių sąrašą.

Jame išvis buvo mažiausiai 3 tūkst. įrašų, tačiau kai kurios pavardės kartodavosi skirtingų miestų sąrašuose, o duomenų apie Mažeikius ir Vilnių išvis nebuvo.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai ėmėsi tikrinti šiuos sąrašus ir sudarė personalizuotą 1071 žmonių sąrašą. Nustatyta, kad organizacijoms priklausę 534 asmenys šaudė žydus, o 537 prižiūrėjo šaudymo vietas.

„Tačiau tada atsirašo nesąrašiniai, jie tame sąraše visai neminimi. Tokių 968 suskaičiavome“, – sakė istorikas.

A.Rukšėno teigimu, šis holokausto vykdytojų sąrašas tikrai nėra baigtinis, nes į jį tikrai nėra surašyti visi žydų žudynių dalyviai. Anot jo, realu būtų, kad holokaustą Lietuvoje vykdė 3–6 tūkst. žmonių.

Kiti istorikai skaičiuoja kitaip. Arūnas Bubnys atlikęs tyrimus nustatė, kad žydšaudžių galėjo būti 3–4 tūkst, o Alfredo Bumblausko teigimu, holokaustą Lietuvoje vykdė apie 5 tūkst. asmenų.

Beveik visi diskusijoje Seime dalyvavę istorikai abejojo, ar išvis įmanoma suregistruoti visus žydšaudžius.

Papildysime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi